4p

Két lehetőségünk is van, ha nem tesszük le azonnal az autó vételárát az asztalra. A Bank360-nal megnéztük, melyik lehet a kedvezőbb.

Korábbi cikkünkben írtunk róla: hitelfelvételre csábít a nagycsaládos autóvásárlási program. Az új lehetőséggel igen sok család élt, eddig több mint 8 000 nagycsalád igényelte a 2,5 millió forintos állami hozzájárulást. A beszámolók szerint az érdeklődők 80 százaléka az 5–6,5 millió forint, illetve a 6,5–8 millió forint közötti árkategóriájú családi autókat keresi.

Az egyik keresett márka
Az egyik keresett márka

Ez azt jelenti, hogy a 2,5 millió forintos támogatáson túl még legalább 3,5 millió forintot kell letenni az asztalra, ekkora saját erőre van szükség. Ha van is 1-2 millió forintunk félretéve, még mindig szükségünk lesz 1,5 millió forintra. Azt néztük meg, milyen ajánlatok találhatók a piacon, ha külső forrásból finanszíroznánk az autóvásárlást.

A Bank360 szerint jellemzően két forrás áll rendelkezésre a magánszemélyeknek, ha nem jöhet szóba a saját zseb: autóhitel, ami mai értelemben egy szabad felhasználású személyi kölcsön, vagy a magánszemélyeknek is elérhető lízingelés. Most arra voltunk kíváncsiak, hogy melyikkel érheti meg jobban megvásárolni a kiszemelt autót.

Lízing - ha van elég önerőnk

Cégek esetében jól bevált megoldás a lízingelés, hiszen jelentős összeget spórolhatunk. Magánszemélyként is elérhető viszont a zárt végű pénzügyi lízing formája. Érdemes ugyanakkor arra felkészülni, hogy a lízingelt autó vételárának 20-40 százalékával rendelkeznünk kell, mint önerő, némi könnyebbség azonban, hogy a legtöbb lízingcégnél a támogatással csökkentett vételárra vonatkozik az önerő megállapítása. Ez egy 6,5 millió forintos járműnél a támogatás összegét levonva 20 százalékkal számolva 800 000 forint, 8 milliós autónál 1 100 000 forint.

A 6,5 millió forintos, támogatással csökkentett vételárral és 800 000 forint önerővel számolva a Bank360 vizsgálata szerint 60 hónapra, fix kamatozással 7-8 százalék közötti THM mellett havi 64 000 forint a törlesztőrészlet (THM 7,75%), míg a 8 milliós járgánynál 88 000 forint (THM 7,72%) is lehet.

Nézzük mi a helyzet, ha kicsit hosszabb futamidőre, például 8 évre kötünk lízingszerződést: ebben az esetben - bár kamatra többet fizetünk ki a hosszabb futamidő miatt - még kedvezőbb a törlesztőrészlet, hiszen akár már havi 46 325 forint is lehet (THM 5,9%), a 8 milliós autó esetében pedig 64 697 forint. 

Persze egyéb költségek is felmerülhetnek: a finanszírozó például előírhatja casco kötését, ami belépülhet a díjba, vagy egyénileg is köthetünk, ami további kiadást jelent.

Személyi kölcsön - rugalmas és gyors

A másik opció a hagyományos kölcsön, amelyet autóvásárlásra is fordíthatunk. Nagy különbségek vannak azonban a két finanszírozási forma között, kezdjük például azzal, hogy személyi kölcsön igénylésénél nincs szükség önerőre, azaz a vételár 100 százalékát fedezhetjük támogatásból és hitelből.

Ennek ellenére tételezzük fel, hogy rendelkezünk önerővel, ahogy a lízing esetében is, azaz 3,2 millió és 4,4 millió forintnyi személyi kölcsönt akarunk felvenni. 3,2 millió forintot a Bank360 kalkulációi szerint 7,72 százalékos THM-mel is találhatunk, 63 446 forintos törlesztőrészlettel 60 hónapra, míg 4,4 millió forintot ugyanekkora THM mellett 87 238 forintos havi törlesztőrészlettel vehetünk fel.

Vizsgáljuk meg a legkedvezőbb ajánlatokat hosszabb futamidővel is: 8 évre felvéve 43 713 forintos törlesztőrészletre készülhetünk havonta, míg 4,4 millió forintot 60 105 forintos havi törlesztőrészlet mellett kaphatunk meg (THM: 7,57 százalék mindkét esetben).Összességében tehát közel ugyanott vagyunk, ha a leggyakrabban választott autótípusok árából indulunk ki. A Bank360 ugyanakkor megjegyzi: nagy különbségek vannak a két konstrukció között, ami meghatározza, hogy melyik mellett tesszük le a voksunk.

  • Személyi kölcsönnel vásárolva a tulajdonunkba kerül az autót, lízingnél csak fenntartók vagyunk (ez kisebb jelentőségű, ha támogatásból vásárolunk, hiszen 3 évig nem adhatjuk el a kocsit).
  • Személyi kölcsön, kisebb összegű gyorskölcsön akár teljesen online is igényelhető egy órán belül, nincs szükség órákig tartó papírmunkára. Ez az előny egyelőre nincs meg a lízingnél.
  • Az autóvásárlásnak egyéb költségei is vannak, mint például forgalombaállítás, adók, átírás stb. Személyi kölcsönből ez is fedezhető, ha nincs elég megtakarításunk, lízingből nem.

Összességében tehát nem elég mindössze a költségeket számításba venni, amikor kiválasztjuk a számunkra legmegfelelőbb konstrukciót. Bár mindkettő használható a nagycsaládos autóvásárlási támogatással, érdemes megvizsgálni, hogy a finanszírozási formák sajátosságai mennyire lehetnek a mi esetünkben kedvezőek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!