4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az STS Group megvásárlásával belép a megújuló energia üzletágba a Videoton. A mintegy 1,5 milliárd forint összértékű üzletet a közeljövőben újabbak követhetik: a vezérigazgatók szerint erre a célra évente két-három milliárd forintot különítenek majd el. A csoport idén ismét bővülő forgalomra, valamint masszív nyereségre számít – és nem titkoltan hasznot szeretne húzni az Orbán-kormány hazai cégeket helyzetbe hozó gazdaságpolitikájából. Mfor.hu tudósítás.

Új területre merészkedik az egyik legnagyobb, magyar magántulajdonban lévő ipari vállalatcsoport, a Videoton azáltal, hogy megvásárolja a megújuló energia területén mérnöki irodaként és fővállalkozóként működő STS Groupot, jelentették be kedden sajtótájékoztatón. Az akvizíció révén a cég 51 százaléka kerül a Videoton tulajdonába, 49 százalék továbbra is Gyepes Tamás, a vállalat alapítójának és igazgatójának birtokában marad.

1,5 milliárdos üzlet

A felek a vételár pontos értékét nem közölték. Az ezt firtató újságírói kérdésre Lakatos Péter, a Videoton egyik vezérigazgatója annyit közölt, hogy a cégnek összességében mintegy 1,5 milliárd forintba került az üzlet. Ebben a vételáron kívül már benne van az az összeg is, amelyet infrastrukturális fejlesztésre, valamint a cég bővítésére kívánnak költeni.

A mostani akvizíciót újabbak követhetik majd az energetika területén, amelyet a menedzsment stratégiai terjeszkedési iránynak tekint. "Nem energiaszolgáltatók akarunk lenni, viszont úgy véljük, hogy a megújuló energia területén még nagyon sok kiaknázatlan üzleti lehetőség kínálkozik” - magyarázta a vezérigazgató.

Lakatos Péter szerint az újabb cégfelvásárlások előkészítése már folyamatban van, ezekre évi két-három milliárd forintot különítenek majd el saját forrásból. "Hitelmentesen gazdálkodunk, nettó betétesek vagyunk" - tette hozzá.

Idén is masszív nyereséget várnak

A Videoton Csoport a tavalyi évet mintegy hétmilliárd forint nyereséggel zárta. Idén ettől némileg elmaradó profitra számítanak, de várakozásaik szerint 2010 még így is "masszívan nyereséges" esztendő lesz, mondta el az mfor.hu kérdésére Sinkó Ottó vezérigazgató.

Mindehhez a 2008-as szintnek megfelelő forgalom társul majd - ez hat százalékos növekedést jelent a tavalyi 76 milliárd forintos árbevételhez képest. Ez egyébként "organikus bővülés" lesz - tehát nincs benne a mostani akvizíció okozta bevétel-növekedés.

Ami a most bekebelezett STS Groupot illeti, forgalma tavaly 5,5 milliárd forintot tett ki. A cég elsősorban szélerőműparkok, törpe vízi-és biomassza-erőművek, valamint szennyvízderítő és szeméttelepeken felszabaduló gázok energiatermelésre hasznosítása terén rendelkezik komoly referenciákkal - a tervezéstől, a kivitelezéseken át az üzemeltetésig.  

"Magas hozzáadott értékkel rendelkező tevékenységet folytatunk, hiszen az itt alkalmazott technológiákat saját magunk fejlesztjük ki" - magyarázta a mintegy hatvan főt foglalkoztató társaság vezetője.

Mint ismert, a Videoton Csoport részben az egyik leggazdagabb magyar üzletember és médiamágnás, Széles Gábor, valamint Lakatos Péter és Sinkó Ottó tulajdonában van. A székesfehérvári központú cég Magyarországon kilenc telephelyen összesen 7500 dolgozót foglalkoztat, amivel a 13. legnagyobb hazai vállalatnak számít. A Bulgáriában és Ukrajnában is egy-egy telephellyel rendelkező társaság saját bevallása szerint Európában a harmadik, világszinten pedig a 23. legjelentősebb cég elektronikai gyártási tevékenységek terén.

Széles is kacsintgat Orbánra

A jelenleg szinte száz százalékban exportorientált Videoton sajtóközleménye egyébként megemlíti, hogy számítanak "az új kormány hazai piaci lehetőségeket előtérbe helyező gazdaságpolitikájára". (Széles másik érdekeltsége, az Ikarus szintén szeretne hasznot húzni mindebből - a szerk.)

Ebben komoly hátszelet jelenthet, hogy Széles Gábor közismerten jó kapcsolatokat ápol a Fidesszel - a szintén az üzletember tulajdonában álló Magyar Hírlap és az Echo TV Orbán-kormány iránti elkötelezettségét nehéz lenne kétségbe vonni. (Igaz, a politika-média-gazdaság összefonódására a balliberális oldalon is lehetne számos példát találni, hiszen sok médium csak ilyen áron képes életben maradni.)   

Orbánnak egyébként egy másik milliárdos vállalkozó, Csányi Sándor is "üzent" tegnap: a Bonafarmot megalapító OTP-vezér a magyar kormány segítségével kívánja nemzetközileg is nagy szereplővé tenni élelmiszeripari csoportját.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!