3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A felzárkózó országokkal foglalkozó londoni elemzők szerint a piaci szereplőket már nem éri meglepetésként a magyar államháztartás egyensúlyi helyzetének javulása, így a csütörtökön közzétett januári adatsornak - amely a várt havi hiány helyet többletet mutat - jó eséllyel nem lesz érezhető piaci hatása.

Aidan Manktelow, az Economist Intelligence Unitnak (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző házának - közép- és kelet-európai közgazdásza az adatismertetés után az MTI-nek Londonban azt mondta: a piac sokkal derűlátóbb a magyarországi költségvetési folyamatokkal - különösen 2008-cal - kapcsolatban, mint korábban, és "jelentős az elfogadottsága" annak, hogy az idén sikerül teljesíteni a hiánycélt.

A januári adatok megerősítik azt a főleg az utóbbi egy évre jellemző folyamatot, hogy a költségvetési számok "rendre kellemes meglepetéseket koznak", és azt a nézetet is, hogy a magyar pénzügyminisztérium meglehetősen konzervatív" előrejelzéseket ad, tette hozzá.

Az EIU térségi elemzője szerint a ház jelenleg 4 százalékos, vagyis  hivatalos céllal megegyező év végi GDP-arányos államháztartási deficitet vár. Manktelow ugyanakkor hozzátette: nem lenne meglepve, ha a tényleges adat ettől elmaradna.

Michal Dybula, a BNP Paribas befektetési ház közép-európai közgazdásza szerint is a piac most már meglehetősen biztos abban, hogy a hiánycsökkentés szempontjából "2008 jó év lesz", és a deficit a kormány által meghatározott 4 százalékos cél környékére fog süllyedni. Ezért a piaci szereplők jó eséllyel csekély, vagy éppen semmilyen figyelmet nem fordítanak a most közölt számokra, amelyeknek csütörtökön "abszolút semmilyen piaci hatásuk nem is volt".

Dybula szerint a magyar piaci mozgásokat most egyértelműen a globális helyzet vezérli. A hazai gazdasági alapmutatókkal kapcsolatban pedig "növekszik a félelem", hogy "egyfajta stagflációs forgatókönyv" valósulhat meg az idén, amelyben a külső kereslet jelentősen szűkül, a belső pedig "továbbra is szélsőségesen nyomott marad", fogalmazott az elemző.

A BNP Paribas szakértője szerint nő annak a kockázata, hogy a magyar gazdaság teljesítménye az idén egy vagy két negyedévben visszaesik.
Más londoni elemzők már korábban arra a következtetésre jutottak, hogy a magyar egyensúlyi helyzet oly mértékben javult, hogy már nem is elsődleges fontosságúak ezek az adatok.

A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének legutóbbi heti felzárkózó piaci előrejelzése egyenesen a "másodlagos" jelentőségű adatközlések közé sorolta a januári államháztartási mérlegről és a decemberi külkereskedelemről szóló bejelentéseket.

A GS minapi elemzése szerint az, hogy ezek az adatközlések már kevésbé fontosnak számítanak, "több kötetnyit elárul" arról, hogy milyen mértékben javul a magyar költségvetési és a külső fizetési helyzet egyaránt. A ház szerint valószínű, hogy az egész évi államháztartási hiány a GDP-érték 4 százaléka alá csökken 2008-ban a tavalyról várható, "5,7 százalék körüli" szintről.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!