2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Emelkedik 6 százalékkal január 1-jén a villamosenergia fogyasztói ára a kormány döntésének megfelelően, egyidejűleg új periódus kezdődik a tarifák számításában.

Emelkedik 6 százalékkal január 1-jén a villamosenergia fogyasztói ára a kormány döntésének megfelelően, egyidejűleg új periódus kezdődik a tarifák számításában.

A kormány rendeletét a Magyar Közlöny hozza nyilvánosságra, amely tartalmazza a január 1-jei induló árakat, illetve azt, hogy a következő négy éves periódusban milyen számítási móddal képezik az áram árát - tájékoztatták az MTI-t a Gazdasági Minisztérium energetikai főosztályán.

Az új tarifarendszer egy 1997-ben indult négyéves periódust zár le - mondták el a Magyar Energia Hivatalnál. Az ágazatban végrehajtott privatizáció után ez a rendszer olyan tarifákat határozott meg, amely elismerte a villamosenergia előállításának, szállításának költségeit és 8 százalékos eszközarányos nyereséget garantált a termelő és áramszolgáltató cégeknek. Az árakat egy 1997. január 1-jén bevezetett induló árból képezték árképlet segítségével. A MEH az elmúlt fél évben felülvizsgálta a költségeket. Ennek eredményét egyeztette az iparág szereplőivel. Az új árképzés hasonlít a korábbihoz, ám abban eltér attól, hogy a tőkeköltség számításánál a forrásoldalról áttértek az eszközoldalra. A tőkeköltségeket tehát az alapján fogják meghatározni, hogy a termelőnek illetve szolgáltatónak milyen eszközállományt kell mozgósítania a szolgáltatáshoz.

A MEH-nél elmondták: az új ármechanizmus több 10 milliárd forint költséget "gyalult le" elődjéhez képest azzal, hogy nem ismer el egyes, "túlzott jóindulattal" számolt költségeket, amelyek így nem jelennek már meg az áram árában.

Az új tarifarendszer következő négy éves periódusa alatt, várhatóan 2002-ben kezdődik a magyar energiaszektor liberalizációja. Az első körben a piac 25 százalékkal válik szabaddá. - A rendszernek tehát alkalmasnak kell lennie arra, hogy a közüzemi szféra ármechanizmusát összehangolja a liberalizált piacon kialakuló árakkal - mondta a MEH illetékese.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!