15p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Marad 9,5 százalékon az alapkamat, tehát az MNB egyelőre nem veti be a kamatemelés fegyverét a forint védelme érdekében - derült ki a jegybank Monetáris Tanácsának hétfői ülése után. A forint hétfő estig csak enyhén gyengült péntekhez képest Gyurcsány Ferenc szombati bejelentését követően, a tőzsde pedig enyhe pluszban zárt. Az SZDSZ szerint még a héten megszülethet a megállapodás az MSZP-vel az új kormányfő személyéről - az már biztos, hogy az új miniszterelnök "külsős" lesz, és nem Simor Andrásnak hívják majd. A hétfői nap krónikája az mfor.hu-n!

(Mfor-montázs)

20:40 A reggeli bizonytalanság után igen stabil volt a forint hétfői árfolyama. Az euró árfolyama 303 forint alá sűllyedt az esti órákban.  Igaz ehhez az is kellett, hogy  a nyugati éstengerentúli piacokon erős optimizmus lett úrrá, és a befektetők egy része már látni véli a válság végét.

17:52 Az MSZP és az SZDSZ véglegesen megállapodott abban, hogy nem kormánykoalíciót hoznak létre, hanem a parlamenti többséget biztosítják az új kormánynak - mondta Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője hétfőn az MTI-nek. A politikus az MSZP és az SZDSZ egyeztetése után közölte: abban maradtak, hogy nem pártpolitikus miniszterelnököt keresnek, hanem olyan embert, akinek egyszerre van szakmai és társadalmi tekintélye is.

17:44 Negatív fejlemény lenne
a magyar szuverén adósbesorolás szempontjából, ha nem sikerülne olyan miniszterelnököt találni, akinek megvan a kellő ambíciója és politikai támogatottsága a nemzetközi pénzügyi segítség fenntartásához szükséges költségvetési takarékosság folytatására, áll a Fitch Ratings hétfőn Londonban kiadott állásfoglalásában.

17:34
Pataky Péter szakszervezeti elnök a jelenlegi helyzetben nem lát esélyt arra, hogy a politikai pártok közös akarattal olyan válságkezelő programot hozzanak létre, amely válasz lehet a munkából és bérből élők problémáira. Gaskó István, a Liga elnöke szintén úgy véli: nem Gyurcsány Ferenc miniszterelnök távozása fogja megoldani a munkavállalók gondjait. A kormányváltás ellenére az MSZOSZ megtartja az április 4-ére, a Kossuth térre tervezett demonstrációt, tudta meg az mfor.hu.

17:12
Szabaddemokrata körökben három név kering, akit alkalmasnak tartanak az ország vezetésére - értesült az atv.hu. Az egyik Bokros Lajos - az MSZP a napokban még elzárkózott ettől a lehetőségtől -, a másik jelölt Surányi György, korábbi jegybankelnök - ő csak akkor vállalja a miniszterelnökséget, ha az ellenzék is támogatásáról biztosítja -, a harmadik jelölt pedig Békesi László, korábbi szocialista pénzügyminiszter, a Reformszövetség tagja.

16:59
Az MSZP és az SZDSZ a mai egyeztetésen megegyezett abban, hogy csak külsős miniszterelnök-jelöltben gondolkodnak, mondta el az egyeztetést követően újságíróknak Fodor Gábor. Az SZDSZ elnöke reméli, hogy még a héten meg tudnak állapodni az új kormányfő személyéről és a kormány tagjairól. Elmondta azt is, hogy csak a reformok iránt elkötelezett kormányt tudnak elképzelni, részükről a tárgyalási alap a Reformszövetség programja.      

16:44 Emelkedéssel zárt hétfőn a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, mely a nap végén 0,78 százalékkal állt magasabban, mint pénteken. Szinte kizárólag az OTP tíz százalékos szárnyalása húzta felfelé a piacot, a a többi vezető részvény viszont az Egis kivételével kicsit lemaradt.

16:34
Zárás előtt pár perccel felfüggesztették az OTP papírok kereskedését a BÉT-en, mivel az emelkedés meghaladta a tíz százalékot a pénteki záráshoz képest.   

