3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi összehasonlításban is kiugró mértékben növekedett a válság óta a magyar megtakarítások szintje, fejlettségünkhöz képest viszonylag nagy pénzügyi vagyonnal rendelkeznek a háztartások. Az emelkedő vagyon azonban nem tükröződik a hosszú távú befektetésekben – mondta Gerendás János, az MNB igazgatója egy mai konferencián.

Gerendás elmondta, hogy a GDP-arányos bruttó és a nettó vagyon tekintetében is a régió átlagának szintjén helyezkednek el a magyar háztartások. Az EU átlagában 480% a GDP-arányos bruttó vagyon, míg Magyarországon a GDP 270 százalékát teszi ez ki (ingatlanok és pénzügyi eszközök).

A háztartások kötelezettségállománya Magyarországon kifejezetten alacsonynak számít. A GDP-arányos pénzügyi vagyon a régiós átlagnál magasabb, és az elmúlt években jelentős emelkedést mutatott.

Viszonylag kiegyensúlyozott a háztartások pénzügyi vagyonának összetétele, a nyugati országokhoz képest jóval kisebb a biztosítástechnikai tartalékok aránya. A közvetlen értékpapír-tulajdonlás Magyarországon viszonylag magas - közölte az MNB igazgatója.

A háztartások GDP-arányos pénzügyi megtakarítása 2009 és 2016 között nálunk közel 5,5 százalékkal emelkedett, ezzel az EU-ban Románia mögött a második helyen álltunk. A pénzügyi vagyon növekedésének mintegy felét tették ki az átértékelődési, másik felét a tranzakciós hatások.

A háztartási vagyon több mint felét a reáleszközök - főleg ingatlanok - teszik ki. Alacsony a nyugdíjcélú megtakarítások aránya régiós összehasonlításban is.

Az MNB által elvégzett első hazai vagyonfelmérés (eszmei időpontja: 2014. szeptember 30.) során 6207 háztartást és 14623 személyt kérdeztek meg európai szinten egységes módszertan alapján, ez alapján a magyar háztartások legnagyobb vagyontárgya a teljes vagyon 56 százalékára rúgó ingatlan, ezek átlagos értéke 2014-ben 11 millió forint volt.

A hazai háztartások reál- és pénzügyi eszközeinek megoszlása az EU átlagához hasonló, a vagyoni különbségek pedig az európai átlag alatt vannak. Míg az EU-ban a megkérdezettek 97 százalékának van bankbetéte, Magyarországon ez 81%. Adott magánkölcsönnel a háztartások tizede rendelkezik nálunk, szemben az EU-s 8 százalékkal.

Képünk csak illusztráció
Képünk csak illusztráció

A felső vagyoni decilis birtokolja Magyarországon a részvények és a kötvények közel 90 százalékát, a biztosítások több mint felét. A legnagyobb pénzügyi vagyonnal a 46-55 év közöttiek bírnak, szemben más országokkal, ahol a legidősebbeknek van több pénzügyi megtakarításuk (ez a rendszerváltás hatása lehet).

A legmagasabb nettó vagyonnal Budapesten, Pest, Vas, Veszprém és Somogy megyében rendelkeznek a háztartások. A leggazdagabb és a legszegényebb megyék között közel ötszörös a különbség.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!