4p

Zsiday Viktor alapkezelő legújabb írásában demográfiáról a GDP-ről és az elindult kamatemelési ciklusról elmélkedik.

A demográfiai helyzetet nézhetjük lokális és globális nézőpontból is, és mindkettő teljesen értelmes, indokolható vélemény. A globális nézőpont elég egyértelmű: a Föld nem hogy 12-13, de 2-3 milliárd embert sem bír eltartani azon az életszínvonalon, ahogy a fejlett országokban élnek, ezért - ha azt akarjuk, hogy még legyen emberiség mondjuk 500 év múlva is - akkor a cél az, hogy a lakosság száma csökkenjen, tehát a kisebb gyerekszám a jó. Ugyanakkor lokálisan nézve, európai/magyar szemszögből az elöregedő társadalom gazdasági stagnálást hoz, a magyarság fogyása kultúránk elvesztésével fenyeget, a gazdag-öreg-elpuhult Európa pedig tálcán lesz felkínálva a szegény, fiatal bevándorlók előtt. Ebből a nézőpontból természetesen a minél több gyerek/nagyobb családok az üdvözlendőek. 

Mindkét érvrendszer védhető, a magyar miniszterelnök nyilván a lokális érvekkel támasztja alá népesedési csomagját, és próbálja megállítani a magyarság csökkenését. Az intézkedések érthetőek, valószínűleg a lakosság nagy része támogatja is őket, mondjuk szerintem lehetne sokkal egyszerűbben is csinálni, ezzel kapcsolatban érdemes elolvasni ezt az interjút.

A másik, amit nem értek, az, hogy ha szeretnénk Magyarország lélekszámcsökkenését megállítani, akkor miért nem a határon túli magyarokra lövünk. Tudom, hogy ez vörös posztó sokak szemében, de Erdély, Bácska és a Felvidék elveszett, és ebben nem is lesz változás. A történelemből azt is tudjuk, hogy a határon túli magyarok nagy része pár generáción belül román, ukrán, szlovák, szerb lesz, ez is szinte elkerülhetetlen. Nem lenne-e célszerűbb őket, különösen a fiatalokat ösztönözni arra, hogy Magyarországra költözzenek, s ezzel stabilizáljuk a lakosságot? Az alternatíva az, hogy az unokájuk már nem fog magyarul beszélni.

Mindenesetre a csomag fiskális stimulus, bár pontos hatása számomra még nem egyértelmű.

***

Ez pedig át is vezet a következő témához, a hazai növekedéshez. A következő 2-3 év növekedését egyértelműen a bérdinamika, az EU-s támogatások lefutása és a külső környezet fogja meghatározni. Ezek közül az EU-pénzek alakulása elég jól előrejelezhető, a másik kettő kevésbé. Szerintem a bérdinamika továbbra is erős lesz, ami támogatni fogja az erős lakossági fogyasztást, így külső sokk nélkül még mindig magas lehet a növekedés, bár ahogy az EU-pénzek kifutnak, a negatív hatások erősödni fognak. A külső környezet a nagy kérdés. Ha kiderül, hogy a globális lassulás csak apró botlás volt, és újra gyorsulás jön (ebben kevésbé hiszek, de nem kizárható), akkor simán lehet idehaza 4-5% növekedés, amihez valószínűleg legalább 4% infláció társul majd. Ha Kína/Európa tovább lassul, akkor viszont a növekedésünk 2-3% közé csúszhat, bár az infláció szerintem ebben az esetben is 3% felett marad. 2020-21 még nehezebb dió, ott már az EU-pénzek lassító hatása egyértelmű, és pesszimista esetben nulla közelébe csökkenhet a GDP növekedési üteme, míg ha a világban minden rendben lesz, akkor 2-3% is lehetséges. Az inflációval komoly problémái lehetnek az MNB-nek, ami a mellékelt ábráról is látszik (ritkán változó és keresletérzékeny áruk inflációja). A trend egyértelmű: a bérrobbanást már nem bírják tovább benyelni a vállalatok, és elkezdtek árat emelni, nem tudom ebben mitől lenne változás.

Ezzel kapcsolatban még egy érdekesség: mindenki arról beszél, hogy a jegybank majd a devizaswapok lezárásával szigorít/csökkenti a forintlikviditást. A "baj" csak az, hogy közben Brüsszel küld egy csomó eurót, ami vélhetően bekerül a jegybank tartalékai közé, és ez ugyanennyivel növelni fogja a forintlikviditást, így a swapok kifuttatása nem sok szigorítást fog okozni, leginkább semmit, úgyhogy valódi szigorítás csak kamatemeléssel lehetséges. Mondjuk a forintot befolyásoló magyar kamatszint már amúgy sem az alapkamat, hanem sokkal inkább a BUBOR és a lakossági állampapírok hozamának valamiféle keveréke, a lakossági állampapíroknál meg már volt egy kamatemelés nemrég, úgyhogy nyugodtan kijelenthetjük, hogy a kamatemelési ciklus megkezdődött.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!