5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány két héten belül a Parlament elé terjeszti azt a törvénymódosítási javaslatot, amely rögzíti azokat a feltételeket, amelyek alapján a pénzügyi szektor hozzáférhet a húszmilliárd euró összegű készenléti hitelkerethez, jelentette be Veres János pénzügyminiszter pénteken. Emellett az Igazságügyi Minisztérium is elkészítette a teljes körű hitelnyilvántartásról szóló törvénytervezetet. Így borítékolható, hogy a válság következményei a magyar bankszektorban is jelentős változásokat generálnak. Mfor.hu összefoglaló.

Forrásokhoz juttatnák a magyar bankokat (Mfor-montázs)

Egy évtized hibáiért fizetünk

Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke szerint a magyar bankrendszer jövőre nehéz év elé néz. A kereskedelmi bankok 2009-ben a magyar gazdaság számára nem a megoldást, hanem a problémát jelentik majd, mert kevés forrással fognak rendelkezni, és azt is külföldről szerzik majd be.

A bankszövetség elnöke, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója a Joint Venture Szövetség budapesti üzleti vacsoráján kifejtette: a nagy külföldi befektetők elsősorban azért tartják Magyarországot kockázatos befektetési terepnek, mert az 1998-2008 közötti időszak felhalmozott problémái, a meg nem valósított strukturális átalakítások miatt a magyar államadósság magas szintet ért el nemzetközi összehasonlításban.

Felcsuti szerint a magyar kereskedelmi bankrendszer eszközeinek 75-80 százaléka kifejezetten erős nyugat-európai és amerikai hitelintézetek kezében van. "Ha Magyarországon egy leánybank csődbe megy, akkor annak anyabankja ment csődbe. Elképzelhetetlen, hogy egy külföldi kézben lévő magyar bank úgy menjen csődbe, hogy a tulajdonos csoporttal nincs gond" - emelte ki Felcsuti Péter.

A Bankszövetség vezetőjének véleményét ismerve némi meglepetést kelthet, hogy a magyar pénzügyi kormányzat a múlt héten felvett hitelcsomag egy részét, nevezetesen a Világbank által adott 1,3 milliárd dollárt a bankrendszer megerősítésére kívánja fordítani. Veres János pénzügyminiszter ezzel kapcsolatban pénteken kijelentette, hogy a magyar bankok nem érintettek olyan veszteségekben, mint amilyeneket a nyugat-európai, illetve tengerentúli bankok elszenvedtek. Ezért a Világbank-hitel felhasználását célzó törvény egy olyan lépéssorozat részének tekinthető, amely helyreállítja a bizalmat a hazai pénzügyi rendszerben.

Elképzelhető, hogy csak a bankközi piac likviditását elősegítő lépésről lenne szó, vagy pedig feltőkésítésre használnák fel a pénzt. Ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy csak két bank jöhet szóba: az OTP és az FHB, hiszen a többi nagyobb bank külföldi anyavállalat kezében van.

Csányi: kevesebb a pénzünk hitelekre

Az OTP esetében már a válság kirobbanásakor felmerült az állami segítség gondolata, amit akkor Csányi Sándor, a bank vezérigazgatója kategorikusan visszautasított. Egy televíziós interjúban ugyanakkor elmondta, hogy továbbra is rendelkeznek a hitelezéshez szükséges forrásokkal. "Van pénzünk hitelekre, de kevesebb, mint korábban volt" – mondta az elnök-vezérigazgató.

A banknál azóta sem álltak le a devizahitelezés egyik formájával sem, bár a feltételeket szigorították. A hitelek összege korábban elérhette a fedezetül szolgáló ingatlan értékének 80-85 százalékát, ezt most hatvan százalék alatti szintre csökkentették. A kamatok is emelkedtek a banknál. Csányi Sándor utalt arra is, hogy a betéti kamatokat is növelik. "A bankpiacon nagy a harc a betétekért" - fűzte hozzá.

Adóslista készülne

Ezzel egyidejűleg az igazságügyi és rendészeti miniszter benyújtotta a teljes körű lakossági hitelnyilvántartás (tlh) megteremtését célzó törvényjavaslatot az országgyűlésnek. "A központi hitelinformációs rendszerről" címet viselő tervezet nem a hitelintézeti törvényt (Hpt) módosítja, hanem önálló törvény, amelybe beemelték a jelenleg hatályos szabályozást is - a vállalkozások esetében a teljes körű nyilvántartásra, természetes személyek esetében pedig a negatív adóslistára vonatkozó rendelkezéseket -, kiegészítve a tlh-ra vonatkozó szabályokkal. A tlh a lakosság esetében tehát nem felváltja, hanem kibővíti a jelenlegi negatív listás nyilvántartást.

A tlh létrehozásának célja az ügyfelek fizetőképességének jobb megismerése. A teljes listás rendszerben ugyanis a hitelkérő valamennyi érvényben lévő hitelszerződésének adatai és az azokhoz kapcsolódó negatív események is regisztrálva lesznek, így meg lehet majd állapítani, milyen adósságszolgálati terhei vannak az ügyfélnek, teljesíteni tudja-e az új hitelt, vagy annak megadása nagy biztonsággal fizetésképtelenné tenné.

A teljes körű hitelnyilvántartás megteremtése a törvényjavaslat indoklása szerint a jövőben jelentősen mérsékelheti a lakosság túlzott eladósodásának kockázatát, ami közérdek. Már most megállapítható ugyanis, hogy jelentősen nő a napi megélhetést szolgáló, teljesíthetetlen feltételek vállalása melletti hitelfelvételek száma, s előfordul az is, hogy az adósságspirálba kerülő személy a korábbi hitelszerződésből eredő kötelezettségét új hitellel próbálja teljesíteni.

A teljes körű lakossági hitelnyilvántartás kiküszöbölheti a negatív lista egyoldalúságát is, mert a teljes listán megjelenő pozitív információk hatására a feketelistások egy része ismét hitelezhetővé válhat - áll a javaslatban.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!