5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Die Presse című konzervatív osztrák napilap glosszaírója, Karl Gaulhofer a szerződésekbe való beavatkozásnak tartja a devizahitelek rögzített törlesztési árfolyamát. A devizahitelek problémáját demokratikusan is meg lehetne oldani, tiszteletben tartva a piac, a tulajdon és a szerződések szabadságának alapelveit - vélekedett a lap keddi számában. Tárgyalóasztalhoz lehetne ülni a bankokkal és fizetési haladékokban megállapodni, hogy az ügyfelek és bankok kimászhassanak "a közösen ásott árokból". Ezzel szemben Orbán Viktor "egy despota dühével" cselekszik.

A szerző szerint ha sor kerül a rögzített árfolyamon való egyösszegű törlesztésre, a két nagy osztrák bank, az Erste és a Raiffeisen elveszítene egy csatát, Magyarország viszont a háborút veszíti el. "Egy országba, amely búcsút mond a jogállamiságnak, amelyben minden befektetőnek bármikor fejedelmi önkénnyel kell számolnia, hamarosan senki nem akar majd több pénzt bevinni". Orbán Viktor a középkorba vezeti vissza az országot és gazdaságilag is romlásba viszi - vélekedett a Die Presse cikkírója.

A liberális Der Standard jegyzetírója, Johanna Ruzicka szerint többet árthat, mint használhat az a terv, hogy a devizahiteleket rögzített árfolyamon forintban lehessen egy összegben törleszteni, s hogy ennek költségeit a bankok viseljék. A szerző szerint túl sok veszélyes csapda van a javaslatban. Úgy látja, a rögzített átváltási árfolyam a tervgazdaságból való eszköz, és "már akkor sem sokat segített". A szerző szerint a kormány azt sugallja a javaslattal, hogy van egyszerű, fájdalommentes kiút a hitelcsapdából, az, hogy "valaki más fizet", méghozzá a bankok. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű. "A károk hatalmasak lesznek. A magánjogi szerződések felülírása miatt, amely végül is kisajátítással ér fel, a befektetők nagy ívben elkerülik majd Magyarországot" - írta a Der Standard.

"Magyarország sokkolja a bankokat" - írta tudósításának címében a Kurier. A szerzők többek között beszámoltak arról, hogy a nagy osztrák bankok közül az Erste hárommilliárd, a Raiffeisen 1,6 milliárd, az UniCredithez tartozó Bank Austria 765 millió eurónyi devizahitelt helyezett ki Magyarországon. Egyelőre kérdéses, hogy hányan engedhetik meg maguknak az egyösszegű törlesztést. A bankok már az év elején beleegyeztek egy könnyítésbe. "Orbán miniszterelnök a jelek szerint most fel akarja borítani ezt a megállapodást, és több előnyt akar a hiteleseknek" - fogalmaztak. Az Erste Banknál - írták közelebbi források megnevezése nélkül - kételkednek abban, hogy jogilag lehetséges kötelezővé tenni az átváltást. Emellett a bank kérdésesnek tartja, hogy kellő likviditás áll-e ehhez rendelkezésre forintban - írta a Kurier.

A Sme című liberális pozsonyi napilap keddi jegyzetében úgy látja: nagyon populista a magyar kormánynak a devizahitelesek megsegítésére hozott újabb döntése.

Az újság szerint a Fidesz frakcióvezetőjének kijelentése, miszerint a devizahitelesek ügyében a kormány az idén már a harmadik intézkedéscsomagot fogadja el, míg az előző kormány semmit sem tett, azt is elárulta, amit a frakcióvezető nem akart: ha ugyanis háromnegyed éven belül ez már a harmadik kísérlet, akkor nyilvánvaló, hogy az előzőek nem sokat értek. Ezért nem véletlen, hogy az új intézkedéscsomag bejelentése nem váltott ki sok örömet. Orbán terve, hogy a devizahitelesek egy összegben fizessék vissza adósságukat, mégpedig a jelenleginél kedvezőbb árfolyamon, ugyanis csak a gazdagoknak segít, olyanoknak, akiknek nincs problémájuk a felvett pénz visszafizetésével.

"Az, hogy hatalmi beavatkozással hatályon kívül helyezik az érvényes szerződéseket és a piacgazdaság törvényszerűségeit, még kevésbé teszi megbízhatóvá a magyar gazdaságot. A forint árfolyama csökkenni fog, tehát a többi devizahiteles még rosszabb helyzetbe kerül. Szép példája a populizmusnak, amely első ránézésre szépnek látszik, de valójában mindent még rosszabbá tesz" - írja Peter Morvay a Mintaértékű populizmus című jegyzetében.

Terjedelmes riportot közölt a magyar belpolitikai helyzetről keddi számában a Financial Times Deutschland (FTD) című német üzleti napilap.

A megosztó című írásában a szerző, Karin Prummer bevezetőjében azt hangoztatta, hogy Magyarország nagy hatalmú miniszterelnöke, Orbán Viktor rekordütemben alakítja át országát. A lakosság egyik fele diktátorhoz hasonlítja, míg a másik azt vallja, hogy csak Orbán képes megmenteni az országot.

A cikkíró az új törvények kapcsán említette az alkotmányt, a médiát és a szociális rendszert. Orbán Viktorra hivatkozva azt írta, hogy (a kormányfő) az elkövetkező 10-15 évet tekintve olyan politikára törekszik, amely célul tűzi ki az állandó kormányzást.

Karin Prummer úgy vélte, hogy Orbán megosztotta az országot. Ennek kapcsán azt hangoztatta, hogy a lakosság egyik fele megmentőnek tartja, s a közvélemény-kutatások szerint azonnal újraválasztaná. A lakosság másik fele szerint viszont "szétrombolja a demokráciát".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!