4p

Idén tovább csökkenti magyarországi beruházásainak értékét a Richter Gedeon Nyrt., s ezzel párhuzamosan megválik 200 szerződéses dolgozójától, valamint kétszáz beszállítójától, jelentette be keddi sajtótájékoztatóján Bogsch Erik. A második negyedévben 72,4 százalékos nyereségcsökkenést elkönyvelő társaság vezérigazgatója szerint idén tovább mérséklődik majd a magyar piac szerepe a csoporton belül, ami elsősorban a rossz hazai gazdasági és iparági környezetnek, ezen belül az egészségügyi politika negatív hatásainak köszönhető. Mfor.hu háttér.

Gyászos negyedéven van túl a Richter

"Félreértés ne essék: az öltönyöm nem fekete, csak sötétkék" - ezzel az apró, de mégis sokatmondó megjegyzéssel indította keddi sajtótájékoztatóját Bogsch Erik.

A vezérigazgatónak valóban nem volt sok oka örömre, hiszen a Richter meglehetősen gyászos negyedévet zárt: míg a konszolidált árbevétel négy százalékkal 57,808 milliárd forintra nőtt, addig a mérleg szerinti eredmény 72,4 százalékkal 2,913 milliárd forintra esett vissza 2007 második negyedévéhez képest. Féléves szinten a konszolidált árbevétel  2,5 százalékkal  86,676 milliárd forintra emelkedett, az adózott nyereség viszont 32,8 százalékkal 11,149 milliárd forintra csökkent. A profit visszaesését elsősorban az  5,8 milliárd forintos második negyedévi pénzügyi veszteség okozta. (Az első félévet tekintve a veszteség összesen 4,769 milliárd forintot tett ki.)

Bogsch Erik szerint a "rendkívül negatív pénzügyi eredmény" az erős forintra, a rossz makrogazdasági és iparági környezetre, valamint a kedvezőtlen egészségügyi politikára vezethető vissza.

Ötmilliárdos mínuszt jelenthet az erős forint

Ami az erős forint negatív hatását illeti, a nemzeti valuta 230-235 forint közötti beragadása éves szinten ötmilliárd forintos mínuszt jelentene a csoportnak az üzleti eredményben. A Richter egyébként az idei első félévben árbevételének 67 százalékát realizálta euróban (vagy más, térségbeli valutában), húsz százalék dollárban, 13 százalék pedig forintban folyt be a kasszába.

A vezérigazgató kiemelte, hogy a hazai egészségügyi politika "rendkívül negatív hatást gyakorol" az egész iparágra, így a Richterre is. "A gyógyszerárak tovább csökkennek, a gyógyszertámogatási rendszerben pedig semmi változás nem történt. A kormányzat eddig minden kérésünket visszautasította" - jegyezte meg.

Mindezek következtében Bogsch Erik szerint a hazai piac csoporton belüli szerepe kezd minimalizálódni. Ezt mutatja, hogy míg néhány éve a csoport árbevételének mintegy harminc százaléka realizálódott Magyarországon, addig 2008 első félévében már csak 13 százalék volt ez az arány.

Itthon tavaly az árbevétel 14 százalékkal 31,11 milliárd forintra csökkent 2006-hoz képest, az idei első félévben elért 14,8 milliárd forintos bevétel pedig 11,9 százalékkal kevesebb a 2007 első félévi adatnál. Utóbbi visszaesés elsősorban az egészségbiztosítási rendszerben a tavalyi év elején bevezetett változtatások 2008 első félévre átnyúló hatásaira vezethető vissza. 

Idén is tovább zuhan a hazai értékesítés

Bogsch Erik úgy véli, a negatív trend tovább folytatódik majd, s idén további tíz százalékkal fog csökkenni a cég hazai árbevétele. Mindeközben az Európai Unió többi részén és Oroszországban tíz-tíz, Ukrajnában és az egyéb FÁK-országokban 15 százalékos növekedésre számítanak, az USA-ban pedig a tavalyihoz hasonló nagyságú árbevételt várnak.

Ezzel párhuzamosan a társaság visszafogja magyarországi beruházásait: idén mindössze 16 milliárd forintot fordít erre a célra, ebből kétmilliárd forint biotechnológiára megy majd el. Ezen belül a közelmúltban bejelentett debreceni biotechnológiai üzemre idén egymilliárdot, a következő években pedig három-három milliárdot szánnak majd, ezen összegek nagy részét berendezések beszerzésére fordítják.

Összehasonlításul: a Richter 2006-ban 26 milliárd, 2007-ben pedig 17 milliárd forintot költött beruházásokra itthon, azaz ilyen téren is komoly visszaesés figyelhető meg.

Leépítések cégen kívül

A negatív fejlemények miatt a vállalat a közeljövőben megválik kétszáz szerződéses dolgozójától és kétszáz beszállítójától. "A leépítés elsősorban a termelést és az ezt kiszolgáló területeket érinti" - mondta az mfor.hu kérdésére Bogsch Erik. Példaként említette, hogy a hatóanyaggyártást fokozatosan szervezik ki hazánkból.

A Richter egyébként kedden 4,14 százalékos csökkenéssel 32 400 forinton zárt a Budapesti Értéktőzsdén, és kedd délben is ezen az értéken állt. A részvény legalacsonyabb árfolyama az elmúlt egy évben 31 525, a legmagasabb 41 500 forint volt.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!