3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hétvégén dróntámadást hajtottak végre a legnagyobb szaúdi olajmező ellen, amely miatt hétfőn nagyon durván megugrott az olajára. Erről és az áremelkedésnek a monetáris politikára gyakorolt hatásáról is beszélt kollégánk a Trend FM reggeli adásában. Emellett a hétvégén életbe lépett bankolási szabályok is terítékre kerültek.

Az éjszaka folyamán 20 százalékos megugrást is mutattak a legfontosabb olajfajták, a WTI és a brent a pénteki záró árhoz képest. A háttérben a szombaton végrehajtott dróntámadás áll. A fegyveres akció az egyik legfontosabb közel-keleti olajmezőt érintette, és a szaúdi Aramco olajkitermelése átmenetileg több mint a felére csökkent a jemeni lázadók szombati akciója után.

A piacok nem véletlenül lettek idegesek, bár a reakció, az áremelkedés mértéke extrémnek tekinthető. Az biztos, hogy a régióban hónapok óta lappang a feszültség, Szaúd-Arábia dominanciáját ugyanis kisebb államok – mint Katar – mellett Irán is megkérdőjelezi. Ez eddig csak éles hangnemű nyilatkozatokban, provokatív hadgyakorlatokban öltött testet, most viszont minden eddiginél élesebben tört felszínre mindez.

A piacokon valószínűleg legfeljebb átmeneti lesz a kínálat kiesése, vélekedett a Trend FM Reggeli monitor című műsorában Király Béla hiszen a szaúdiak mellett Trump is bejelentette, hogy megnyitnak tartalékokat. Így vélhetőleg egekbe szökő áraktól nem kell tartani, hektikus mozgásokra azonban érdemes felkészülni, hiszen a mostani geopolitikai problémák aligha fognak hirtelen megoldódni.

Amennyiben az áremelkedés tartós lenne, az a jegybankok számára is komoly fejfájással járhat, hiszen épp most indult egy újabb lazítási hullám, az EKB csütörtökön jelentett be kamatvágást és eszközvásárlási programot. Ez várhatóan a Fed révén még a héten folytatódni fog az USA-ban, de a BoJ Japánban szintén ugrásra kész.

Mindez egyébként rövid távon jó hatást gyakorolhat a piacokra, a megnövekedett likviditás segíthet az árfolyamok emelkedésében. Az viszont egyelőre kérdéses, hogy az ismét nagyon lazává váló monetáris politika valóban beváltja-e a reálgazdaságban is a várt hatást.

A hétvégén egy banki szempontból is fontos dolog is történt, életbe lépett ugyanis a PSD2 szabályrendszer. Ez az ügyfelek erősebb azonosítása mellett – megfelelő jóváhagyásokat követően - lehetővé teszi harmadik fél számára a számlákhoz való informatikai kapcsolódást. Mindez lehetővé teszi a pénzforgalmi szolgáltatások piacán a FinTech cégek megjelenését és térhódítását. Ez pedig a jövőben óriási változásokat hozhat a pénzügyi szokásainkban is.

Persze nem eszik olyan forrón a kását, hiszen a tervezett PSD2 szabályok közül az internetes fizetéskor történő szigorúbb azonosítás egyelőre nem lép életbe, azt elhalasztották. Ebből a szempontból az ügyfeleknek dejavu érzése lehet, hiszen idén nem ez az első halasztás a banki szabályok változása kapcsán. A szabályozó hatóság és az országgyűlés ugyanis korábban az azonnali fizetések és a pénzmosás elleni szabályok bevezetése esetében is haladékot adtak a bankoknak.

A teljes beszélgetés itt hallgatható meg:

  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!