2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Várhatóan növekszik a nukleáris energiatermelés a következendő években, 2030-ig mintegy két százalékos emelkedésére lehet számítani világviszonylatban - olvasható a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) pénteken kiadott közleményében. A NAÜ becslése szerint Európában visszaesés tapasztalható majd.

A nukleáris energia hosszú távon igen fontos szerepet játszik a világ energiaellátásában - hangsúlyozta Mikhail Chudakov, a NAÜ nukleáris energiáért felelős főigazgató-helyettese. A népesség növekedésével nő a energiahasználat iránti igény is, így a nukleáris energia hozzájárulhat a megbízható és a biztonságos energiaellátáshoz, így az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása is csökken - idézi a közlemény a főigazgató-helyettest.

Az atomenergia termelőkapacitása becslések szerint 2030-ra 1,9 százalék és akár 56 százalék közötti mértékben bővülhet, míg a tavalyi előrejelzések 2,4 és 68 százalék közötti lehetséges növekedést jeleztek. A tanulmány szerint a világ atomerőműveinek kapacitása a legkisebb bővüléssel számolva is a tavaly mért 382 gigawattról legalább 390 gigawattra nőhet 2030-ban.

Igaz transzformert alkottak

Világszerte 30 országban összesen 450 nukleáris erőművi blokk működik. A szervezet jelentése szerint a jelenleg működő erőművek több mint fele harminc évnél idősebb. Az elöregedő atomerőműpark miatt a NAÜ azzal számol, hogy a következő 15 évben nagyjából 150 gigawatt teljesítmény már új építésű erőművekből fog rendelkezésre állni.

A Távol-Keleten, jellemzően Kínában és Dél-Koreában várható a legjelentősebb atomenergia-ipari fejlesztés, a jelenlegi 93,8-ról 132 gigawattra nőhet a teljesítmény. A Közel-Keleten és Dél-Ázsiában is teljesítménynövelést várnak, a jelenlegi 6,9-ről 27,7 gigawattra.

Oroszországban és Fehér-Oroszországban összesen kilenc újépítésű reaktor található, ezek ellenére Európában az atomenergia-termelés csökkenése tapasztalható, különösen Németország atomellenességének következtében.

A csernobili katasztrófa is hozzájárult az atomellenességhez

A NAÜ jelenleg Kelet-Európában 50,5 gigawattos teljesítményt jelez, amely 49,9-re eshet vissza. Nyugat-Európában a csökkenés jelentősebb, a jelenlegi 112,1 gigawattról 77 gigawattra mérséklődhet 2030-ra a NAÜ szakértői szerint. A szervezet minden évben ismerteti a nukleáris energiatermelésre vonatkoztatható becslését. A pénteken megjelent tanulmány immár a 36.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!