3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár lassan már megindult a világ turizmusának fejlődése, a magyar, illetve a budapesti szállodák foglaltsága és az egy kiadható szobára jutó bevétel (revpar) szempontjából átlagosnak, vagy az alattinak volt mondható Európában az idei év első negyedében - számolt be a magyar szállodaipar január-márciusi teljesítményéről Erdei János, a Magyar Szállodaszövetség (MSZSZ) elnöke sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten.

Az elnök szerint óvatos javulás jele látszik márciusban, ennek ellenére egyelőre Európa sereghajtói közé tartoznak a budapesti szállodák.

Egy 28 ország szállodai teljesítményét vizsgáló felmérés szerint a magyar szállodák csak öt országot tudtak megelőzni a foglaltság szempontjából az első negyedévben, a revpar csak két országban volt alacsonyabb, mint Magyarországon, Észtországban és Litvániában.

A 41 város szállodaiparát összehasonlító felmérés szerint Budapestnek január-márciusban foglaltságban sikerült megelőznie Prágát, ezzel a 40. helyre került, a revpar szempontjából viszont az utolsóként végzett - közölte Erdei János.

Az elnök a szállodaipar gondjai között említette, hogy a csökkenő kereslet mellett nőttek a kapacitások, csökkent a főváros versenyképessége, nincs hosszú távú komplex fejlesztési stratégia, egyes területeken nehézkes a turizmus szereplőinek az együttműködése. A szállodaszövetség úgy ítéli meg, hogy az ágazat túladóztatott.

Elmondta: ezek következménye, hogy a szállodákban romlik a minőség, csökken a létszám, elhalasztódnak a felújítások, fejlesztések és elapadtak a hitelforrások.

Erdei János emlékeztetett arra, hogy az Országgyűlés Sport és Turizmus Bizottsága módosító indítványára az önkormányzatok 2011-ben 3 milliárd forint kiegészítő támogatást kapnak az idegenforgalmi adó bevételeik után, azaz 1 forint adóbevételhez - a szövetség számításai szerint - 1,50 forint költségvetési támogatás párosul.

Az elnök ugyanakkor úgy látja, azzal, hogy a fővárosban önkormányzatok kezdték beszedni az idegenforgalmi adót, káosz alakult ki. Mint mondta, a 23 kerület 16 féleképpen szedi be az adót. Hozzátette: ígéretet kaptak arra, hogy a jövő évtől egységes lesz az adózás a kerületekben, az összeget pedig a főváros marketingjére fordítják.

Tavaly decemberben az V., XII., XIII. kerület "szakmai egyeztetés nélkül" megemelte az eddigi 3 százalékos idegenforgalmi adót 4 százalékra, míg a VI. és VIII. kerület a szoba árbevétel 3 százalékában megállapított eddigi adó helyett vendégéjszakánként 431 forintban állapította meg az idegenforgalmi adót, a IX. kerület pedig vendégéjszakánként 300 forintban - mondta.

Kovács István, a szövetség főtitkára beszámolt arról, hogy eddig mintegy 220 szálloda regisztrált a Hotelstars Union minősítési rendszerbe és 40 szálloda minősítése történt meg.

A Hotelstars Uniont 2009. december 14-én Prágában a cseh, a holland, a német, a magyar, az osztrák, a svájci és a svéd szállodaszövetség alapította meg. Jelenleg már 11 országban alkalmazzák.

A főtitkár szavai szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium kezdeményezte a korábbi, júliusban megszűnő szállodaminősítési rendszer érvényességének meghosszabbítását a jövő év közepéig. Mint mondta, a szövetség együtt kíván működni a kormányzattal.

Arra a kérdésre, miszerint egyes sajtóhírek szerint a kormány egy kötelezően alkalmazandó, önálló nemzeti minősítési rendszert tervez kidolgozni, a főtitkár úgy vélekedett: fontos, hogy a külföldi szállodák minősítésével összehasonlítható legyen a hazai, azt szeretnék elérni, hogy a kormány fogadja be a már elkészült Hotelstars Union minősítő rendszerét.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!