5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mind a cégek, mind a végzős egyetemisták óvatosabban ítélik meg az állásbörzék hasznosságát, mint pár évvel ezelőtt. A vállalatok nem tesznek konkrét ajánlatokat, a diákok pedig kompromisszumkésznek mutatkoznak. A nyelvtudás és a költözési hajlandóság is egyre jobban számít. Az mfor.hu a Budapesti Műszaki Egyetem szerdán és csütörtökön lebonyolított állásbörzéjén tartott terepszemlét.

Nem mondanak többet - (Mfor.hu montázs)

"Nem mondanak semmit. Mindenütt csak azt hajtogatják, hogy versenyképes fizetést adnak" - mondja Hős Attila, aki egyenesen a Szegedi Tudományegyetemről érkezett a műegyetemi állásbörzére. Szerveztek buszt is, jó kis kirándulási lehetőségnek tűnt, meg itt azért több cég van, mint a szegedi állásbörzén volt - teszi hozzá.

A realitások talaja

"Azért ha valaki ügyes, gyorsan kiderítheti, hogy mennyit fizetnének az adott cégnél" - szól bele a beszélgetésbe Attila egyik haverja. - "Ha rákérdezel konkrétan, hogy megadják-e a három-négyszázezret, akkor arra rámondják, hogy igen. Aki pedig tisztában van a realitásokkal, az nem tévedhet nagyot."

Márpedig azokkal a bizonyos realitásokkal nincs mindenki tisztában. Szabó Zoltán, a Trenkwalder Multiman nevű munkaerőközvetítő cég tanácsadója szerint sok diák még mindig azt hiszi, hogy egy jó diploma nemcsak az állást biztosítja, hanem a csillagászatinak mondható fizetéseket is. "A baj nem is ezzel van, mert a diákok gyorsan visszaránthatók a földre. A cégek viszont néha ugyanolyan irreálisan látják a dolgokat, mint a diákok, csak fordított szemszögből: minimális fizetéseket kínálnak egy minden szempontból ideális jelöltnek, aki aztán adott esetben akár külföldre is elmegy több pénzért" - tette hozzá lapunk kérdésére Szabó Zoltán.

És nem ez az egyetlen dolog, ami megváltozott a kezdeti állásbörzékhez képest. "Hat-nyolc évvel ezelőtt még vezető pozícióba kerestek embereket a multinacionális vállalatok. Az is megtörténhetett, hogy a találkozó másnapján már dolgozni ment az illető. Most viszont a talpasokat keresik, persze kisebb fizetésekért, kisebb karrierlehetőségekkel. Aki most bekerül egy multihoz, a középvezetői pozícióra is éveket várhat" - mondta a tanácsadó.

Póló vagy ing?

Az állásbörzén ráadásul nem nagyon dől el semmi a szakember szerint. A cégek itt egy előzetes merítést végeznek: felmérik, hogy kit érdemes visszahívni. Tudják ezt a börzézők is, de azért nem árt az óvatosság. Az egyik srác például egy nagyon helyes, bár kopott "Kispál és a Borz" feliratú pólóban feszít, amin a ránézésre cigarettaégette lyukak pedánsan be vannak foltozva.

"Programozónál nem számít, meg úgyse azok fognak kérdezni az állásinterjún, akik itt vannak" - közli szárazon. Erre a mellette álló barátja közbeveti, hogy ő már volt állásinterjún, és most több embert is látott itt a kérdezők közül. Ezért van ingben, teszi még hozzá halkan.

Úgy tűnik, az sem üres frázis, hogy kevés a frissdiplomás műszaki végzettségű szakember Magyarországon - ez meglátszik az állásbörzén is. Az egyik cég standján elmondták, hogy körülbelül ötven emberrel beszéltek az első napon, de akár ennek a dupláját is szívesen meghallgatták volna. Fejlesztéseket terveznek ugyanis, amihez kell a munkaerő.

Nagy probléma még, hogy alig van, aki szívesen költözködne a munkavállalás miatt. Talán Budapest vonzó célpont, az is a relatív magasabb fizetések miatt. De vidéken a termelő cégek így még nagyobb szakemberhiánnyal küzdenek - mondta Szabó Zoltán. "Ennek két dolog lehet a következménye: az egyik, hogy a vidéki bérek emelkednek, a másik, hogy a cégek elvárásai csökkennek."

Eltérő taktikák

"Nézelődök, megpróbálok minél több infót összegyűjteni és bekerülni a lehető legtöbb céges adatbázisba" - elemzi saját "börzetaktikáját" Skrionya Dávid gépészhallgató. Ő is - mint a legtöbben - az ismert cégeket keresi fel elsőként, a kisebbeket, kevésbé ismert neveket hanyagolja.

Másoknak ettől eltérő a taktikája: Hingl Édua kalauzzal a kezében pipálgatja ki azokat a cégeket, amelyeket felkeres. "Nem találtam meg mindent, most megyek térképért" - közli határozottan. Egy picit amúgy is kilóg a sorból: nem műszaki egyetemet végzett, hanem jogot. "A jogi állásbörzén nem találtam nekem való munkákat: a nagy ügyvédi irodák kevés pénzért akarják foglalkoztatni az embert, ráadásul még majdnem nekem kell örülnöm, hogy egyáltalán náluk dolgozhatok. Meg különben is, engem a társasági jog érdekel."

A börzén egyébként 212 cég van jelen. Idén már három szinten 1120 négyzetméteren állítottak ki a vállalatok, és 150 négyzetméter interjú- és tesztfülke is az álláskeresők rendelkezésére állt. A BME Diákközpont adatai szerint a műegyetem hallgatóinak 12 százaléka az állásbörze segítségével helyezkedik el.

L. Nagy Gábor

Kapcsolódó anyagok:
Több mint hetven cég kínál állást a miskolci börzén Több száz állást kínálnak a pécsi állásbörzén Egymillió betöltetlen állás van az EU-ban Nem várt sikert hozott az első hazai online-állásbörze

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!