4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mostanra látszik, hogy amíg a piac nem kényszeríti ki, addig a kormány nem törekszik megegyezésre a nemzetközi szervezetekkel - hangzott el egy pénteki sajtóbeszélgetésen. A szakemberek szerint a következő időszakban akár a nemzetközi folyamatok, akár magyar események hozhatnak olyan helyzetet, amikor szükség lenne egy védőhálóra. Mfor.hu-tudósítás.

A jegybank elnökváltása miatt kényszerülhet megállapodásra a kormány

A magyar gazdaság jelenleg leszakadóban van, különösen régiós szinten, jelenleg Csehországgal vagyunk nagyjából egy szinten a régió végén - mondta el a Buda-Cash pénteki sajtóbeszélgetésén Tóth Gergely elemző. Szerinte a legkomolyabb probléma, hogy nem is látszanak azok a momentumok, melyek kihúzhatnák a gazdaságot ebből a nehéz helyzetből, a legfrissebb adatokból az látszik, hogy az ipar sem lesz komoly húzóerő.

"Egyetértünk azzal, hogy az egyik legkomolyabb probléma a beruházások elmaradása, ami nem csak rövidtávon, hanem a következő 5-10 évben is gondot okozhat, ha nem sikerül visszacsalogatnunk a befektetőket" - emelte ki Tóth Gergely. A szakember szerint jó hír a kormány szigorú fiskális politikája, de az eszközök megkérdőjelezhetőek. Emellett kedvező az államadósság csökkenése, de ebben szépséghiba, hogy az utóbbi időben főleg a forint erősödésének volt köszönhető.

A Buda-Cash elemzője szerint IMF-megállapodás csak akkor lesz, ha a piacok azt kikényszerítik, ha például nem lesznek kelendőek a magyar államkötvények vagy a forint jelentősen gyengül. Szerinte ilyen esetleges sokk lehet a jegybank tavaszi elnökváltása, melyre érzékenyen reagálhat a piac, ha például azt látják, hogy jelentősen csökken a devizatartalék vagy politikai szemléletű ember ül az MNB élére. Emellett félő lehet az alapkamat túlzott csökkentése, hiszen ha utána valamilyen sokk miatt kamatot kell emelni, akkor az sértheti a jegybank amúgy sem túl erős hitelességét.

"Rövid távon tudja magát finanszírozni az állam, ha úgy alakul, akkor néhány hét alatt meg lehet állapodni az IMF-fel. Szerintem elsősorban belső kockázatok kényszeríthetnek rá arra, hogy megegyezzen a kormány, ilyen lehet a jegybank elnökváltása jövő tavasszal" - emelte ki Tóth Gergely.

Miért tartja ilyen jól magát a forint?

A fenti nehézségek ellenére a forint viszonylag jól viseli a megpróbáltatásokat, ami nagybank köszönhető annak, hogy világviszonylatban a 47. legmagasabb alapkamat van hazánkban - emelte ki Taracky Andrej. A szakember szerint többnyire olyan országokban van nálunk magasabb kamatszint, melyek gazdasága nem túl stabil, nem túl megbízható.

"Óriási hozamvadászat indult el az alacsony kamatok miatt, ilyen helyzetben a piac mindig megtalálja a kockázatosabb magyar állampapírokat" - emelte ki Taracky. Az elemző szerint a kormány látható célja, hogy a forintárfolyam ingadozása minél kisebb hatással legyen a költségvetésre, ezt szolgálja a devizaadósság leépítése. Az MNB elnökváltása talán elindíthatja a forint gyengülését, de az már kisebb hatással lesz a büdzsére, az exportőröknek viszont jót tehet majd - tette hozzá.

Kevés a lehetőség a magyar piacon

"A befektetési piac most nagyon bizonytalan, változékony, ilyen helyzetben nehéz befektetési döntéseket hozni. Ugyanakkor ez a helyzet, a nagy volatilitás komoly lehetőségeket is tartogathat" - emelte ki a sajtóbeszélgetésen Török Bálint, a Buda-Cash vezető elemzője.

A szakember szerint a magyar részvénypiac lehetőségei eléggé beszűkültek, ezért inkább külföldön érdemes keresgélni. A gazdasági kilátások miatt az amerikai részvényeket érdemes felülsúlyozni, az európai papírokat pedig alulsúlyozni.

Az elemzők szerint a tengerentúlon az egyik vonzó szektor az építőipar és az ingatlanpiac lehet, az adatok arra utalnak, hogy a lakáspiac elindul felfelé a mélypontról. Rövid távon a Sandy hurrikán is lökést adhat ennek. A technológiai szektorból az elemzők nem az Apple papírjait favorizálják, szerintük most a Google vagy az Oracle vonzóbb lehet. Emellett az egészségügyi szolgáltatókban lehet fantázia, hiszen Obama elnök többet szeretne költeni erre a területre.

Török Bálint szerint a magyar piac elsősorban a makrogazdasági környezet és a gazdaságpolitika miatt nem tartogat komoly lehetőségeket, amíg nem látszik reális esély az IMF-megállapodásra, addig például az OTP-t nem lehet komoly lehetőségként számba venni. A Buda-Cash szerint a hazai blue chipek közül talán az Egisben lehet fantázia a következő időszakban.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!