16:30
Megkezdődött az MSZP és az SZDSZ közötti egyeztetés a Parlamentben hétfő délután; a politikusok a Gyurcsány Ferenc szombati bejelentését követően egy lehetséges új miniszterelnök személyéről tárgyalnak. A szocialista pártot Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Lendvai Ildikó frakcióvezető és Simon Gábor választmányi elnök képviseli; az SZDSZ részéről Fodor Gábor pártelnök, Kóka János frakcióvezető és Horn Gábor ügyvivő vesz részt a megbeszélésen. (MTI)

16:15 Enyhén erősödött a forint
a bankközi devizapiacon délután négy órára: egy euróért mintegy 302 forintot kell adni. Reggel még 307 felett nyitott a forint, majd lassan erősödni kezdett, és a 302-304 forintos sávban tartózkodott a kora délutáni órákban. Egy dollár 223, egy svájci frank 197 forintba került.    

15:58
Délután - péntekhez képest mintegy nyolc százalékos emelkedéssel - 2000 pont fölé is benézett az OTP a BÉT-en, azaz tovább folytatja útját felfelé az értékpapír. Utoljára február közepén tartózkodtak a részvények ebben a magasságban. A Richter egy százalék alatti pluszban, a Mol enyhe mínuszban áll délután négy óra előtt nem sokkal.  

15:52 Reális alternatívaként került szóba a kamatemelés
a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának hétfői ülésén. Végül számottevő többség szavazott a kamat szinten tartására - derült ki Simor András jegybankelnök sajtótájékoztatóján. Simor elmondta: a tanács egy 100 bázispontos kamatemelést is megtárgyalt javaslatként, azonban azt végül elvetették.

15:09 E
gyetlen párt sem keresett meg miniszterelnöki felkéréssel - jelentette ki Simor András, a Magyar
Nemzeti Bank (MNB) elnöke hétfőn. Hozzátette: felkérés esetén sem vállalná a posztot. A jövendő kormánynak a nemzetközi gazdasági válság hatásait kellene tompítania, emellett a magyar gazdaság versenyképességének korlátait kellene megszüntetnie, amelyekről már évek óta szó van - jelezte Simor András. Az MNB elnöke szerint mind a két problémára egyszerre kell választ, megoldást találni, de - fogalmazott - nem hiszi, hogy a jegybanknak
részt kellene vennie az új kormányprogram kidolgozásában
.

15:05 A piacok pozitív üzenetként fogják értékelni Gyurcsány Ferenc távozását
, e kormány iránt már sem bel-, sem külföldön nem volt bizalom - mondta az InfoRádiónak Bod Péter Ákos. A volt jegybankelnök szerint amennyiben az új kormánynak meglesz a politikai bátorsága a reformok beindításához, akkor azok már az év második felétől életbe léphetnek. Hozzátette: az állami kiadásokat mindenképpen le kell faragni, és ugyancsak hozzá lehet nyúlni a jóléti kiadásokhoz.

14:56 A BUX több mint egy százalékos pluszban
van, a vezető részvények közül legjobban az OTP teljesít: több mint 4,5 százalékos emelkedéssel 1945 ponton állt délután három óra előtt.   

14:44
A forint a reggeli rossz kezdés után némileg erőre kapott, az elmúlt órákban a 302-304 forintos sávban mozgott az euróval szemben; háromnegyed 3-kor 304 forintot kellett adni egy euróért. Igaz, még ez is gyengülés ahhoz képest, hogy a múlt hét második felében még 300 forint alatt is volt az árfolyam.   

