4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Napokig is eltarthat, amíg az NHB Bank végelszámolója felméri, hogy a befektetési üzletágnál befagyott értékpapírok és pénzek tényleg hiánytalanul megvannak-e, ahogy azt a PSFN feltételezi. Az mfor.hu értesülései szerint több ezer ügyfél lehet érintett, köztük számos egykori Buda Cash- és Quaestor-kliens.

„Tájékoztatjuk az NHB Bank befektetőit, hogy az NHB Bank befektetési üzletágánál található, a bank saját vagyonának részét nem képező, az ügyfelek tulajdonában álló értékpapír- és pénzeszköz-állomány kiadása iránt a végelszámoló haladéktalanul intézkedik azt követően, hogy megbizonyosodik arról, hogy — az általa vezetett nyilvántartás és a befektetői követelések egyezősége alapján — az ügyfelekkel történő elszámolást akadályozó körülmény nem merül fel. Az ügyfelek vagyonkiadással kapcsolatos teendőiről a végelszámoló a későbbiekben ad részletes tájékoztatást.”

Az ügyfélvagyon egy része külföldi letéti helyeken található
Az ügyfélvagyon egy része külföldi letéti helyeken található

Ezt a közleményt adta ki ma reggel a március 14-én működési engedélyétől megfosztott NHB Bank végelszámolója, a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. (PSFN). Hozzátéve: amíg ez a vagyonfelmérés nem zárul le, az NHB Bank nem teljesíthet kifizetéseket, így a befektetési üzletág ügyfelei sem jutnak hozzá értékpapírjukhoz, illetve a számláikon lévő pénzeikhez. Mivel a végelszámolás elrendelésével egyidejűleg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az NHB Bank befektetési szolgáltatási tevékenységre vonatkozó engedélyét is visszavonta, az NHB Bank a befektetési szolgáltatási tevékenységre vonatkozó további ügyfélmegbízásokat sem tudja teljesíteni.

Még mielőtt azonban az érintett, az mfor.hu információi szerint több ezer ügyfél a szívéhez kapna, tudni kell, hogy – mint azt érdeklődésünkre a PSFN közölte – az NHB Bank befektetési szolgáltatási üzletága keretében kezelt értékpapír- és pénzeszköz-állomány vonatkozásában az MNB nem tárt fel szabálytalanságot. Ezek az értékpapírok, ügyfélpénzek nem képezik a végelszámolási vagyon részét, s a végelszámoló várakozásai szerint azok teljes egészében kiadhatók lesznek. A vagyonkiadás elengedhetetlen feltétele, hogy a PSFN megbizonyosodjon arról, hogy az ügyfélvagyon hiánytalanul rendelkezésre áll.

Ez a felmérés már megkezdődött, s a PSFN azt ígéri, várhatóan napokon belül tájékoztatni tudja a befektetőket, akiknek ezt követően módjuk lesz pozícióik zárására és értékpapírjaik, ügyfélpénzeik transzferálására is. Hogy ez a vagyonleltár mennyi ideig tarthat, azt nem tudni, mindenesetre az NHB Bank egyetlen megmaradt, a budapesti Alkotmány utcában található fiókjában azt a tájékoztatást adják az ügyfeleknek, hogy egy-két hétig még biztosan nem jutnak a jussukhoz.

Az ügyfélvagyon kiadásának további feltétele, hogy a végelszámoló az NHB Bank Zrt. „v.a.” letéti helyeinek mindegyikén átvegye a rendelkezési jogot. Az ügyfélvagyon felmérése és a végelszámoló rendelkezési jogának átjegyzése szintén megkezdődött. „Megjegyezzük, hogy a rendelkezési jog átjegyzési folyamatát lassíthatja, hogy az ügyfélvagyon egy része külföldi letéti helyeken található, a végelszámoló azonban mindent megtesz annak érdekében, hogy az ügyfelek irányába történő elszámolásban ez ne képezzen akadályt” – közölte az mfor.hu-val a PSFN.

Az MNB március 14-ei tájékoztatása szerint összesen 9 magánszemély és 49 vállalati betétes rendelkezett az OBA kártalanítás összegét is meghaladó betéttel az NHB Banknál, miközben 2018. december 18-án, az NHB 7 millió forint feletti kifizetések korlátozásának elrendelését és a felügyeleti biztos kirendelését követően kiadott közleményben az szerepelt, hogy 10 magánszemély és 42 vállalati ügyfél van a 100 ezer eurós OBA-kártalanítási limit fölött.

Négy tényező okozta az 1 magánszemélyből és 7 vállalati ügyfélből álló eltérést ­– válaszolta az mfor.hu érdeklődésére az MNB.

  1. Az ügyfél fizetési számlájára befizetés érkezett,
  2. Az ügyfél betétjéből engedélyezett belső hiteltörlesztést hajtott végre bankon belül,
  3. Az ügyfél a bank betétkifizetési korlátozásának időszakában 7 millió forintot meg nem haladó betétösszeget vett fel a bankból (vagyis, ha például valakinek 35 millió forintja volt, felvehetett 7 milliót, ennek következtében a betétösszege a kártalanítási érték alá esett),
  4. Az euró/forint árfolyam változott (míg egy euró az MNB-intézkedés napján, 2018. december 18-án 323,30 forintot ért, addig a működési engedély visszavonásakor, 2019. március 14-én 314,45 forintot, aminek következtében a 32,33 millió forintos kártalanítási határ 885 ezerrel, 31,445 millióra csökkent).

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!