4p

Az olaj erőteljes esése szinte alig látszott a hazai kutakon. A trend viszont megfordult, és az alapanyagok drágultak a hét második felében. Az Mfor Üzemanyagár-figyelő aktuális előrejelzése szerint ez könnyen áremelkedéssel járhat a jövő héten a magyar üzemanyagoknál.

Egy hete azt találgattuk, hogy milyen mértékű áresés jöhet a hazai benzinkutakon, az olaj ára ugyanis múlt pénteken az amerikai recessziós félelmek miatt látványosan gyengült. Ez csak igen mérsékelten tükröződött vissza az üzemanyagok árában, bár a hét elején kisebb csökkenést így is láthattunk, a benzin árának hétvégi emelése kellemetlen hír volt.

Ahhoz képest, hogy a hét elején az Európában irányadó Brent ára megközelítette a 75 dolláros szintet a kiskereskedők nem kapkodtak az árcsökkentéssel. Az uniós Weekly Oil Bulletin a hétfői árakat összegezte, és abból az derült ki, hogy az olcsóbbá váló alapanyagokat máshol sem követték a kutak árai. Ebben valószínűsíthetően komoly szerepet játszik az a tény, hogy Európa-szerte augusztusban kelnek útra a legtöbben, és a nyaralók miatti magasabb kereslet lehetővé teszi a magasabb eladási árakat.

Mindezek fényében nem meglepő, hogy a benzinárak rangsorában nem volt nagy mozgás, ám így is egy helyet javult a magyar helyezés.

Ez az előrelépés annak volt köszönhető, hogy a hazai árak alacsonyabb lett, mint a Szlovéniában átlagban egy liter benzinért fizetendő összeg.

Miután a KSH a kormánnyal egyetértve áttért a havi átlagszámításra, ezúttal nem tudjuk pontosan megmutatni, hogy a hazai árak mennyivel térnek el a kormány által figyelt régiós átlagtól, illetve a szomszédos országok átlagától. Miután egy hete rosszabb helyezéssel is sikerült mind a régiós-, mind a szomszédos országok átlaga alatt maradni, így ez biztosan fennáll a most publikált adatok esetén is.

Gázolaj esetében egyébként a benzinnél nagyobb árcsökkentés volt, így a két üzemanyagfajta ára gyakorlatilag összeért. A hazai árak pedig egy helyet javítottak az uniós rangsorban.

Ennél az üzemanyagfajtánál ugyanakkor nem egy régiós országot sikerült megelőzni.

Rossz hír az olaj drágulása

Ha megnézzük a nemzetközi piaci eseményeket, akkor az autósok számára aggodalomra adhat okot a gázai harcok kiszélesedése, egy esetleges iráni-izraeli háború ugyanis jó eséllyel komoly áremelkedéshez vezethet. Igaz, a tőzsdék ezt a héten már elkezdték árazni, és a feszült geopolitikai helyzet tükröződött is a jegyzésekben, emiatt ugyanis a kínálati oldal billenhet meg, akár olyan módon, hogy az érintett felek (Irán, vagy a konfliktusba belesodródó más államok) kevesebb olajat adnak el, akár olyan módon, hogy a veszélyek miatt a Vörös-tengeren és a Szuezi-csatornán kevesebb hajó közlekedik majd. Utóbbira a közelmúltban is láttunk példát, amikor a jemeni húti lázadók támadásai miatt döntött úgy több hajós társaság, hogy elkerülik a térséget.

Az emelkedő árak miatt fájhat az autósok feje
Az emelkedő árak miatt fájhat az autósok feje
Fotó: Depositphotos
Emellett érkezett két fontos adat, amelyek a keresleti oldal esetleges élénkülését vetítik előre. A csütörtökön közölt amerikai munkanélküliségi adatok az egy héttel korábbi számoknál sokkal kedvezőbben alakultak, és ez némileg enyhítette a recessziós félelmeket. A most publikált adatok azt mutatták, hogy a vártnál nagyobb mértékben csökkent a múlt héten azoknak az amerikaiaknak a száma, akik új munkanélküli segély iránti kérelmet nyújtottak be. Szintén támogatást nyújtott a kínai fogyasztói árindex (CPI), amely a múlt hónapban a vártnál valamivel gyorsabban emelkedett.

A kedvező makrofolyamatoknál ugyanakkor a közel-keleti eseményeknek most nagyobb súlya lehet. Az izraeli erők csütörtökön fokozták légicsapásaikat a Gázai övezetben, legalább 40 ember halálát okozva. A Hamász és a Hezbollah csoportok magas rangú tagjainak múlt heti meggyilkolása miatt Irán szinte biztosan valamilyen válaszcsapást fog Izraelre mérni. Ráadásul ez a néhány hónapja látott kvázi szimbolikus támadáshoz képest (amely nem járt áldozatokkal) vélhetőleg sokkal véresebb lesz.

Érdekesség ugyanakkor, hogy az olaj ára a héten 3 százalékkal ugyan emelkedett, ám a feldolgozott termékeké ezt nem követte. A benzin és a gázolaj tőzsdei jegyzése a héten nem változott érdemben.

A fentiek miatt nehéz prognózist adni, hogy miként változhatnak az árak a hazai kutakon, de az olaj drágulása miatt az áremelésnek sokkal nagyobb esélye van, mint a csökkentésnek. Elképzelhető persze, hogy a Mol, ahogy az esésnél, úgy most is kivár, és ha az olaj árának megugrását a finomított termékek jegyzése is követi, akkor lépnek. Ha pedig az alapanyag ismét olcsóbbá válna, akkor nem lesz érdemi árváltozás a hazai kutakon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!