14:34
A megfelelő miniszterelnök-jelölt megtalálásánál fontosabb egy, a jelenlegi gazdasági, bizalmi válsághelyzetből kivezető új kormányprogram kidolgozása - mondta Demszky Gábor főpolgármester hétfőn. Ehhez a programhoz az SZDSZ azonban legfeljebb csak elvi hozzájárulását adhatja, tette hozzá. Demszky Gábor megerősítette Fodor Gábor pártelnök korábbi kijelentését, mely szerint a szabad demokraták biztosan nem lépnek újból koalícióra az MSZP-vel. Hangsúlyozta: a kormányfő jelölésének joga és lehetősége teljes mértékben a szocialisták kezében van. Az "alkalmas személy" megtalálása után ugyanakkor a liberális párt kész a  Reformszövetség általuk támogatott programjával megegyező programok kormányon kívüli támogatására - fűzte hozzá a főpolgármester. (MTI)

14:00
Marad 9,5 százalékon az alapkamat, tehát az MNB egyelőre nem veti be a kamatemelés fegyverét a forint védelme érdekében - derült ki a jegybank Monetáris Tanácsának hétfői ülése után.

13:47
Az elmúlt két napban az MSZP majd minden prominense azt hangoztatta, hogy széles társadalmi bázison álló kormány életre hívását szeretnék elérni. Ugyan a miniszterelnöki posztra az mfor.hu által megkérdezett szakértők is - a többek által hangoztatott - Bajnai Gordon, Surányi György, Simor András trió valamelyikét tartják a legesélyesebbnek, ám érdekes megnézni, hogy kik azok a nem szocialista kötődésű gazdasági szakemberek, akik bármilyen módon számításba jönnek:

Abszurd ötletek a nemzeti kormányra


13:34 Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke
szerint felelős és helyes döntés Gyurcsány Ferenc lépése, mert így végéhez ér egy politikai agónia. Ma Magyarország érdeke, hogy minél hamarabb cselekvőképes kormánya legyen. Ezért az SZDSZ ma nem tudja támogatni a Fidesz kezdeményezését a Parlament feloszlatásáról – de ha nem lesz más megoldás, két hét múlva már lehet, hogy támogatni fogja. A kérdés, hogy két hét alatt találnak-e olyan miniszterelnök-jelöltet, aki mögé oda tudnak állni, tette hozzá. 

13:19 Navracsics Tibor, a
Fidesz frakcióvezetője felszólalásában kiemelte: a magyar baloldal, a szocialista párt nem képes a kormányzásra, politikájuk megbukott. 

13:14
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az Országgyűlés előtt megismételte szombati kijelentését: a konstruktív bizalmatlansági indítványt - amelyben már meg kell jelölni a helyette javasolt és a többség támogatását várhatóan élvező új miniszterelnök-jelöltet - április 6-án nyújtják be a Parlamentnek, amely április 14-én szavaz róla. Kiemelte: a lemondásról szóló döntés végleges és visszavonhatatlan. 

13:00
Megkezdődött a Parlament ülése.   

12:42 Orbán Viktor
szerint egyetlen megoldás létezik a jelenlegi helyzetben, vissza kell adni a választópolgároknak a döntés jogát, minden más forgatókönyv komoly kockázattal és gazdasági veszteséggel jár. Hangsúlyozta: egy országot nem lehet egy bukott párt irányítására bízni, egy bukott párt nem delegálhat kormánytagokat, nem adhat miniszterelnököt, tette hozzá a Fidesz elnöke. (MTI)

12:38
Az SZDSZ szerint meg kell adni a lehetőséget egy új, hiteles kormánynak, hogy dolgozni kezdjen, ezért elsietettnek tartja, hogy a parlament feloszlatásáról szóló indítványt már most tárgyalja az Országgyűlés. Fodor Gábor pártelnök ismételten kiemelte, hogy az indítvány napirendre vételével egyetértenek, véleményük szerint viszont azt csak néhány hét múlva kellene megvitatni. Hozzátette, hogy a parlament feloszlatása most lehetetlenné tenné a politikai kibontakozást. A pártelnök szerint a szocialistákkal a tervek szerint már hétfő délután leülnek tárgyalni. (MTI)

12:27
A forint az elmúlt órákban a 302-304-es sávban mozgott az euróval szemben, jelenleg 304 forintot kell adni egy euróért a bankközi devizapiacon - ez enyhe gyengülés a péntek esti értékhez képest. Barcza György, a K&H elemzője ezzel kapcsolatban az mfor.hu-nak elmondta: a forintot kissé negatívan érintheti a válság, de a kulcs a kamatemelés lehetne. Szerinte ha az MNB egy százalékkal emelné az alapkamatot, az nagy megnyugvást hozhatna a magyar devizának. Ma kamatdöntő ülést tart a jegybank - két órakor válik ismertté a döntés.   

