4p

A tegnap módosított IMF-megállapodás azt a célt szolgálja, hogy a kormány egy választási kampányban visszavehessen a megszorításokból, mondta el az mfor.hu-nak adott interjúban Csaba László. Az akadémikus szerint a politikai osztály tagjai és a piaci szereplők egyre inkább idén októberre várják az országgyűlési választásokat. Ilyen körülmények között pedig nem árt egy kis tartalék - jó dolog, ha van néhány százmilliárd, aminek elköltése nem okoz gondot, véli a közgazdász.

"Változatlan szerkezetbe húzódunk össze" (Fotó: MTI)

- A hiánycél módosítása azért tűnik kissé meglepőnek, mivel elemzők szerint a már elfogadott megszorítások és adóemelések után az eredeti, 2,9 százalékos hiánycél tartható lenne. Ha ez így van, akkor miért lehetett fontos 3,9 százalékra emelni azt?

- Ehhez még érdemes hozzátenni, hogy a tervek szerint 4,5 százalékra ugrana az infláció, ami szintén többletbevételt okozhat a költségvetésnek. A hiánycél emelése annak a jele, hogy a kormányzat érzi, nem lesz túl hosszú az élete. Nagy nyomás alatt lesz majd a Bajnai-kabinet a közelgő önkormányzati választások és a parlamenti választások miatt is, amelyet most már egyre kevesebben várnak 2010-re - a politikai osztály tagjai és a piaci szereplők egyre inkább októbert emlegetnek. Ilyen körülmények között pedig nem árt egy kis tartalék ugyebár; jó, ha van néhány százmilliárd, aminek elköltése nem okoz gondot.

- Tehát egy választási költségvetés megalapozása történik?


- Ezt kicsit túlzás választási költségvetésnek nevezni, hiszen most nem arról van szó, hogy szórják a pénzt az emberek közzé. Inkább csak arról beszélhetünk, hogy ezt-azt majd kivesznek a megszorításokból vagy valamilyen módon visszaadnak. Mivel most a gazdaság recessziós pályán van, ezért a választási költségvetés fogalmát is másképp kell értelmezni.

Ilyen tekintetben a kormány biztosra akar játszani. Egyrészt nagyobb visszaesést tervez a reálisnál, és majd ha mégis kisebb lesz a recesszió, akkor úgy állítja be, hogy ez az "ő hősies munkájának köszönhető." Továbbá nagyobb deficitet tervez be, ami ha megvalósul, akkor senki sem mondhatja, hogy túllépték a határokat. Igaz, hogy ez elkerülhető lett volna, de ez nem számít, a kormány arra fog hivatkozni, hogy ők "előre megmondták." Akárhogy is lesz, a felelősséget mindenesetre elhárították - jó előre lefedezik magukat, hogy ne kelljen elvinniük a balhét.

- Visszakanyarodva a makropályára, nekem a 4,5 százalékos infláció alultervezettnek tűnik.

- Egy hat százalékkal visszaeső gazdaságban deflációnak kellene lennie, ezért a 4,5 százalék sem annyira alacsony. Ez akkor lenne egy jó adat, ha nem mínusz, hanem plusz hat százalékos növekedés lenne. Az infláció így is túl magas, és ha elképzeljük, hogy a magyar gazdaságban valamilyen csoda folytán négy százalékos növekedés következik be mondjuk 2012-ben, az ennél jóval magasabb inflációt valószínűsít. Ha recesszióban nem megy le az infláció, akkor kérdem én, mitől menne le pozitív növekedés mellett?

- Tehát a magyar gazdaság strukturális problémái semmivel sem lettek kisebbek?

- Ez így van, ami nagy baj. Azt szokták mondani, a válságnak az a haszna, hogy a politikai osztály rájön arra, valamit csinálni kell. Most az a haszon is elmarad, hogy a válság hatására kihullik a piacról az életképtelen, és ha majd jön a fellendülés, akkor már a jól működő szervezetek indulnak versenybe. Jelenleg változatlan szerkezetbe húzódunk össze, ami legalább akkora baj, mint maga a visszaesés.

- Oszkó Péter pénzügyminiszter az adó- és járulékcsökkentést szokta hosszú távú reformlépésként emlegetni.


- Majd, ha lesz ilyen, akkor annak nagyon fogunk örülni. Ami eddig történt, arról idáig mindenki azt nyilatkozta, hogy "csak az irányt mutatják". Ilyen típusú hozzászólások olvashatók egyébként a kormányzati anyagokban is.

- Júliustól öt százalékos járulékcsökkentés lesz. Ez sem hatásos lépés?

- Erről még nem tudjuk, hogy milyen határig megy el, és egyébként sem túlzottan erőteljes lépés. De ami az ingatlanadó kapcsán kialakult, arra Vámosi Nagy Szabolcs (az Ernst & Young adószakértője, az APEH volt elnökhelyettese - a szerk.) azt mondta, hogy bohózat. Egyébként a közterhek átrendezésébe akkor lenne érdemes belefogni, ha az országnak több éves költségvetési pályája lenne. Ezt pedig az eurócsatlakozáshoz kellene mellérendelni, és ekkor kialakítható lenne egy világos kiadásmérséklés. Csak ennek a részeként képzelhető el megalapozott adócsökkentés.

- Tehát akkor úgy véli, hogy a Bajnai-program célja nem más, mint egy októberi választás megalapozása?

- Igen, a fő cél, hogy a választásokig a kormány valamiféle pénzügyi egyensúlyt fel tudjon mutatni. Az összes, ezen túlmutató kijelentés az általánosság szintjén mozog, és nem vehető komolyan.

Varga M István

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!