2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Úgy tűnik az év legnagyobb részvénykibocsátását hajtja végre a Xiaomi, a vállalat 10 milliárd dollár friss tőkéhez juthat.

Az okostelefonjairól Európában is sokak által ismert Xiaomi, amely egyike Kína leggyorsabban növekvő technológiai vállalatainak, a tervek szerint valamikor júliusban kezdi meg nyilvános kibocsátását (IPO). Arról, hogy milyen árazás mellett történik az IPO, többféle híresztelés kering, voltak olyan pletykák is, miszerint a Xiaomi piaci ára 100 milliárd dollár, de a Xiaomitól ennél reálisabb jelzés érkezett, ami a 70-80 milliárd dolláros sávba teszi a cég piaci értékét. Elemzők szerint kb. 10 milliárd dollárnyi tőkéhez szeretne jutni a vállalat az IPO-n keresztül, ami azt jelentené, hogy ez lenne 2018 legnagyobb IPO-ja, állítják a Saxo Bank szakértői.

A Xiaomit gyakran nevezik az Apple kínai megfelelőjének. A cég bevétele 2017-ben 114,6 milliárd jüan (kb. 18 milliárd dollár), ami az előző évihez képest 68%-os növekedést jelent. A 2017-es bevétel mintegy 70%-a az okostelefon-üzletágból származott, de az utóbbi években dinamikusan nőtt az IoT (Internet of Things) és az internetes szolgáltatások szegmense, jelentősen enyhítve a cég egylábon való állását. A Xiaomi több új termékkategóriában is megjelent, így többek között az okos TV-k, a laptopok, a hangszórók, a smart routerek és a fitness-karkötők piacán is.

A Xiaomi a 4. legnagyobb okostelefon-gyártó a világon. Bevételének 28%-a Kínán kívülről származik, és ez az arány nőni fog, ahogy a cég a szomszédos országokban teret hódít. A Xiaomi az okostelefonok globális piacának növekedését évi 5,5%-ra teszi az IPO kapcsán beadott dokumentumban, míg az IoT piacán a várható növekedési ráta 20% körüli. Ha a cég magas piaci érték mellett kíván kibocsátani, akkor azt csak az 5,5%-nál nagyobb növekedési ütemmel tudná alátámasztani.

A társaság üzletmenetének leginkább kérdéses része a cash flow. A kumulatív cash-flow épp, hogy pozitív volt 2015 és 2017 között. De egy agresszív befektetési terv nagy fokú finanszírozást igényel, és ha a Xiaominak sikerül 10 milliárd dollárt gyűjtenie az IPO-ból, az komoly fegyvertény lenne, amely pénzügyileg megalapozná a feltörekvő piacokon való terjeszkedést. Ezzel jó eséllyel megnyílna az út, hogy a Xiaomi legyen a harmadik okostelefon-gyártó óriás, a Samsung és az Apple mellett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!