3p

A kiskereskedelmi bővülés is dögrováson volt augusztusban. Az okok: gyengülő belföldi kereslet, és persze az USA-val vívott kereskedelmi háború.

Kínában az ipari termelés növekedésének üteme 17 éves mélypontra esett vissza, a kiskereskedelmi forgalom bővülése pedig tovább lassult augusztusban az elhúzódó amerikai-kínai kereskedelmi háború és a gyengülő belföldi kereslet hatására.

A kínai statisztikai hivatal hétfőn közölt adatai szerint az ipari termelés 4,4 százalékkal bővült augusztusban az előző év azonos hónapjához képest, miközben elemzők 5,2 százalékos növekedésre számítottak a júliusi 4,8 százalék után. Ez 2002 februárja óta a leggyengébb adat, amelynek hátterében részben az állhat, hogy a kínai árucikkek jelentős részére kivetett amerikai büntetővámok májusban történ további emelése miatt a külföldi kereslet mérséklődött, ezzel egy időben pedig a hazai kereslet is nyomott maradt.

A kiskereskedelmi forgalom éves összevetésben 7,5 százalékkal emelkedett augusztusban. Elemzők 7,9 százalékos növekedésre számítottak a júliusi 7,6 százalékos adat után.

Az állóeszköz-beruházások az év első nyolc hónapjában 5,5 százalékkal emelkedtek éves összevetésben, kicsivel gyengébben a várt 5,6 százaléknál, és az előző hónapban jelentett 5,7 százaléknál is.

A beruházások 60 százalékát kitevő magánberuházások növekedési üteme a január-júliusban mért 5,4 százalékról 4,9 százalékra lassult az idei első nyolc hónapban, ami azt jelzi, hogy a szektor nehézségekkel küzd.

Mindent visszafog a kereskedelmi háború. Illusztráció. (Fotó: New York Times)
Mindent visszafog a kereskedelmi háború. Illusztráció. (Fotó: New York Times)

Az ingatlanpiaci beruházások növekedése a január-júliusban mért 10,6 százalék után szintén enyhén mérséklődött: az év első nyolc hónapjában 10,5 százalékkal bővült.

A múlt héten közölt adatok szerint három év óta a legnagyobb mértékben csökkentek a termelői árak Kínában augusztusban, és elemzők a következő hónapokra további gyengülést jósolnak.

A kínai kormány a hónap elején további gazdaságélénkítő intézkedéseket ígért a gazdasági növekedés lassulásának enyhítésére. Az ülés után egy nappal a kínai jegybank közölte, hogy szeptember 16-ától csökkenti a bankok kötelező tartalékrátáját, október és november közepétől pedig még tovább csökkenti azt a likviditás növelésének céljából.

A kínai GDP tavaly 6,6 százalékkal, az utóbbi 28 év leggyengébb ütemében növekedett. A kínai vezetők az idei évre azt tűzték ki célként, hogy a gazdasági növekedés üteme a 6,0 és 6,5 százalékos sávba essen. Fu Ling-hui, a kínai statisztikai hivatal szóvivője hétfői sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott: az év első nyolc hónapjában Kína gazdasági teljesítménye ésszerű tartományon belül mozgott. Hozzátette: a gazdasági növekedés éves szinten el fogja érni a célként kitűzött sávot.

Li Ko-csiang kínai miniszterelnök ezzel szemben egy hétfőn megjelent interjúban úgy vélekedett: a kínai gazdaság növekedésének 6 százalék feletti üteme nehezen lenne tartható.

Kína és az Egyesült Államok több mint egy éve áll kereskedelmi konfliktusban, egy esetleges megállapodás lehetőségét megfigyelők nem látják valószínűnek a közeljövőben. A két fél főtárgyalói a jövő hónapban ülnek össze ismét Washingtonban, a kereskedelmi tárgyalások legújabb körének előkészítésére pedig egy kínai delegáció utazik az Egyesült Államokba még szeptemberben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!