4p

Egy új tanulmány arra világít rá, hogy a járvány első hullámában koronavírussal megfertőződött, nem kórházi kezelésben részesülő betegek több mint kétharmada hosszan tartó Covid-betegségben szenvedett, vagy szenved azóta is.

A kutatók azt találták, hogy a fáradtság a long-Covid leghosszabb ideig tartó és legelterjedtebb tünete. Ezenkívül a több mint 650 spanyolországi beteg bevonásával végzett tanulmány kimutatta, hogy a kórházi betegek 59,7 százalékának, a nem kórházi kezelésben részesülő betegek 67,5 százalékának volt legalább egy tünete még két évvel később is a fertőzés után.

Noha mindez a Covid-19 kezdeti (delta) törzsével megfertőződött, és még oltatlan emberekre igaz, ez alátámasztja azt a hipotézist, hogy a kezdeti fertőzés súlyossága nem kockázati tényező a hosszú Covid-fertőzésben – írja a tanulmány. Ugyanakkor azt is hozzáteszik, hogy a légszomj előfordulása két évvel a fertőzés után mindkét csoportban kicsi volt, ami a kórházi betegeknél kezdetben gyakoribb tünet volt, de az idő előrehaladtával csökkent.

Leggyakoribb tünet a fáradtság. Fotó: Depositphotos
Leggyakoribb tünet a fáradtság. Fotó: Depositphotos

A szakértők arra a következtetésre jutottak a JAMA Network Open című folyóiratban, hogy a jelenlegi bizonyítékok szerint a Covid hosszú ideig speciális kezelési figyelmet igényel, függetlenül attól, hogy a beteg kórházba került-e vagy sem.

A magyar helyzet

Mindezt dr. Tamasi József kutatásai is alátámasztják a Covidot követő kóros állapottal kapcsolatban, bár ő már a második-harmadik hullámban megfertőződött betegeket vizsgálta.

„A poszt-Covid-19-tünetek kialakulása enyhe lefolyás mellett is gyakori, a lefolyás súlyossága pedig sok esetben nincs arányban a poszt-Covid fáradékonyság súlyosságával” – írja a háziorvos az Orvosi Hetilap 2022. 9. számában.

Egy háziorvosi körzet 270 betegét követték több, mint fél éven keresztül. A vizsgálatba bevont páciensek közül 181 főnek volt egy hónapon túl tünete. A leggyakoribb panasz a szaglászavar volt (27 százalék) és a fáradékonyság panaszköre (46 százalék). Az utóbbi panaszkörből egy-egy betegnél volt, hogy több tünet is jelentkezett: fáradékonyság (29 százalék), terhelésre fulladás/légszomj (20 százalék), gyengeség (7 százalék), erős szívdobogás (13 százalék).

A 12. héten 52 páciensnek volt még mindig panasza (az összes beteg 19 százaléka), ezen betegeknél a panaszok átlagosan 20,5 hétig álltak fenn, 25 esetben fáradékonyság, 23 esetben szaglászavar volt a vezető tünet.

A fáradékonyságot a fennállási idő és a kialakulási mechanizmus alapján is csoportosította a szerző. A szubakut Covid–19-ben szenvedő betegek 12 hét alatt panaszmentessé váltak.

A posztakut-Covid-19-szindrómás, fáradékony betegek tüdőkárosodáshoz köthető, kórházi kezelést igénylő csoportjánál átlagosan 28,4 hétig tartott a fáradékonyság, 4 főnél még a vizsgálat lezárásakor is fennállt.

Nem jó hír, hogy a magyar kutatás szerint minden tizedik, szaglásvesztéstől szenvedő beteg számíthat tartós (vagy végleges) szagláskárosodásra, és a vizsgálat lezárásakor 2 főnél még mindig fülzúgás állt fenn több, mint fél éve, illetve közel egy éve, miközben javulást nem mutatott.

Alulbecsültük a Covidot

Az amerikai Országos Statisztikai Hivatal november elején közzétett legfrissebb adatai szerint 2,1 millió ember, vagyis a lakosság 3,3 százaléka tapasztalja a négy hétnél tovább tartó long Covid-tüneteket. Közülük 507 000 fő volt Covid-fertőzött több mint két éve, és 333 000 ember mondja azt, hogy a napi tevékenységeik végzésére való képességük erősen korlátozott azóta.

Daniel Altmann professzor, a londoni Imperial College immunológiai professzora a spanyol tanulmány kapcsán azt mondta, ha a fenti vizsgálat számadatait az összes Covid-betegre kivetítenék, akkor a számok hatalmasra duzzadnának, és fontos azt is figyelembe venni, hogy a járvány elején megfertőződöttek jóval rosszabb helyzetben vannak.

Hozzátette azt is, hogy a tanulmány adatai azt sugallják, hogy hosszú ideig „alul becsültük” a long-Covidot. Pedig minden olyan embernek, akik lusták háziorvoshoz fordulni, és beutalót szerezni egy long-Covid klinikára, tudniuk kell, hogy nem szabad félresöpörni a tüneteiket azzal, hogy „egyikünk sem lesz fiatalabb”.

„A Covidnak az egészségünkre, munkaerőnkre, gazdaságunkra és életminőségünkre gyakorolt ​​hosszú távú hatása még néhány évig velünk lesz” – tette hozzá.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!