4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt hónapok igen impresszív tőzsdei emelkedése legnagyobb mértékben a fejlődő piacokon éreztette a hatását. Ennek mozgatórugója a pénzügyi rendszer stabilizációján és az általános fellendülésbe vetett hiten túl egy egészen konkrét ok: egyre több a pénz, csak éppen nem ott, ahol korábban várták.

Az elmúlt hónapok igen impresszív tőzsdei emelkedése legnagyobb mértékben a fejlődő piacokon éreztette a hatását. Ennek mozgatórugója a pénzügyi rendszer stabilizációján és az általános fellendülésbe vetett hiten túl egy egészen konkrét ok: egyre több a pénz, csak éppen nem ott, ahol korábban várták.

Érdemes megnézni az alábbi grafikont, amely a kínai és az amerikai bankrendszer által teremtett pénzmennyiség (M2 ) alakulását mutatja. Az ábra megdöbbentő: a kínai bankrendszerben lévő pénz ma már dollárban mérve több, mint az amerikaiban, és a növekedés üteme is elképesztő. Havonta kb. 200 milliárd dollárnyi új hitelt folyósítanak a kínai bankok, amely több, mint az USA-ban a subprime hitelezés fénykorában mért érték. A világ pénzjegynyomdája ma már nem az USA-ban, hanem Kínában található.

Kína M2 (fekete), USA M2 (narancssárga), abszolút érték, USD (forrás: Bloomberg)


Hová áramlik ez a pénz? Egyrészt az ilyenkor kézenfekvő befektetési eszközökbe: ingatlanba és részvényekbe. A kínai ingatlanpiacon ismét emelkedésnek indultak az árak, jelentősen, 60-70 százalékkal nőtt a tranzakciók száma, miközben a hitelezési feltételek is lazultak, igaz, még így is sokkal szigorúbbak, mint amilyet például tavalyig az angolszász világban láttunk. Emellett a sanghaji tőzsde is új lokális csúcsra emelkedett. A kínai nyersanyagimport pedig, elsősorban a réz és a vasérc tekintetében pedig jóval magasabb most, mint amekkora elmúlt években bármikor volt.

Kínai rézimport, ezer tonna


Shanghai Composite Index

Igen valószínű, hogy ennek a hitelözönnek nem lesz jó vége, előbb-utóbb a bankrendszerben rengeteg rossz hitel keletkezik majd, hiszen sok olyan projekt és spekulatív befektetési célpont kap hitelt, amely nem lesz képes kitermelni a törlesztéshez szükséges cash-flowt. Az is igaz azonban, hogy ehhez idő kell: a hitelek nem a folyósításkor, hanem csak jóval később szoktak elromlani, gyakran pont az inflációtól való félelem miatti monetáris szigorítás az egyik kiváltó ok. Éppen ezért nagyon fontos figyelni a kínai monetáris politika várható lépéseit is.

Miért emelkednek a piacok?

Nagyon fontos hangulati elem, hogy a kínai növekedés - mint láttuk, igen agresszív monetáris serkentéssel előidézett - gyorsulása a befektetőket vásárlásra készteti. hiszen senki nem akar lemaradni. A kialakuló pozitív hangulat pedig átterjed a világ többi részére is, hiszen az általános vélemény szerint a kínai növekedésből előbb-utóbb mindenki profitál. Bár a kép valószínűleg árnyaltabb ennél, hiszen úgy tűnik, a chilei réztermelők előnyben vannak ebből a szempontból a pl. német gépgyártókhoz képest, mindenesetre a hit jelenleg igen erős. Van más példa is: A múlt heti Intel második negyedéves jelentésben hangsúlyosan ki lett emelve az ázsiai, elsősorban a kínai piaci növekedés, éles ellentétben a fejlett világ stagnáló piacaival.

Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy az első negyedévben a reál kibocsátási adatok (ipari termelés, GDP) lényegében összeomlottak, ezzel párhuzamosan a készletek is leépültek. Azt ezt követő készletvisszatöltés, megfejelve a különböző kormányzati serkentő programok hatásával pozitív hó/hó, illetve negyedév/ negyedév adatokat produkál. Ennek megfelelően pl. ma már a harmadik negyedévre igen komoly GDP növekedéssel számolnak az elemzők, az USA-ban 1,5-2 százalékos, Kínában 9,5 százalékos, Európában pedig 1,5 százalékos évesített GDP emelkedés a várakozás, és ebben a negyedévben a globális növekedés is pozitív lehet, a JP Morgan várakozásai szerint ez elérheti az évesített 3 százalékot is.

Bár véleményünk szerint a fejlett világban és ehhez kapcsolódóan Kelet-Európában a fellendülés a harmadik negyedév után, elsősorban az alultőkésített, "zombi" bankrendszernek köszönhetően lassú lesz, és gyakori visszaesések is kísérhetik, ezzel együtt ez az igen komoly pénzmennyiség bővülés hozhat még újabb csúcsokat a tőzsdéken. A végtelen optimizmustól azonban óvnánk, az eufórikus emelkedésekkel óvatosak lennénk, hiszen akár az árazásokat, akár az abszolút árakat nézve már vannak buborékra utaló jelek. Ezzel összefüggésben kétségtelen az is, hogy az egyik fontos , ma már figyelendő tényező a kínai monetáris lazítás vagy éppen szigor, az ebben bekövetkező változás a részvénypiacokra is igen komoly hatással lehet majd a jövőben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!