4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A piaci szereplők nem feltétlenül számítottak Magyarország államadós-osztályzatainak leminősítésére két nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings és a Standard & Poor's osztályzatrontás lehetőségére utaló hétvégi bejelentései előtt, de a leminősítés még elkerülhető - vélekedtek hétfői értékeléseikben londoni felzárkózó piaci elemzők.

A hétvégén előbb a Fitch stabilról negatívra rontotta a magyar adóskockázati besorolások kilátását, majd az S&P pedig negatív kihatású megfigyelés alá vette Magyarországot. Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) elemzője hétfői kommentárjában ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy "legalábbis az EU-bizottság minapi előrejelzése szerint" Magyarország egyike lesz azon mindössze öt uniós országnak, amelyek bruttó államadósság-rátája csökken az idén. Az ország emellett egyike annak a három tagállamnak, amelyek államháztartási egyenlege többlettel zárul, miközben a 27 EU-gazdaság átlagos deficitje várhatóan a GDP-érték 4,7 százaléka lesz. Mindezek alapján Ash szerint a piaci szereplők a Fitch és a Standard & Poor's hétvégi bejelentései előtt "általában nem várták" Magyarország leminősítését.

Mindazonáltal a hitelminősítők - osztályzatrontás esetén - "kétségtelenül" arra fognak hivatkozni, hogy az adósságdinamika és az államháztartási mérleg javulásait csupán egyszeri intézkedések eredményezik, amelyek közül némelyik - például a nyugdíjrendszer második pillérének felszámolása - hosszabb távon nagyobb közfinanszírozási sebezhetőség kockázatával jár - vélekedett az RBS vezető londoni elemzője.
 

A Goldman Sachs hétfői helyzetértékelése szerint a november végéig történő magyar leminősítés a Standard & Poor's részéről most már "meglehetősen valószínű". A GS szerint az osztályzatrontás mindazonáltal még kivédhető, ha a magyar kormány tényleges lépéseket tesz a devizaalapú hitel-végtörlesztés kiterjesztésének elkerülésére - eddig csak az hangzott el, hogy ezt a lehetőséget nem terjesztik ki a bankokkal kötött előzetes megállapodás nélkül -, és ha a kormány további "tisztázó" részletekkel szolgál a 2012-es költségvetésről és a tervezett megtakarítások elérésének mikéntjéről. A Goldman Sachs szerint még tovább csökkenthető a leminősítés kockázata, ha a magyar kormány "reálisabb" növekedési előrejelzés alapján felülvizsgálja az államháztartási deficitcélokat. A GS közgazdászai kommentárjukban felidézték, hogy a kormány továbbra is 1,5 százalékos növekedést vár jövőre, és ennek felülvizsgálatát a német gazdasági növekedés kilátásainak esetleges módosításától tette függővé.

A ház elemzői szerint a leminősítési kockázatot a piac most már jelentős részben beárazta, ám ha a Standard & Poor's valóban rontaná a magyar adósosztályzatot, azt várhatóan még így is követné egy "reflexszerű" piaci reakció, különös tekintettel arra, hogy a nyugdíjrendszer átalakítása után csökkent a helyi piac likviditása.
 

A Goldman Sachs szerint ha két hitelminősítő is leminősítené Magyarországot, azt még kedvezőtlenebb reakció követné, mivel azok az intézményi befektetők, amelyeknek felhatalmazása csak befektetési ajánlású adósságok tartására szól, ebben az esetben kénytelenek lennének eladni a portfolióikban lévő magyar állampapírokat.

A három nagy nemzetközi hitelminősítő - a Fitch Ratings, a Standard & Poor's és a Moody's Investors Service - egyaránt a befektetési ajánlású osztályzati sáv legalsó szintjén, "BBB mínusz", illetve a Moody's osztályzati módszertanában ugyanennek megfelelő "Baa3" hosszú távú osztályzattal tartja nyilván Magyarországot mint államadóst. A magyar besorolásokra a Moody's - és a hétvégi kilátásrontás óta - a Fitch Ratings is negatív kilátást tart érvényben. A Standard & Poor's által szombat hajnalban bejelentett negatív megfigyelés a hitelminősítői gyakorlat alapján a negatív kilátásnál erősebb utalás a leminősítés lehetőségére. Ha a három hitelminősítő valamelyike rontaná a magyar államadósság osztályzatát, azzal Magyarország befektetésre már nem ajánlott besorolási kategóriába kerülne át az adott cégnél.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!