12:21 A BUX délben mintegy fél százalékkal pénteki záróértéke felett volt
, a vezető részvények vegyesen szerepelnek. A Mol és a Telekom enyhe mínuszban, a Richter pedig enyhe pluszban van; az OTP csaknem 3,5 százalékot erősödve átlépte az 1900-as határt.      

12:11
Az MSZP-frakció mandátumot adott a párt tárgyalódelegációjának ahhoz, hogy a lehetséges miniszterelnök-jelöltet ne feltétlenül a párt, illetve a frakció soraiban keresse - mondta Lendvai Ildikó hétfőn a képviselőcsoport ülése után Budapesten újságíróknak. (MTI)

11:49
A magyar gazdaság problémái szerkezeti jellegűek, amelyeket nem lehet egy év alatt orvosolni – jelentette ki az mfor.hu-nak Barcza György, a K& H elemzője. Ezért a megoldást egy bármilyen összetételű stabil kormány jelentené, amely csak előrehozott választások után alakulhat meg.

11:34
A miniszterelnök szombati lépésével előállt helyzet értékelésekor mindenekelőtt azt kell rögzítenünk, hogy Magyarországon két napja definíciószerűen is kormányválság van, azaz ebben a pillanatban nincs olyan politikai erő, amely kész és képes a kormányzati feladatok ellátására, áll a Concordec elemzésében. A probléma messze túlmutat a személyi változás triviális következményein. A permanens gazdasági válságkezelés körülményei között fokozottan igaz, hogy a kormányválsággal kapcsolatos legfontosabb kérdés az, hogy időben meddig tart. (Concorde)

11:25
Surányi György nem kívánja kommentálni a személyéről szóló, az ő esetleges kormányfőjelölti felkérésére utaló sajtóhíreket. A volt jegybankelnök azt követően reagált hétfőn az MTI megkeresésére, hogy a Népszabadság megírta: értesüléseik szerint Surányi György volt jegybankelnök és Glatz Ferenc akadémikus neve is elhangzott a lehetséges kormányfőjelöltek között az MSZP vasárnapi elnökségi ülésén. A szocialisták egyfelől olyan pénzügyi szakemberben gondolkodnak, aki a nemzetközi gazdaságban ismert és akinek tevékenysége hiteles lenne a piaci szereplők számára, másfelől olyan karaktert keresnek, aki képes megjeleníteni, biztosítani és fenntartani a nemzeti egységet - olvasható a Népszabadságban.

11:11
Az MSZP képviselői készek mandátumot adni egy "széles társadalmi bázisú" kormány létrehozásához - mondta Kiss Péter kancelláriaminiszter, a párt alelnöke az MSZP-frakció hétfő reggeli ülése előtt újságíróknak. (MTI)

10:55
Úgy tűnik, nem sokáig siratta Gyurcsány Ferencet a tőzsde. Délelőttre a mínuszos nyitás után erősödött az index: ismét az OTP szárnyalása vezeti a piacot, a bankrészvények árfolyama 1900 forint fölé emelkedett, több mint két százalékkal volt magasabb 11 óra előtt pár perccel a pénteki záróértéknél.

10:44
Londoni elemzők szerint piaci szempontból nem kedvezőtlen Gyurcsány Ferenc távozási szándékának bejelentése, de sok idő nincs az érdemi reformintézkedések kidolgozására.

10:34
Kora reggel még 308 körül is volt a forint árfolyama a bankközi devizapiacon az euróval szemben, ez két százalékkal volt magasabb, mint a pénteki nap végén. Délelőttre kissé magára talált a forint, 302 környékére esett az euró ára, ami már alig volt magasabb, mint a múlt hét végén tapasztalt árfolyam, fél 11-re azonban ismét 304 fölé csúszott a magyar deviza.

