2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Olyan nagy különbség, mint Csehországban, sehol máshol nincs Európában a férfiak és nők javadalmazása között - állítja a Lidove noviny lap, amely az ország statisztikai hivatalára hivatkozik. A differencia elérheti egyazon munkakörben a 6 ezer koronát, azaz a több mint 50 ezer forintot is. Egy nemrég publikált felmérés szerint a régióban itthon viszonylag kedvező a nők munkaerőpiaci helyzete.

Úgy tűnik, mintha a nők egész más munkát végeznének - kommentálta az adatot Dalibor Holy, a statisztikai hivatal illetékese. Magas szinteken szerinte még nehezebb az összehasonlítás, mert elenyészően kevés nő dolgozik Csehországban felsővezetői pozíciókban. A csehországi bankmenedzserek között egyetlen nő sincs - tette hozzá.

Nem állítható, hogy diszkriminációról van szó, viszont tény, hogy nincs olyan területe a gazdaságnak, ahol ne lenne érzékelhető különbség a női és a férfi bérek között - állapítja meg a Lidove. S ez ott is jellemző, ahol nem a férfi dolgozók vannak túlsúlyban. Ilyen például a jogászok, bírák köre, ahol egyenlő arányban vannak a két nem képviselői - írja a CTK cseh hírügynökség.

A nők azonban az alacsonyabb bírói testületi pozíciókban vannak jelen jellemzően, kevés dolgozik közülük a legfelsőbb bíróságokon, ahol természetesen magasabbak a fizetések. Az aktív korú lakosságban 44 százalék a dolgozó nők aránya. A férfiak annak köszönhetően vannak számszerűen is túlsúlyban a munkaerőpiacon, hogy a gyermeknevelés kapcsán még mindig a nők maradnak otthon a kicsikkel.

Régiós összehasonlításban egyébként a magyar nők hátránya kisebb a munkaerő-piacon - a Világgazdasági Fórum (WEF) közelmúltban publikált adatai szerint. Az 58 országot vizsgáló anyag a 24. helyre sorolta Magyarországot, ám a munkaerő-piaci érvényesülés tekintetében bronzérmesek vagyunk. A hazai felső vezetők között körülbelül 20, a középvezetők között pedig 40 százalék a nők aránya - becsülik a szakemberek.

A hazai társadalom, illetve üzleti élet kevésbé konvencionális, mint általában a nyugat-európai országoké, így lehetséges, hogy a munkaerő-piaci érvényesülés vizsgálatakor Magyarország a harmadik helyre került. A magyar nők kreativitása, munkához való hozzáállása, minőségorientáltsága és precizitása teszi alkalmassá őket a vezetői posztokra, ahol főleg a marketing és a pénzügy területén jók a karrierépítési lehetőségeik.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!