4p

Ahogy a technika fejlődik, úgy halad előre az elektronikus bűnözés is. Utóbbi manapság már olyan méreteket ölt, hogy lassan meg sem üti az ingerküszöbünket a látszólag a saját bankunktól érkező e-mail, melyben jelszavunk iránt érdeklődnek. Legalábbis egy bizonyos IQ felett ez nem okozhat gondot, a bűnözők azonban sajnos az ez alatt állókra hajtanak - mint ahogy azt az MKB-t napokban ért támadás is bizonyítja. Mfor.hu háttér.

Aki nem hülye, az nem dől be - vagy mégis? (Mfor-montázs)

Bár Magyarországot a világátlagnál kevesebb banki adathalász-támadás éri, azért már itthon is van annyi eset, hogy azok egyenként már nem kerülnek be a híradásokba. 3-4 évvel ezelőtt még óriási botrányt keltettek az OTP nevében küldött hamis e-mailek, ma már az emberek is okosabbak, felkészültebbek. Már aki. A bűnözők azonban pont azokra utaznak, akik nem látják át az e-mailben elküldött jelszó, pin-kód veszélyét - vagy ahogy Vinnai Balázs, az IND Group ügyvezetője fogalmaz: ezek a típusú bűncselekmények az emberi butaságra alapoznak.

Kis piac vagyunk


Pedig Magyarország kis piacnak számít, ráadásul a hazai bankok tranzakciós megoldásai (sms-kód, ügyfélnél lévő visszaigazoló eszköz) meglehetősen erős biztonsági korlátot jelentenek, Magyarország kiemelkedőnek számít e téren – tudtuk meg Vinnai Balázstól.

A lényeg, hogy a tranzakciót igazoló jelszót több csatornán keresztül kelljen visszaigazolni, és a jelszavak egy része folyamatosan változzon, érvényességük csak rövid ideig tartson. Ezáltal meglehetősen nehézzé válik az adathalászok dolga.

A fordításon csúszott el


A támadások nagy része Magyarország esetében is külföldről érkezik. A levelek már önmagukban gyanúsak, hiszen a bankok soha nem kommunikálnak e-mailen keresztül. Emellett már az is gyanús, ha a címzett egy névtelen lista, vagy ha a levél megfogalmazásában nem stimmel valami.

A napokban az MKB Bankot érte nagy volumenű támadás, a bank nevében szétküldött hamis e-mail az mfor.hu szerkesztőségébe is eljutott. Mivel a levél az [email protected] címről érkezett, sokak számára első látásra talán nem is volt feltűnő a csalás.

A magyartalan, helyesírási hibákkal tarkított levelet elolvasva azonban nem kell szakavatottnak lenni ahhoz, hogy rájöjjünk: egy rossz minőségű adathalászati próbálkozás (phising) iskolapéldájával állunk szemben.

A munkatársak is kaptak


Az érintett bank percekkel a támadás kezdete, azaz az első elektronikus levelek beérkezése után értesült a történtekről, miután több banki munkatárs is kapott az email-ből – mondta el az mfor.hu-nak Csák Csongor, az MKB Bank kommunikációs szakterület-vezetője.

A bankot eddig három hasonló támadás érte, mely - a pénzintézet tájékoztatása szerint - nem okozott károkat az ügyfeleknek. Egyrészt elvétve fordul elő, hogy valaki ilyen típusú e-mailekre válaszoljon, másrészt a bank az átlagosnál intenzívebben figyeli a gyanús pénzmozgásokat. A támadás felismerése után egy speciális cselekvési terv lép érvénybe, az ügyfelek gyors, pontos és részletes tájékoztatása a fő feladat.

Ezúttal néhány óra elteltével kaptak figyelmeztető sms-t az ügyfelek telefonjukra. Bár egyes szakértők szerint a 4-5 órás reakcióidő szép teljesítménynek számít, ennyi idő már elég arra, hogy a bűnözők az adatok és pénzek megszerzése után villámgyorsan meg is szüntessék az általuk kreált hamis aloldalt.

A szakemberek a lakosság éberségében bízhatnak. "Ha valaki telefonon felhív, hogy áruld el a pin kódodat, akkor sem fogod elárulni. Az e-mail semmiben sem különbözik ettől" - vélekedett kérdésünkre egy elemző.

A pharming a legveszélyesebb

A mostani egyszerű, ráadásul hibásan lefordított hamis e-mail kezdő bűnözőkre vall. A profibbak módszerei ennél kifinomultabbak. Ezek közé tartozik a vishing módszer - ez esetben internet alapú telefonálásra épül a csalás -, vagy a smishing, amikor sms segítségével jutnak illetéktelenül az ügyfél adataihoz.

A legveszélyesebb módszer azonban pharming: ez a böngészőből indított URL-hívások elirányítását jelenti hamisított weboldalakra. A csalás azért veszélyes, mert eközben végig a webböngészőbe kézzel írt (vagy bookmarkból betöltött) eredeti cím látszik, azt a hamis látszatot keltve a gyanútlan felhasználóban, hogy a hiteles weboldalon jár. Ez esetben tehát a felhasználó "kooperációja" sem szükséges az adatok kiszolgáltatásához, mi több, az érintett legtöbbször már csak a kár bekövetkeztekor szembesül azzal, hogy elektronikus bűncselekmény áldozatává vált.

GF

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!