3p

Lezárult a francia Gaz de France magyarországi érdekeltségeinek integrációja, a nyár elejétől holding struktúrában működik a gáz- és árampiacon egyaránt tevékenykedő szolgáltató - közölte Stéphane Bouhant, a GDF Suez Magyarország Zrt. vezetője az MTI-vel.

A mintegy egymilliárd euró forgalmú integrált cégben a kereskedelmi és egyetemes szolgáltatói földgáz- és villamosenergia-kereskedelmet, valamint a portfóliókezelést a GDF Suez Energia Magyarország Zrt. látja el, amely az ország észak-dunántúli régiójában, valamint a Dél-Alföldön értékesít földgázt, január óta pedig a villamos energiát is. Az Égáz-Dégáz Földgázelosztó Zrt. 666 településen végez földgázelosztási tevékenységet. A csoport tagja továbbá egy áramtermelő egység, a százhalombattai Dunamenti Erőmű.

Az integráció során mintegy 30 dolgozó munkája vált feleslegessé az 1.600 embert foglalkoztató cégnél, Stéphane Bouhant tájékoztatása szerint a szakszervezetekkel kötött szociális megállapodást is figyelembe véve többségük korkedvezménnyel nyugdíjba vonult.

A cég vezetői elmondták: a GDF Suez Magyarországnak több száz millió forintos vesztesége keletkezhet a magyar kormány gázárak befagyasztásával kapcsolatos döntése miatt. Az energiaszolgáltató ugyanakkor nyitott a kormány elvárásaival szemben, és meggyőződése, hogy megfelelő beruházásokkal van mód a végfelhasználói árak csökkentésére.

Ezzel kapcsolatban javaslatokat is készítettek a kormány képviselőivel folytatott egyeztetésekre, azonban jelezték azt is: elvárják, hogy szakmai érvek mentén történjen a szabályozás, és ragaszkodnak ahhoz, hogy a jogszabályok garantálják a hosszú távú fenntarthatóságot, és számítani lehessen a jelentős forrásokat igénylő beruházások megtérülésére.

Csiba Péter, a GDF Suez Energia Holding általános vezérigazgató-helyettese, egyben a Dunamenti Erőmű elnöke jelezte: a cégcsoporthoz tartozó társaságok már eddig is mintegy 1 milliárd eurót invesztáltak Magyarországon, de további beruházásokra is szükség van ahhoz, hogy teljesíthessék a törvényi kötelezettségeket, illetve új fogyasztókat kapcsolhassanak be.

Az erőműnél már folyamatban van a 200 millió eurós beruházásban épülő, kapacitásbővítő G3 projekt, a 400 megawattosra bővülő felújított blokk az év végén kezdi a próbaüzemet. Emellett zajlik egy környezetvédelmi célú, 21 millió eurós bontási projekt is.

Csiba Péter jelezte: a tervek között szerepel az erőmű további bővítése, az úgynevezett G4 projekt, amely már rendelkezik valamennyi szükséges engedéllyel, de a tulajdonos a piac függvényében, később dönt az indításáról. Hozzátette: a GDF Suez érdeklődik a megújuló energiatermelési lehetőségek iránt is.

A földgáz és villamos energia kereskedelmével foglalkozó Gaz De Suez Energia Magyarország Zrt. a honlapján közölt adatok szerint csaknem 786 ezer fogyasztóval van kapcsolatban, beleértve a lakossági és nem lakossági ügyfeleket. A cég bevételei tavaly meghaladták a 201 milliárd forintot, amelyből az értékesítés nettó árbevétele 184,5 milliárd forint volt. Az adózás előtti eredmény negatív volt tavaly, -3,1 milliárd forint.

A Dunamenti Erőmű Zrt. 1736 megawatt teljesítményű energiatermelő kapacitásával az egyik legnagyobb hazai erőmű, tavaly 2631 gigawattóra villamos energiát értékesített. Az áramtermelés az elnök korábbi tájékoztatása szerint 2009-ben szerény nyereséggel járt.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!