3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Gazdasági Minisztérium (GM) az idén november végéig 214 elfogadott pályázathoz 15,2 milliárd forint támogatást nyújtott a Széchenyi-terv versenyképes beruházások támogatására szánt részéből - adta közre a szaktárca.

A Gazdasági Minisztérium (GM) az idén november végéig 214 elfogadott pályázathoz 15,2 milliárd forint támogatást nyújtott a Széchenyi-terv versenyképes beruházások támogatására szánt részéből - adta közre a szaktárca. A tavalyi évben 79 elfogadott pályázathoz 5,8 milliárd forint támogatást ítélt oda a GM.

A versenyképes beruházások pályázat keretében támogatott projektek teljesítményértéke a feldolgozóipar összes beruházásából 1998-ban és 1999-ben mintegy 10 százalékos arányt képviselt, tavaly ez 16 százalékot ért el, míg 2001-ben a várható összes feldolgozóipari beruházás csaknem 20 százalékát a pályázaton nyertes vállalkozások adják. Tavalyról 9,874 milliárd forint támogatási igényű 137 pályázat elbírálása húzódott át 2001-re. Az idei év novemberéig 219 pályázatot nyújtottak be, ezek összes támogatási igénye 14,307 milliárd forint volt.

A közlemény szerint az idei év végéig várhatóan 238 pályázatot fogadnak el, amelyek támogatási forrásszükséglete 16,350 milliárd forint. A tavalyról áthúzódó éven túli kötelezettségvállalás mértéke 4,437 milliárd forint volt, így a versenyképes beruházások támogatása pályázat keretében a gazdaságfejlesztési célelőirányzat 2001. évi összes kiadása mintegy 21 milliárd forint.

Míg a tavalyi pályázatoknál a multinacionális vállalkozások befektetési aránya magas volt, addig az idei évi folyamatokra jellemző, hogy kisebbek a projektek, alacsonyabb a pályázatonkénti beruházási költség, az árbevétel és a külpiaci értékesítés mértéke. Az idén azonban a pályázók között dominálnak a kis- és középvállalkozások.

A pályázat kapcsán megvalósuló projektek megtérülési ideje hozzáadott érték alapján számítva 2,3 év alatti. A létrejövő projektek az egységnyi támogatás átlagában több mint tízszeresének megfelelő beruházást eredményeznek, illetve ennek megfelelő tőkét mozgósítanak.

A közleményből kiderül az is, hogy az idei évben támogatott beruházások értéke 158,5 milliárd forint, a projektek hozzáadott érték növekménye a vállalt időszakban évente átlagosan mintegy 68,7 milliárd forint. A nyertes pályázatok megvalósítása átlagosan évi 228,9 milliárd forint többlet külpiaci értékesítést eredményeznek. A beruházások hatására továbbá csaknem 12,3 ezer fő többletfoglalkoztatására nyílik lehetőség. A GM egy munkahely létrehozásához 1,24 millió forint támogatást nyújt - áll a közleményben.

Az idei évi nyertes pályázók 62 százaléka kis- és középvállalkozás, és náluk valósul meg az összes beruházás 44 százaléka is. A kis- és középvállalkozások kapják továbbá a támogatások 54 százalékát. Az elfogadott pályázatokból 27-et mikro-, 28-at kis-, 77-et középvállalkozás nyújtott be.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!