1p

Az üvegplafon jelenség nem egyedi jelenség, ma még a fejlett gazdaságokkal rendelkező államokban is mindennapos dolog, hogy a nők gazdasági emancipációja csak papíron létezik.

Jó példák is vannak

Az idei év mindazonáltal komoly eredményeket is hozott a női menedzser-társadalom életébe: először történt meg, hogy három FTSE-100-as tőzsdei cégben legalább három igazgatósági tagot számláltak meg a kutatók, sőt - a brit gazdaságtörténelemben egyedülálló módon - első alkalommal volt egy cégnek – az AstraZeneca-nak - négy nőnemű it-tagja.

Az egyébként szinte kivétel nélkül nőkből álló kutatócsoport, amellett, hogy bírálja a cégeket az alacsony számú női vezető miatt, tényekkel támasztja alá a női vezetés elterjedésének szükségességét. Míg a legjobban szereplő húsz cégből 17 rendelkezik női it-taggal vagy tagokkal, addig a leggyengébb teljesítményt nyújtó húsz társaság közül csupán tíz válsztott női vezetőket is az igazgatótanácsba - állapítja meg a tanulmány. A kutatóközpont egyik munkatársa a BBC-nek úgy nyilatkozott: "Egy üzletileg sikeres vállalkozás tudja: nem engedheti meg magának, hogy a teljes népesség felének a tehetségét nélkülözze".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!