5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Londoni pénzügyi elemzők szerint a Konzervatív Párt egyértelmű győzelmével "meglepően piacbarát" eredmény született a brit parlamenti választásokon, mivel elhárultak az elhúzódó politikai bizonytalanság gazdasági kockázatai.

Hitelminősítői vélemények szerint a választási eredmény önmagában nincs hatással Nagy-Britannia szuverén adósbesorolására, de a Konzervatív Párt által a brit EU-tagságról tervezett népszavazás kimenetele már jelentősebben befolyásolhatja a brit államadós-osztályzat sorsát.

A Capital Economics közgazdásza szerint bár a konzervatívok a következő parlament idején elveszíthetik többségüket, mégis, a választási eredmény messze egyértelműbb az előrejelzések alapján vártnál, és lehetővé teszi egy "zűrzavarba fulladó" kényszerű koalíció elkerülését. A tory győzelem ugyanakkor azt is jelenti, hogy a brit gazdaságban ismét meglehetősen agresszív költségvetési konszolidációs nyomás érvényesül a következő években, tekintettel arra, hogy a Konzervatív Párt már a 2017-2018-as pénzügyi évre tervezi az államháztartás strukturális hiányának felszámolását, és 2018-2019-től már többletre törekszik. Ez számottevően gyorsabb deficitcsökkentési terv, mint amelyet a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt tervezett. Mindemellett a beruházások is megszenvedhetik azt a bizonytalanságot, amely a konzervatívok által a brit EU-tagságról két éven belül tervezett népszavazásig tartó időszakban várható.

A Skócia függetlenségére törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) rendkívüli mértékű előretörése felveti annak lehetőségét, hogy ismét napirendre kerülhet a népszavazás a skót elszakadásról. Azonban jelenleg e tényezők egyike sem ad okot túlzott aggodalomra. A konzervatívok számára nehéznek bizonyulhat az államháztartási konszolidáció általuk tervezett - a hazai össztermék (GDP) arányában összesen 5,2 százalékpontos - mértékének elérése, de ha sikerülne is teljesíteni egy ilyen mértékű hiánycsökkentést, ennek hatását a várhatóan hosszú ideig alacsonyan maradó kamatok kompenzálják a reálgazdaság számára. A skóciai beruházási tevékenység is erőteljes maradt a függetlenségről rendezett tavaly szeptemberi népszavazás előtti időszakban. Az adósságpiac is óvatos derűlátással fogadta a váratlan mértékű konzervatív győzelmet.

A Markit helyzetértékelésében kimutatta, az irányadó tízéves brit állampapír - gilt - hozama az előző záráshoz képest 7 bázisponttal 1,91 százalékra csökkent, jóllehet továbbra is meghaladja az év eleje óta idáig eltelt időszak 1,68 százalékos átlaghozamát. A brit szuverén CDS-tranzakciók - az államadósság-törlesztési leállás kockázatára köthető határidős biztosítási csereügyletek - piaca már a választások előtt is viszonylag nyugodt volt, annak ellenére, hogy az előrejelzések még holtversenyt valószínűsítettek a két nagy párt, a konzervatívok és a Munkáspárt között. A brit államadósság-eszközök CDS-középárfolyama a Markit adatai szerint az év eleje óta stabilan 20 bázispont körüli értéken mozognak, sokkal alacsonyabban, mint az előző, 2010-es parlamenti választások előtt. Az akkori választások előtti utolsó héten 77 bázispontos CDS-középárfolyamot mértek az ötéves brit államkötvény esetében.

A Moody's hangsúlyozta, hogy a parlamenti választások kimenetele nem befolyásolja Nagy-Britannia magasan elsőrendű, "Aa1" szintű - más hitelminősítők módszertanában "AA plusz"-nak megfelelő, a lehető legjobb "Aaa/AAA"-nál egy fokozattal gyengébb - szuverén adósbesorolását. Az új kormány a következő parlamenti időszakban  valószínűleg folytatja az államháztartási hiány fokozatos csökkentését, és ennek kiinduló pontja a vártnál valamivel kedvezőbb: a 2014-2015-ös pénzügyi évre előzetesen becsült nettó állami hitelfelvétel 87,3 milliárd font (a GDP-érték 4,8 százaléka) lehetett a kormány által várt 90,2 milliárd font (5 százalék helyett). A növekedési kilátások is javultak: a Moody's a következő néhány évre 2 százalék feletti éves növekedési ütemeket vár a brit gazdaságban.

A cég szerint azonban a választási eredmények nyomán a figyelem középpontjába a brit EU-tagságról a Konzervatív Párt által tervezett népszavazás került. A Moody's londoni elemzői közölték: most már azzal számolnak, hogy a referendumot a brit kormány valóban kiírja a tervekben szereplő 2017-re, vagy akár még korábbra. Az a tény, hogy a Konzervatív Párt abszolút többséget szerzett a londoni alsóházban, növelheti annak a valószínűségét, hogy az új kormány egyes vezető tagjai a brit EU-tagság feladása mellett fognak kampányolni. E forgatókönyv megvalósulásának kockázatát enyhíthette volna, ha a konzervatívok ismét koalícióra lépnek az EU-párti Liberális Demokratákkal. A ház szerint nőhet a kormányra nehezedő nyomás annak érdekében is, hogy a népszavazást a jelenlegi tervekben szereplő 2017 vége előtt megrendezzék. A referendum kimenetele jelentősebb következményekkel járhat Nagy-Britannia szuverén adósbesorolására.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!