4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ma megkezdődtek az egyeztetések a szociáldemokraták, a Zöldek és a liberálisok között a kormányalakításról Németországban. A labda most a balközép pártnál pattog, amely azonban még nem nyerte meg a meccset: a két kis párt továbbra sem zárja ki az összefogást a CDU-CSU-val.

Megkezdődtek a háromoldalú, előzetes tárgyalások a kormányalakításról Németországban. A választásokat megnyerő szociáldemokraták (SPD), valamint a Zöldek és a liberálisok (FDP) delegációja délelőtt találkozott egymással. Az egyeztetés konkrét témáiról, illetve az elvárásokról egyik fél sem akart előzetesen nyilatkozni.

A Zöldek és a liberálisok eddig csak külön-külön egyeztettek az SPD-vel, valamint a második helyezett jobbközép szövetséggel, a CDU-CSU-val, háromoldalú megbeszélésre eddig nem került sor.

Bizakodó SPD, óvatos Zöldek és liberálisok  

A szociáldemokraták bíznak abban, hogy a tárgyalások sikerrel zárulnak, és hamarosan megalakulhat a közlekedési lámpa koalíció. (Ez a pártok színei – piros, sárga, zöld – alapján kapta ezt a nevet.)

Most egyenként végig kell vennünk a témákat, aztán meglátjuk. Nagyon bizakodva nézek a tárgyalások elé

jelentette ki Norbert Walter-Borjans, az SPD társelnöke a DPA hírügynökség szerint. Lars Klingbeil, a párt általános főtitkára pedig azt mondta: nem is gondol arra, hogy az egyeztetések nem lesznek sikeresek.

A Zöldek már óvatosabban fogalmaztak. Annalena Baerbock, a párt egyik társelnöke elismerte ugyan, hogy az SPD-nek, mint legerősebb pártnak meghatározó szerep jut majd, ugyanakkor – tette hozzá – olyan koalíciónak kell létrejönnie, amelyet egyenrangú felek alkotnak.

A királycsinálók: Volker Wissing (FDP), Annalena Baerbock (Zöldek), Christian Lindner (FDP), Robert Habeck (Zöldek) Forrás: Instagram
A királycsinálók: Volker Wissing (FDP), Annalena Baerbock (Zöldek), Christian Lindner (FDP), Robert Habeck (Zöldek) Forrás: Instagram

Robert Habeck, a másik társelnök szerint

számukra a klímavédelem a „vörös vonal”: ragaszkodnak ahhoz, hogy az új kormány a párizsi klímaegyezmény szellemében vezesse az országot.

A Die Welt szerint a párt a közlekedési lámpa koalíciót preferálja, ugyanakkor továbbra sem zárja ki a Jamaika-koalíciót (fekete-sárga-zöld), tehát az összefogást a CDU-CSU-val.  

A liberálisok szintén óvatosan nyilatkoztak. Vezetőjük, Christian Lindner szerint

a választók akarata az volt, hogy előbb a közlekedési lámpa koalíciót próbálják tető alá hozni.

Ugyanakkor – tette hozzá – a Jamaika-koalíció is opció marad, már csak azért is, mert – mint mondta – a liberálisok és a CDU-CSU-szövetség között vannak „a legnagyobb tartalmi átfedések”.

Királycsinálók lettek a kis pártok

A szeptember 26-i választásokon az SPD 25,7, a CDU-CSU 24,1, a Zöldek 14,8, a liberálisok pedig 11,5 százalékát szerezték meg a szavazatoknak. (A CDU-CSU-tól jobbra álló AfD 10,3 százalékot szerzett, vele azonban senki sem hajlandó szövetkezni, az SPD-től balra álló Baloldal nevű párt – 4,9 százalék – pedig túl gyengén szerepelt ahhoz, hogy kormányzati szerephez jusson.)

Mivel a két nagy párt nem akar újabb nagykoalíciót, egyedül pedig egyik sem képes kormányt alakítani,

a Zöldek és a liberálisok királycsináló szerepbe kerültek, hiszen választhatnak az SPD és a CDU-CSU között. Az ugyanakkor egyértelmű, hogy az elsőbbség joga az SPD-t illeti meg.

A pártok vezetői legkésőbb karácsonyig szeretnék lezárni a tárgyalásokat, hogy még idén megalakulhasson az új német kormány.

Thomas Petersen, az Allensbach Közvéleménykutató Intézet projektvezetője laptársunknak, a Privátbankár.hu-nak adott interjúban azt mondta: a német politika az eddiginél bonyolultabb lesz, és még hosszabb ideig tart majd a kormányalakítás.

Németország ebben a tekintetben olyan országgá fejlődik majd – és már nagyon előre tart ebben a folyamatban –, mint Hollandia. Tehát 7-8, nagyjából hasonló erősségű párt lesz, és mindig 3-4-nek kell majd összefognia a kormányalakításhoz.

Fokozódhat a nyomás az Orbán-kormányon

Ami a magyar vonatkozásokat illeti, ha valóban balközép kormány alakul, az

minden bizonnyal tovább növeli majd a politikai nyomást az Orbán-kormányon, de a magyar-német gazdasági kapcsolatok aligha fognak sérülni.

Hogy miért nem, és milyen befolyásuk van a német multiknak az ottani politikára, azt az alábbi videóban fejtjük ki:  

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!