4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Borítékolható volt, hogy a brit parlamenten nem megy át a Brexit-megállapodás, a mostani helyzet talán esélyt ad a kilépés elhalasztására is - az európai tőzsdék túlnyomó többsége emelkedik, a londoni vezető index viszont mínuszba fordult. A BUX is emelkedik délelőtt, a forint viszont gyengülő pályára állt az inflációs adatközlés óta. FRISSÍTÉS: a jegybank elnöke szigorításról beszélt, azonnal kilőtt a forint.

A befektetők már tudták, hogy nagyot zakózik Theresa May

Óriási többséggel vetette el a brit parlament alsóháza az Európai Unióval kötött alkut. Az európai tőzsdék már bőven zárva voltak, amikor Londonban szavaztak, de az amerikai tőzsdéken folyt a kereskedés: kezdetben a Netflix húzta fel a technológiai és az internetes részvényeket, és annak is örültek a befektetők, hogy Kínában a gyenge gazdasági teljesítmény miatt gazdaságélénkítő lépések várhatóak. A brit parlament döntése után a tőzsdeindexek nyeresége csökkent, de összességében még így is bőven pluszban zártak az amerikai indexek: a Dow Jones 0,65 százalékkal, az S&P több mint 1 százalékkal, a Nasdaq 1,7 százalékkal erősödött.

A hangulatot tehát nem tudták elrontani a britek, egyébként se várt senki semmi jót a parlamenti szavazástól: az eredmény borítékolható volt, a kérdés csak az volt, mekkorát ég Theresa May.

Nem meglepő, hogy az európai tőzsdeindexek túlnyomó többsége is pluszban kezdte a napot: a frankfurti DAX 0,2, a párizsi CAC40 0,4 százalékos pluszban járt negyed órával a nyitás után. A parlamenti szavazás eredménye nem számított újdonságnak, az esetleges kínai gazdaságélénkítő csomag hírére viszont itt is felkapták a fejüket a befektetők - még ha többen jelezték is, kétséges, hogy valóban lenne-e bármilyen hatása az európai cégekre.

Londonban azért lesz hullámvasút - megrángatták a fontot is

Még a londoni FTSE100 is képes volt pluszban indítani a napot, egy fél órán belül viszont mínuszba fordult az index, egy óra után pedig már 0,6 százalékos volt a csökkenés. Az eredmény ugyan borítékolható volt, a folytatással kapcsolatban viszont sok a bizonytalanság, ami a piacokon - főleg a londoni tőzsdén - komolyabb volatilitást eredményezhet. Az első mérföldkő ma este jön: az ellenzéki Munkáspárt ugyanis bizalmatlansági indítványt terjesztett be a kormány ellen, az alsóház szerda este szavaz is róla.

Az angol font a parlamenti vita órái alatt fokozatosan lefelé csúszott, a szavazás után viszont egy méreteset erősödött. Ez azonban nem is annyira meglepő, mint elsőnek tűnik - reggeli elemzésünkben bővebben írtunk a háttérről. Azóta a font jegyzése a dollárral szemben szűk sávban mozog.

Forrás: Privátbankár.hu - Friss árfolyamok >>

Megint hasít a Plotinus, határozottan gyengül a forint

Budapest a nyitásban együtt mozog Európával, a BUX 0,3 százalékos pluszban jár fél órával a kezdés után. A vezető részvények közül a Magyar Telekom és a Richter van mínuszban, a Mol és az OTP erősödik - utóbbi annak ellenére, hogy Európa-szerte kisebb aggodalom övezte a bankrészvényeket, miután az olasz bankszektorban a nemteljesítő hitelek arányának növekedéséről érkezett hír. Egyelőre ugyanis inkább azt valószínűsítik az elemzők, hogy nem lesz megállapodás nélküli Brexit, ez pedig mindenképp jó hír lenne a bankoknak. A nap nyertese Budapesten eddig a Plotinus, amit ma is 20 százalékos emelkedésnél akasztottak ki a befektetők, valamint a Kartonpack, ami szintén közel limittel emelkedik.

A forint viszont gyengül: a tegnapi inflációs adatközlés megbillentette az árfolyamot. Az inflációs nyomás ugyanis egyértelmű, annak viszont továbbra sincs jele, hogy az MNB szakítana az ultralaza monetáris politikával. Tegnap a 323-as szintet törte át az euró jegyzése, ma már a 324 forintos szint tesztelése folyik:

Forrás: Privátbankár.hu - Friss árfolyamok >>

Frissítés: Nagy Márton, az MNB alelnöke egy délelőtti, bécsi konferencián arról beszélt, hogy közel járunk ahhoz, hogy a jegybank megkezdje a monetáris kondíciók szigorítását - a tudósítás után azonnal kilőtt a forint. Részletek >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!