5p

Az idei év átlagában már 32 forinttal kell többet adni egy euróért, mint tettük azt 2010-ben. A forintgyengüléshez számos hazai és külföldi történés is hozzájárult, melyeket most a teljesség igénye nélkül igyekszünk feleleveníteni - elsősorban a magyar eseményekre fókuszálva. "Forintgyengülési krónika" mfor.hu szerkesztésben.

2014 szinte teljes egészét a 300 feletti tartományban töltötte eddig a forint euróval szembeni árfolyama, ami a választások közeledtével gyakran elemét képezi az április 6-án "csatába induló" felek kommunikációjának. Míg a jelenleg ellenzékben lévők a 2010 óta bekövetkezett gyengülést emlegetik, a kormánypárt részéről nyilatkozók a nyugalmukat igyekeznek kifejezni a témával összefüggésben.

Persze, ahogy azt Zsiday Viktor alapkezelő is kiszúrta, nem mindig volt Orbán Viktor ennyire "barátja" a gyenge forintnak. 2004-ben még úgy fogalmazott:

"a gyengébb forint egyértelműen ellentétes az emberek érdekeivel, a gyengébb forint gyengébb államot jelent, és gyenge forintot csak gyenge emberek akarhatnak."

Most viszont részben ez a helyzet a kormány célját is támogatja, mivel szándékuk növelni az exporttevékenységben részt vevő kis- és középvállalkozások számát is. Sőt, a gyenge forint révén vonzóbbá válhat hazánk a külföldi befektetők számára is az uniós szinten olcsóbbnak minősülő magyar munkaerő miatt. Azt, hogy kinek hátrányos a gyenge forintárfolyam, szintén tudjuk: a devizahiteleseknek, és persze az államadósságnak sem kedvez, ami persze a költségvetésnek is problémákat okozhat.

Mindenesetre az cáfolhatatlan, hogy míg az idei átlagos euró-forint árfolyam 307,7 körül mozog, addig 2010 átlagos kurzusa 275,4 forint volt. Ez pedig 11,7 százalékos gyengülésnek felel meg. Mi történt az elmúlt ciklusban? Röviden megfogalmazva számos, a hazai fizetőeszköz számára kedvezőtlen esemény, legyen szó nemzetközi színtérről, vagy országhatáron belüli történésekről.

Árfolyam-memoár

A kormányváltás után a hazai fizetőeszköz első "megborulását" Kósa Lajosnak, a Fidesz alelnökének nyilatkozata okozta az államcsőd veszélyéről.

"Úgy tűnik az átadás-átvétel alapján, hogy a közvetlen államcsőd elkerülése a cél jelenleg, szűk esélyünk van arra, hogy elkerüljük Görögország helyzetét, a helyzet ugyanis sokkal rosszabb, mint hittük. (...) Az bizonyos, hogy vészhelyzet van. Most, mivel süllyed a hajó, bármi áron azonnali lépéseket kell tenni." (2010. június 3.)

Bár Wiedermann Helga a gazdasági szabadságharcról írt krónikájában nem nevezte "árfolyamot rengető hatásúnak" az elhangzottakat, valójában a kurzus 274,25-ről 282-ig gyengült. Majd Szijjártó Péter másnap még rásegített erre a folyamatra, amikor megerősítette a Kósa által mondottakat az államcsőd kapcsán.

Ettől kezdve pedig szinte nem volt megállás: a forint nem díjazta az IMF-tárgyalások kudarcát sem, majd a következő nagy és jelentős gyengülési hullám 2011 őszétől kezdődött, amikor mozgolódni kezdtek a hitelminősítők. Ennek az lett az eredménye, hogy néhány hónapon belül mindhárom nagy intézetnél a bóvli kategóriába kerültünk, a forint árfolyama az euróval szemben pedig a 2011 szeptemberében jellemző 270-es szintről év végére 315-ig gyengült. 2012 év elején aztán egy jelentősebb korrekció mutatkozott, amikor 283-ig szelídült az árfolyam. Az év második felében újfent igencsak ingadozó lett a jegyzés, hiszen 2012 augusztusától elkezdődött a mai napig tartó kamatcsökkentési ciklus, aminek eleinte - mondjuk úgy - nem igazán örültek a piacok.

Ebben az évben már 289-ig emelkedett a forint átlagjegyzése, amire a 2013-as év még rátett egy lapáttal, hiszen 296,9-ig gyengült a 12 hónap átlagában a hazai fizetőeszköz.

2013 első felében alapvetően a jegybanki elnökváltással kapcsolatos aggodalmak gyengítették a forintot. Többen attól tartottak ugyanis, hogy Matolcsy György volt nemzetgazdasági miniszter kinevezésével, a monetáris politikába is az olykor túl merész lépésekkel (például a jegybanki tartalékok leépítésével) tarkított "unortodoxia" költözik. A valóság viszont nem igazolta a félelmeket, így az árfolyam is visszakorrigált, az év második felében pedig jellemzően a 300-as szint közelében mozgolódott a hazai fizetőeszköz jegyzése. Idén már a Fed eszközvásárlási keretének csökkentése, a feltörekvő piacokkal szembeni bizalomvesztés és az ukrán krízis által befolyásolt nemzetközi piaci hangulat volt a kurzus elsődleges mozgatója.

Ahogy tehát azt a cikkünk elején jeleztük, 2010 óta 11,7 százalékot veszített erejéből a forint nagyrészt a fenti folyamatok eredőjeként. Ezzel szemben bár a régiós devizákat is megviselte az elmúlt 4 év, egyáltalán nem olyan mértékben, mint a forintot.

Az egyszerűség kedvéért a cseh korona, a lengyel zloty és a román lei forinthoz viszonyított átlagos éves árfolyamára vetettünk egy pillantást. Ez alapján a cseh korona ellenében 2,8 százalékot veszített értékéből a forint, a román lejjel szemben 4,4, a lengyel zlotyval szemben pedig 6,6 százalékos volt a forint leértékelődése. Vagyis utóbbi állta legjobban a 4 év sarát a régióban.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!