3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A devizahitelek végtörlesztésére vonatkozó kormányzati javaslat hatására hétfőn 17 ezer pont alá esett a pesti börze BUX indexe, és egész héten nem tudott e szint fölé kapaszkodni. Pénteken 16.779,45 ponton zárt az index, egy hét alatt 1,54 százalékkal, 262 ponttal csökkent az értéke az előző heti, közel 1.200 pontos visszaesést követően. A részvénypiacon 79,09 milliárd forint értékben születtek üzletek az előző hét 88,65 milliárd forintos forgalma után. A vezető részvények vegyesen zárták a hetet.

Hétfőn még folytatódott a lejtmenet a tőzsdéken az előző heti nagy visszaesések után, a nyugat-európai piacok kétéves mélypontokra süllyedtek. A hét további részében viszont javultak a tőzsdemutatók. Ehhez egyebek közt hozzájárult, hogy Németország és Franciaország megerősítette elkötelezettségét Görögország euróövezetben tartása, következésképp megsegítése iránt. A devizapiacok mellett a részvénypiacokon is segített a nagy jegybankok csütörtöki bejelentése összehangolt akciójukról, amellyel jelentősen növelni kívánják a dollárlikviditást az euróövezeti bankrendszer részére.

A javuló globális részvénypiaci hangulat a BÉT-en csak korlátozottan éreztette hatását, a CIB Bank értékelése szerint ez jelzi az ország megítélésében az elmúlt napokban bekövetkezett negatív változásokat.(lásd: Már nagyobb az esély a magyar, mint a spanyol államcsődre)
A hazai piacon a figyelem középpontjában a devizahitelek végtörlesztésére vonatkozó javaslat állt. A javaslatról a héten minden nap újabb és újabb részletek derültek ki, amelyek alapján egyre szűkült azok köre, akik élni tudnak majd a lehetőséggel. A törvényjavaslatot pénteken nyújtották be a parlamentnek (lásd: Rogán benyújtotta: ilyen lesz a végtörlesztés). A piaci szakemberek szerint a végtörlesztés továbbra is kockázatot jelent a forintra nézve, és ez tükröződik a befektetői megítélésben.

A hét első napján a kereskedés az OTP és az FHB nélkül folyt. A felfüggesztést a kibocsátók kérték arra számítva, hogy a miniszterelnök parlamenti beszédében a bankokat érintő, és így árfolyamukat befolyásoló információk kerülnek napvilágra. Az óvatosságot minden bizonnyal az indokolta, hogy előző hét pénteken az OTP árfolyama napközben 15 százalékot esett a végtörlesztés javaslatának bejelentésére.

Orbán Viktor hétfőn közölte: a kormány megvalósíthatónak minősítette a rögzített árfolyamon történő egyösszegű végtörlesztés javaslatát. A kormány kezdeményezi továbbá, hogy a devizahitelekkel kapcsolatban forintban jelentkező költségeket a bankok csak forintban számolhassák fel.

Az OTP végül az előző heti záró árával megegyezően, 3.740 forinton zárt pénteken, az FHB papírok árfolyama ugyanakkor 14,09 százalékkal 506 forintra esett.

A Mol árfolyama 1,92 százalékkal 15.105 forintra csökkent. A Magyar Telekom 0,61 százalékkal erősödött, 592 forinton fejezte be a hetet.

A Richter részvények ára 4,83 százalékkal 32.500 forintra esett. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis viszont 5,42 százalékkal 15.180 forintra erősödött.

A kis és közepes kapitalizációjú papírok mutatója, a BUMIX egy hét alatt1,65 százalékkal, 23 ponttal csökkent, pénteken záráskor 1.399,74 ponton állt.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!