4p

A forint történelmi mélypontja még nem jelenti azt, hogy elértük volna a gödör alját, további gyengülésre lehet számítani az euróval szemben - derült ki a mai Raiffeisen Capital Management sajtótájékoztatóján. Mfor.hu-tudósítás.

Borúlátó befektetők, egyenlőtlen esélyek

A tőkepiacokra jelenleg a tartós államadósság-válság miatti aggodalmak, a recessziós félelmek és az egyértelműen borúlátó előrejelzések a jellemzőek - árulta el Christa Bernbacher, a Raiffeisen Capital Management Közép-Kelet-Európai részlegvezetője. A következő időszakot nagy eséllyel a megszorító fiskális intézkedések és a közép- és hosszú távú növekedési kilátások romlása fogja jellemezni, bár "már jelenleg is jelentős romlásnak vagyunk a szemtanúi" - tette hozzá a részlegvezető.

Tovább folytatódhat a GDP-k csökkenése

A pénzügyi válság miatt általános szkepticizmus övezi a konvergenciafolyamatokat is. Jelenleg sok országban csökken a GDP, és a jövőben fel kell készülni arra, hogy ez a folyamat tovább fog folytatódni - mondta Ronald Schneider, a Raiffeisen Capital Management közép-kelet-európai globális kötvényjellegű eszközeinek alapkezelője. Az euróövezeti csatlakozással kapcsolatban kifejtette, hogy már eleve nagy kérdés lesz az, hogyan fog tovább működni a valutaövezet. "A feltételezések szerint azonban nagyon át kell majd gondolni az érintett országoknak a csatlakozást, annak kritériumait, melyek a jövőben szigorodhatnak majd" - tette hozzá Schneider.

A szakember szerint a válság háromféle formában, úton gyűrűzik be a közép-kelet-európai régióba. Egyrészt a közvetlen kereskedelmi kapcsolatok miatt, melyek következményeképpen a leginkább kitett országok közé a Cseh Köztársaság, Románia, Bulgária és Magyarország tartozik. Esetükben ugyanis a közös vonás a Németországgal való kapcsolat. Másrászt a banki ágazaton keresztül is beszivárog a válság a régióba, hiszen az anyabankok finanszírozási gondjai, a hitel-betét arány konszolidációjának, a hitelezési aktivitásnak és a tőkebeáramlásnak a  visszesését eredményezi. Éppen ezért kérdés a jövőben, hogy az anyabankok milyen mértékben finanszírozzák tovább a régióban található leánybankjaikat, bár megnyugtató, hogy a régió több országában tapasztalható nyereségesség a további finanszírozás és a működtetés mellett szól. Mindezek mellett nagy problémát jelent még a tőkekihelyezések globális leépítése is.

Ronald Schneider kifejtette, hogy a GDP százalékában mért folyó fizetési mérleg javulást mutat a régiós országok esetében, hiszen 2008 decembere óta folyamatos emelkedést mutatnak, nagyobb problémát jelentenek viszont az időponti (stock) adatok. Hazánk külső adósságállománya az EU más országaihoz viszonyítva rendkívül magas, míg az államadósság GDP százalékban kifejezett mértéke is hasonlóan alakul, bár a problémás országokétól még mindig elmarad az arány. A jövőt illetően pedig a régió országaival ellentétben hazánk várhatóan tovább tudja majd csökkenteni a mértékét, miközben Lengyelország az idei évhez hasonló, 55 százalékot produkálhat.

Pesszimista előrejelzések

A Raiffeisen Capital Management az Európai Bizottság prognózisával ellentétben sokkal negatívabb jövőképet fest. A régió országainak viszonylatában hazánk lesz a legrosszabb helyzetben jövőre, hiszen míg Lengyelországban 2,6 százalékos gazdasági növekedésre lehet készülni, Bulgáriában 2, Romániában pedig 1,8 százalékosra. Ennél kisebb mértékű bővülés lehet a Cseh Köztársaságban, hiszen mindössze 0,3 százalékot jósolnak a Raiffeisen szakemberei, Magyarország esetében mindezekkel ellentétben 1 százalékos visszaesésre számítanak.

A kormánynak át kell gondolni a jövő évi terveit

Ronald Schneider szerint a közeljövőben további válságkezelő lépésekre van szükség, a probléma pedig csak lassan oldódhat meg majd. Ráadásul az eurózóna válságának további kedvezőtlen hatásai is érezhetővé válnak. A szakember úgy véli, hogy a nagyobb belső piaccal rendelkező országok jöhetnek ki jobban majd ebből a helyzetből.

A magyar helyzetre vonatkozóan újságírói kérdésre elárulta, hogy a forint gyengülését részben spekulációk is okozhatták, bár szerinte a spekuláció sem kezdődik el, ha nincs mögötte kiváltó ok. Véleménye szerint a leminősítésnek jelentős hatása lehet, ami majd tovább erősítheti a spekulációkat. Schneider úgy gondolja, hogy a forint ugyan történelmi mélypontra érkezett, de ez még nem jelenti azt, hogy elértük volna a gödör alját. "Az lenne a fontos, hogy a kormány gondolja át a 2012-es költségvetési terveit, változtasson, és egy hiteles tervvel álljon elő. A jelenlegi költségvetési tervet illetően nehezen lehet elhinni, hogy ez a jelenlegi formájában végrehajtható lenne".

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!