3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az olajárak a jelenlegi szinten valószínűleg elérték a mélypontot és hamarosan megindulhat az emelkedés - jelentette ki az OPEC főtitkára, Abdullah al-Badri a Reuters hírügynökségnek adott interjúban.

"A jelenlegi 45-55 dolláros hordónkénti olajár úgy gondolom már nem csökkenhet tovább és hamarosan megindulhat az emelkedése is" - fogalmazott a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) főtitkára.

Abdullah al-Badri hangsúlyozta, hogy az OPEC részéről egy esetleges termeléscsökkentés csak kihasználatlan termelési kapacitáshoz, a beruházások csökkenéséhez és végső soron egy túlzott mértékű áremelkedéshez vezetett volna.

"Tételezzük fel, hogy csökkentjük a kitermelést. Annak az eredménye a kihasználatlan kapacitás növekedése lett volna. A termelők, ha túlzott kapacitásaik vannak, már nem invesztálnak. Ha viszont nincs beruházás, később nem lesz kitermelés sem. Ha pedig nincs kitermelés, az kínálati hiányt eredményez ami áremelkedéshez vezet. Két-három év múlva csak a 2008-as helyzet ismétlődött volna meg" - mondta Abdullah al-Badri, hozzátéve, hogy abban az esetben, ha a kínálati hiány a beruházások elmaradása miatt jelentkezik, az árak akár 200 dollárig emelkedhetnek.

Az OPEC decemberi ülésén napi 30 millió hordós kitermelési kvótájának szinten tartása mellett döntött.

A piaci hatás megítéléséhez legalább hat hónapra van szükség - hangsúlyozta rá a főtitkár, megjegyezve, hogy legközelebb a szervezet júniusi közgyűlésén tekintik át és értékelik újra a helyzetet. A kitermeléshez pedig addig sem nyúlnak. "Tartjuk a szintet" - válaszolta a júniusi tanácskozás előtti csökkentés lehetőségére vonatkozó kérdésre.

"A termelés szinten tartása kollektív döntés volt" - hangsúlyozta az OPEC főtitkára. "Mindenki részt vett benne. Voltak, akik fenntartásaiknak adtak hangot, de végül mindenki beleegyezett."

Abdullah al-Badri szerint az olajárak csökkenéséért nem lehet az OPEC-et felelőssé tenni, hiszen a túlkínálatot a szervezeten kívüli termelők idézték elő. Miközben az OPEC már tíz éve napi 30 millió hordó olajat termel, a szervezeten kívüli országok termelése ezalatt az idő alatt napi 7,5 millió hordóval emelkedett - mutatott rá.

"Szaúd-Arábia stabil ország, stabil kormánnyal. Minden a megszokott kerékvágásban halad" - mondta a főtitkár a királyság új vezetés alatti olajpiaci politikájára vonatkozó kérdésre adott válaszában.

Az új szaúdi király Szalmán bin Abdel-Azíz a folytonosság demonstrálása érdekében Abdullah király elhunyta után a lehető leghamarabb megerősítette pozíciójában a legtöbb tárca vezetőjét, közöttük Ali bin Ibrahim al-Naimi olajipari minisztert is.

A világpiaci olajárak az OPEC főtitkárának kijelentéseire kezdetben emelkedtek, majd ismét korrigáltak. A Brent olaj ára hordónkénti 48 dollárról 49 dollár fölé emelkedett. Bő egy órával később a jegyzés hordónként 48,59 dolláron állt, 0,42 százalékkal az előző napi zárás alatt. Az amerikai WTI nyersolaj ára hordónként 45 dollárról 46 fölé emelkedett, majd később hordónként 45,67 dolláron állt, 0,18 százalékkal az előző zárás felett.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!