2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"A Bajnai-csomag elfogadott intézkedései tönkreteszik a szakképzést, holott évek óta arra törekszünk, hogy megmozduljon valami ezen a területen" - mondta el Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke egy keddi sajtótájékoztatón. A kamara azt tervezi, hogy minden lehetséges fórumon tiltakozni fog az intézkedések ellen.

A parlament az adótörvénnyel együtt hétfőn elfogadta a változásokat a szakképzés területén is. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szerint azonban az intézkedések hatására 61 százalékkal eshet vissza a tanulószerződések száma, ez pedig később szakemberhiányhoz vezethet.

A megszorítások jegyében ezentúl nem lehet majd elszámolni a tárgyi eszközök beszerzését, karbantartását, bérlését, felújítását a cégeknek, akik tanulókat alkalmaznak. Ez eddig száz százalékban elszámolható volt a képzési hozzájárulásból. Emellett az eddigi 50 százalékról 20 százalékra csökken a tanulók bérének állami finanszírozása a minimálbér arányában, viszont a kötelezően előírt pénzbeli juttatás a minimálbér 30 százalékára emelkedik, így a cégeknek kell 10 százalékot kigazdálkodniuk.

"Az utóbbi években azon dolgoztunk, hogy megmozduljon végre a szakképzés hazánkban, ezt teszi most tönkre a Bajnai-csomag. Ez egy hosszútávú folyamat, melynek csak évek múlva lenne eredménye" - ismertette álláspontjukat Parragh László. A kamara szerint nincs érdemi megtakarítás az intézkedések hatására, ugyanakkor legalább öt évvel visszaveti a szakképzést.

"Számításaink és a felmérések szerint a jelenlegi 44 500-ról 20 000 környékére csökkenhet a tanulószerződések száma a kormány intézkedéseinek hatására" - mondta el Bichall Tamás, a kamara alelnöke. Szerinte ez részben szociálpolitikai probléma, mivel a tanulók általában abból a rétegből kerülnek ki, akiket a legnehezebb foglalkoztatni.

"Az intézkedések hatására a szakképzés helyzete visszaeshet a kilencvenes évek közepén tapasztalt szintra, ami csökkenő gyerekszámban, majd szakemberhiányban mutatkozhat meg" - tette hozzá Bichall Tamás. A kamara azt szeretné elérni, hogy a tanulók pénzbeli juttatása továbbra is leírható legyen a szakképzési hozzájárulásból, valamint hogy a gyakorlati oktatókat tisztességesen meg lehessen fizetni. Ennek érdekében petíciót nyújtanak be a miniszterelnöknek és a szakminisztereknek, hogy vizsgálják felül az elfogadott intézkedéseket.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!