2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Óvatosan elkezdték kommunikálni, hogy nagyobb lehet az infláció, mint tervezték.

Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium pénzügyekért felelős államtitkára nyilatkozott tegnap a Reuters hírügynökségnek. A tárca illetékese egyebek mellett azt mondta, hogy 2019-ben 3 százalék alatt lesz az infláció, szemben a tavalyi mintegy 2,7 százalékkal.

Mire lesz elég a nyugdíj?
Mire lesz elég a nyugdíj?

Ami azt jelenti, hogy a kormány szerint a tavalyi szintet meghaladja idén az infláció mértéke, különben nem lett volna szükség a különbségtételre. Mindez annyiban érdekes, hogy a nyugdíjakat pont 2,7 százalékkal emelte a kormány idén, merthogy az inflációt is ennyire várták ebben az évben, amikor tavaly összrakták a 2019-es büdzsét. (Megjegyezzük, hogy a Központi Statisztikai Hivatal egyébként 2018-ra éves szinten 2,8 százalékos inflációs adatot közölt, és nem 2,7 százalékról szólt a jelentése.)

Lapunk az ősz folyamán többször felvetette,  hogy a kormány alulbecsülheti a 2019-es inflációt, márpedig ebben az esetben a tervezett inflációhoz igazított nyugdíjemelés is elmaradna a tényleges árváltozástól. Vagyis a nyugdíjak kompenzációjára lenne szükség.

Erre egyébként a Magyar Nemzeti Bank negyedévente közölt inflációs jelentései is figyelmeztettek tavaly. A jegybank jó ideig 3,1 százalékos inflációt jelzett 2019-re, és csak a legutolsó, decemberi jelentésében korrigált 2,9 százalékra. Csakhogy az azóta megjelent inflációs adat azt jelzi, hogy árnyomás alakult ki a gazdaságban. Főleg az ennek jelzésére leginkább alkalmas maginfláció miatt van bizonytalanság. Ez a mutató januárban 3,2 százalék volt, és a jegybank felől idén már jelezték, hogy a folyamatok abba az irányba tartanak, hogy az infláció akár már rövid távon is az MNB által tolerálható 3 százalékos szint (ami megfelel a nemzeti bank inflációs céljának) fölé emelkedik. Ebben az esetben pedig felül kellene vizsgálni az alacsony kamatra alapuló monetáris politikát.

Ezúttal a kormány felől érkezett egy óvatos jelzés arra vonatkozóan, hogy az árak valóban meghaladhatják az erre az évre gondoltat. A nyugdíjasok szempontjából ez nem érdektelen, mert a járandóságuk kiigazítására leghamarabb novemberben kerülhet sor. Márpedig ha még gyorsabb lenne az infláció emelkedése a következő hónapokban, akkor egyre nagyobb hátrányba kerülnének, amit csak részben tudna kompenzálni az év végi kiegészítés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!