4p

Az új adócsomaggal visszaosztott pénzek 84 százaléka a brit társadalom felső rétegéhez kerül, a szegények pedig még buknak is a reformon.

Jelentős adócsökkentést jelentett be hétfő este Philip Hammond brit pénzügyminiszter. Az intézkedéssel Nagy-Britannia kormánya átgyúrja az adósávokat: 

  • a jelenlegi, évi 11 850 fontról 12 500 fontra emeli azt a határvonalat, mely alatt 0 százalékkal adózik a jövedelem, 
  • a 20 százalékos adókulccsal terhelt réteg felső, 46 350 fontos határát pedig 3650 fonttal emeli, így ez most már a 12,500-50,000 font éves keresetűekre fog vonatkozni,
  • ennek következtében a 40 százalékos adókulccsal terhelt réteg alsó határa 50 000 fontra emelkedik, miközben a felső, 150 000-res határ nem módosul,
  • és az intézkedések teljesen érintetlenül hagyják a leggazdagabb, évi 150 000 fontnál többet kereső réteget (az ő adókulcsuk 45 százalékos).

Az intézkedések tehát kiterjesztik a munkásosztály adómentességét, ám a középosztály terhei ezzel együtt nőnek, miközben a vagyonosabb réteg háztartásai évi 860 fontnyi adót is megspórolhatnak a Guardian gyors becslése szerint, a szupergazdagoknál pedig minden marad a régiben.

Rímel a magyar adóvitára az, ami Londonban történik
Rímel a magyar adóvitára az, ami Londonban történik

Hammond mindezek után azt mondta, ezzel a megszorítások véget érnek, de a fegyelem marad.

A bejelentés azonnal sok kritikát szült, köztük a Resolution Foundation független brit think tankét is. Az RF, mely az alacsony- és középkeresetű családok életminőségével foglalkozik, úgy kalkulál, hogy az adóreform túlnyomórészt a gazdag háztartásoknak kedvez, mert a megtakarítással nyerhető pénz majdnem fele a legvagyonosabb családok felső 10 százalékához kerül. A think tank becslése a Guradianével szemben évi 390 font többlettel számol a brit háztartások leggazdagabb egyötödnél 2023-24-ben, míg a legszegényebb ötöd átlagosan 400 fontot fog veszíteni az állami költekezést érintő reformokon.

Az adócsökkentés az RF szerint jövőre 2,7 milliárd fontjába fog kerülni a brit államnak, a gazdagabb, tehát többet adózó sáv szűkülése miatt a progresszív renszerben. A teljes adócsökkentésből megtakarítható jövedelem 84 százaléka kerül majd a leggazdagabbakhoz jövőre, és a jelen parlamenti ciklus végére ez még tovább emelkedik, 89 százalékra.

Mfor-vélemény: Ez a vita ismerős lehet itthonról. Amikor az Orbán-kormány elhatározta, hogy egykulcsossá alakítja át a személyi jövedelemadót, az intézkedés kritikusai azzal érveltek, hogy ezzel a lépéssel a kormány a gazdagoknak kedvezett. Ráadásul a magyar adórendszerben minden jövedelemszinten adókötelezettség áll fenn, a legalacsonyabb bérek után is meg kell fizetni a közterhet, rájuk már nem vonatkoznak adómentességek, illetve adójóváírással sem tudják lenullázni a közterheiket. A kormány az ezzel kapcsolatos észevételekre azzal vágott vissza, hogy mindenkit a teljesítménye szerint illeti meg a jövedelme, nem az szja ágán, hanem a fogyasztáson keresztül kell biztosítani a költségvetési adóbevételeit. Kimondva, kimondatlanul, de kommunista érvelésnek tekintik a jövedelmek adórendszer átalakításával elért átcsoportosítása feletti háborgást. Úgy tűnik, a briteknél is jelen van ez a "kommunista csökevény". 

 

A pénztelenebb réteg sorsát eközben egy sor újabb, a brit költségvetést érintő intézkedés nehezíti. Jövő áprilisban 1,5 milliárd font segélyt fagyasztanak be, ez 200 fontos elvonással sújtja majd a szegényebb rétegbe tartozó, gyereket nevelő párokat. Növelik továbbá a honvédelem, az egészségügy és a nemzetközi segélyezés büdzséjét, a máshonnan elvont pénzeket pedig megint csak a védtelenebb réteg érzi majd meg. Az egy főre jutó kiadások reálértéken 3 százalékkal lesznek alacsonyabbak 2023-2024-ben, mint 2019-2020-ban.

A Resolution Foundation tippje szerint a közlekedés, az igazságszolgáltatás és az ipar számíthat még forráselvonásra. Az Igazságügyi Minisztérium költségvetése 42 százalékkal csökkenhet, az Üzleti, Energiaügyi és Ipari Stratégia Bizottságé 52 százalékkal, a Közlekedési Minisztériumé pedig 77 százalékkal 2010-től 2023-24-ig.

Torsten Bell, az RF igazgatója kiemelte, hogy a büdzsémódosítás akkor érkezik, amikor a brit reálkeresetek 17 éves mélypontjukon vannak, és az előrejelzések szerint 2024 végéig nem is fognak visszatérni a krízis előtti szintre. Bell üdvözli a kormány államháztartáshoz való hozzáállásának "földrengésszerű változását", de a pénzügyminiszterrel szemben ő azt mondta, ez inkább csak enyülést jelent, nem a megszorítások végét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!