A BUX szintén mínuszban nyitott reggel, azóta azonban pluszba fordult a mutató, az OTP például több mint három százalékos pluszban van.   

Háttér:

Gyurcsány Ferenc kormányfő szombaton az MSZP tisztújító kongresszusán új kormány alakítását javasolta új kormányfő vezetésével. A miniszterelnök azzal indokolta döntését, hogy így az MSZP a többi párttal egyeztetve találhat majd egy külső személyt a hatékony válságkezeléshez.

MSZP: a tárgyalások hete jön

Az MSZP egyeztetést kezdeményezett a parlamenti pártokkal, országos elnöksége a héten szinte minden nap ülésezni fog, hogy folyamatosan értékelje ezen megbeszélések eredményeit. A szocialista tárgyaló delegáció három tagú: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-pártelnök mellett Lendvai Ildikó frakcióvezető és Simon Gábor, a választmány elnöke.

Az MTI-nek több, magát megnevezni nem kívánó vezető szocialista politikus megerősítette: a miniszterelnök-csere mellett nem ragaszkodnak egy új koalíció megkötéséhez, mint mondták, annak a lehetőségét kell felmérniük, hogy melyik párttal tudnak megállapodni programban és kormányfőjelöltben. Az MSZP-sek főként az SZDSZ támogatásának elnyerésében bíznak  - mutattak rá. Az MTI által megkérdezett vezető szocialisták mindegyike elvetette az előre hozott választás lehetőségét, mint mondták ezt el akarják kerülni.

Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke vasárnap kijelentette: az SZDSZ nem kíván koalíciót kötni, de egy megfelelő miniszterelnök, egy reformprogram és egy hiteles kormány mellé oda kíván állni.

Herényi Károly, az MDF volt frakcióvezetője, független képviselő ilyen helyzetben nem tartja célszerűnek új választások kiírását. Szerinte nincs olyan ember, aki megszavazná a megszorító csomagokat, legalábbis nagyon kevesen lehetnek.

A Fidesz új választásokat szeretne

A Fidesz és a KDNP viszont az új választások kiírása mellett tette le a voksot. Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője szerint egyszerűbb lenne és olcsóbb, ha a júniusi európai parlamenti választásokkal együtt megtartanák az országgyűlési választásokat is. "Nem kellene az időt, a pénzt költeni, és lenne a nyár közepére egy olyan kormányunk, amely választópolgári legitimációval rendelkezik a válság kezelésére" - mondta.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szombaton lapunknak úgy vélekedett, hogy a piacok reagálása a kormányváltás kapcsán feltehetően kiváró jellegű lesz, vagy óvatosan pozitív. Szerinte a befektetők vélhetően elégedettek lesznek Gyurcsány Ferenc döntésével, és díjazni fogják, hogy belátta: nem képes egyedül a válság kezelésére. A miniszterelnök ezzel a döntésével utat nyit ahhoz, hogy valóban érdemi reformok kezdődjenek az országban, tette hozzá.

A kormányváltás önmagában nem megoldás

Győrffy Dóra, a Debreceni Egytem Közgazdasági Karának adjunktusa az mfor.hu-nak nyilatkozva arra hívta fel a figyelmet, hogy egy szakértői jellegű kormány aligha lehet tartós megoldás. Szerinte azokat az intézkedéseket, amiket a hosszabb távú felzárkózás érdekében meg kell hozni, kizárólag egy társadalmi felhatalmazással rendelkező vezetés lépheti meg.

Elemzők egyúttal arra figyelmdeztetnek: a gazdasági nehézségek miatt a közelmúltban kormánycserét végrehajtó Lettország példája azt mutatja, hogy mélyebb gazdasági változások kellenek a befektetők bizalmának visszanyeréséhez. A politikai aktusok szerepe természetesen nem elhanyagolható, ám egy kormányváltás önmagában nem oldja meg azoknak a kelet-európai országoknak a problémáját, amelyeknél a laza költségvetési fegyelem és a hirtelen visszaeső nemzeti termék súlyos gazdasági problémákat okozott.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!