3p

A legnagyobb eséllyel ők tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon.

Ön 40 és 44 év közötti és van felsőfokú végzettsége? Akkor a legszerencsésebbek közé tartozik, mert igen jó eséllyel talál magának munkát.

Honnan tudjuk ezt? Hát a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentéséből. A KSH ma közzétette a 2017-es magyarországi foglalkoztatási és munkaerőpiaci adatokat. Ebből pedig az derül ki, hogy 2017 októbere és decembere között a 40-44 éves korcsoport foglalkoztatási rátája volt a legmagasabb: 88,6 százalékos. Körükben is az egyetemi, főiskolai papírral rendelkezőknek voltak a legjobbak az esélyeik az elhelyezkedésre: ezt bizonyítja a felsőfokú végzettséggel rendelkezők 84,3 százalékos rátája, ami a legmagasabb az egyébb végzettséghez mérve.

Abban természetesen semmi meglepő nincs, hogy az aktív korosztály gerincét adó korcsoportok - a 35-től 54 évesig bezárólag 80 százalék feletti mutatókkal rendelkeznek - lehetnek a legbiztosabbak abban, hogy kapnak munkát (figyelembe véve, hogy a negyvenesek könnyebben helyezkednek el, mint az ötvenesek). Szaktudásuk nem kopott meg - ráadásul ők még könnyebben tudják frissíteni ismereteiket -, ugyanakkor már kellő tapasztalattal rendelkeznek, ami fontos szempont a munkaadó szempontjából.

A legrosszabb helyzetben a karrierjük kezdetén és végén járók vannak. A pályakezdők, tehát a 20-24 évesek zömükben még iskolába járnak. Ezzel is magyarázható az alacsony, 49,8 százalékos foglalkoztatási rátájuk, no meg a munkáltatók óvatosságával, akik a béreken ugyan "nyerni" akarnak, ám nem hagyhatják figyelmen kívül az előbb már említett tapasztalati tényezőket sem.

Az 55-59 évesek, vagyis a nyugdíjhoz közeledők kilátásai sem túl jók (72,3 százalékos a foglalkoztatási rátájuk). Általánosságban elmondható róluk, hogy a tudásuk már nem korszerű, alkalmazkodási képességük is megkopott, és a munkavégzés dinamikájában is eltérnek a fiatalabb korosztályoktól.

A 15-19 éves, illetve a 60-64 éves korosztályról érdemes külön szólni. Őket nem vettük figyelembe az előbbi összehasonlításban, például azért, mert a munkaerőpiaci jelenlétük nem magától értetődő: a fiatalok ebben a korban jellemzően még iskolába járnak, az idősek pedig folyamatosan mennek nyugdíjba. Bár utóbbiaknál a nyugdíjas szövetkezetek elindulása hozhat fordulatot.

De ha mindenképpen a végleteket szeretnék bemutatni, akkor kijelenthetjük, hogy a legfeljebb alapfokú végzettséggel rendelkező, 15-19 év közötti munkakeresők esélyei a legrosszabbak. A foglalkoztatási ráta ebben a korosztályban 5,6 százalék, ha ehhez pedig hozzátesszük, hogy a legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezők foglalkoztatottsági rátája 39,2 százalék volt tavaly az utolsó negyedévben (emlékezzünk, hogy a felsőfokúaknál ugyanez a mutató 84,3 százalék volt), akkor beláthatjuk, hogy miért az ő helyzetük a leginkább reménytelen.

Baka F. Zoltán

mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!