4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Forbes idén 10. alkalommal állította össze a világ legnagyobb vállalatainak listáját, mely tavalyhoz képest jelentősen átrendeződött. A két érintett magyar vállalat viszont felemás változást realizált: míg az egyik hátrébb került a ranglistán, a másik sokat javított a helyezésén.

A Global 2000 listán szereplő vállalatok tavaly összesen 38 ezer milliárd dolláros bevételt realizáltak (ez durván a magyar GDP 300-szorosa), mely 6 százalékkal nagyobb az előző évinél. A teljes profit 7 százalékkal 2,43 ezer milliárdra csökkent, a cégek 159 ezer milliárdos eszközértéken és 39 ezer milliárdos piaci értéken osztoznak - mindkét szám 7,7 százalékkal növekedett egy év alatt -,  és világszerte 87 millió embernek adnak munkát, vagyis 4 millióval többnek, mint 2011-ben. (szerk:az adatok alapján megközelítőleg 120 ezer milliárd idegen tőke van a vállalatokban)

Az üzleti rangsorban az Egyesült Államok 543 céggel képviselteti magát, és 2009 óta ez a legmagasabb szám. A második legtöbb vállalat Japán illetőségű,  összesen 251, míg a harmadik legnagyobb ország ebből a szempontból Kína 136 céggel. 2004 óta egyébként ez az első alkalom, hogy Kína nem tudta növelni a listán szereplő vállalatainak számát.

A Forbes magazin 4 mutató alapján állítja össze a rangsorát: a bevétel, a profit, az eszközérték és a piaci érték alapján. Mindegyik szempontból növekedést tudtak elérni a szingapúri, a thai, és a malajziai vállalatok. A piaci értékük két számjegyű mértékkel emelkedett a belga, a török és az Egyesült Arab Emirátusban működő vállalatoknak.

Már nem az  Exxon a legnagyobb

Míg a tavalyi listán még az Exxon Mobil volt a világ legnagyobb vállalata, idén a kínai bank, az ICBC vette át a vezető helyet, 134,8 milliárd dolláros bevétellel, 37,8 milliárdos profittal és 237,3 milliárdos piaci értékkel. A második helyre a szektorbeli versenytársa, a szintén kínai China Construction Bank került, miközben az előző évben még a 11. helyet tudhatta magáénak. Mindkét cég esetében a Forbes magazin két számjegyű növekedést mért a bevétel és a nyereség terén egyaránt. A legtöbb elemző egyébként nem számít bankválságra Kínában, bár abban egyetértenek, hogy a hitelezés csökkenő jövedelmezősége komoly veszélyeket rejteget.

A JP Morgan, mely 2011-ben a világ harmadik legnagyobb cége volt, egy hellyel hátrébb került a listán egy kisebb bevételbeli csökkenés következtében. Szintén veszített a helyezéséből a General Electrics is, és 2012-ben "csak" a negyedik legnagyobb volt, míg az ötödik helyre a korábbi éllovas, az Exxon Mobil került, bár jövedelmezőség tekintetében megdönthetetlen az előnye. A 44,9 milliárd dolláros 2012. évi profit 7 milliárddal több, mint a lista elején álló ICBC-é.

Érdemes kiemelni a listáról az Apple-t, mely a piaci értékének 24 százalékos csökkenése után a 15. helyet kapta meg. Ezen a helyen egyébként a Wal-Mart kereskedelmi lánccal osztozik.

Voltak olyan vállalatok, melyek igencsak nagyot tudtak előreugrani a listán. Ilyen volt például a német E.On közüzemi vállalat, mely a tavalyi 409-ről a 99. helyre jött előre köszönhetően annak, hogy visszaszerezte a nyereségességét többek között a gázszállítási szerződések újratárgyalásai nyomán. Mindezekkel szemben több vállalat esetében mind a négy, Forbes által figyelt mutató csökkent. Így például a Hewlett Packard, mely a tavalyi 67. helyről a 438-ig csúszott vissza

A magyarok felemás teljesítményt nyújtottak

Hazánkból változatlanul egyedül a Mol és az OTP tud a listára felkerülni. Az energiaipari vállalat tavalyhoz képest vesztesnek számít, hiszen bár növekedett a bevétel és a profit, a piaci értéke elmaradt az egy évvel korábbi állapottól. Így a 613. helyről a 660-ra csúszott vissza. A Forbes listája szerint a vállalat tavalyi értékesítése 24,6 milliárd dollárt tett ki (egy évvel korábban 22 milliárd volt) 700 millió dolláros profit és 7,5 milliárdos piaci érték mellett. Tavaly a cég értéke még 9,5 milliárd dollár volt.

Az OTP ezzel szemben jobban muzsikált 2012-ben, mivel az 1121. helyről a 905-re jött fel. A 6,6 milliárd dolláros értékesítése 900 millióval haladja meg az egy évvel korábbit, míg az 500 milliós profit  200 milliós emelkedés eredménye. A cég 45,6 milliárdos eszközértéke mellett 5,6 milliárd dolláros, előző évhez mérten nagyobb piaci értékkel bír.

A bankok tarolnak még mindig

A Global 2000 listát még mindig a bankok és pénzügyi szektorban működő vállalatok uralják 469 vállalattal köszönhetően a jelentős bevételeknek és eszközértéknek. Ezt az ágazatot követi az olajipari szektor, szám szerint 124 cég van a listán, majd utánuk a fémipari és bányászvállalatok jönnek 122 szereplővel.

Földrajzi megoszlás szerint nézve 715 cég az ázsiai csendes-óceáni térséget képviseli, majd Európa, Közel-Kelet és Afrika következik 606 vállalattal, végül Amerika 143-mal.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!