3p

Mégcsak tárgysorozatba sem vették az öregségi nyugdíjminimum emelésére vonatkozó törvényjavaslatot. A Fidesz egészen egyszerű - már-már a pökhendiség határát súroló - indokkal seperte le az asztalról az ötletet.

Hohn Krisztina, LMP-s képviselő nyújtott be egy törvénymódosító javaslatot, melynek célja az öregségi nyugdíjminimum 28 500 forintról 50 ezerre történő emelése lett volna. Ezzel 71 ezer olyan nyugdíjason biztosan segíthettek volna a képviselő szerint, akiknek a járandósága nem éri el az 50 ezer forintot, arról a több százezer érintettről nem is beszélve, akik a 28 500 forinthoz kötött juttatásban részesülnek, mint például a GYES, a foglalkoztatást helyettesítő támogatás, vagy az anyasági támogatás.

A módosítás október 9-én került az Országgyűlés Népjóléti Bizottsága elé, mely végül 5 igen és 9 nem szavazattal elvetette az LMP-s képviselő javaslatának tárgysorozatba vételét. A szavazás előtt azonban kiderült, mi is volt a Fidesz indoka arra, hogy mégcsak a tárgyalás lehetőségét is elvetette.

A fideszes Kovács Sándor az előterjesztő jobbikos képviselő, Pintér Tamás felvezetésére adott reakciójában megjegyezte: az ő adatai szerint mindössze 90 érintett személy van, aki az öregségi nyugdíjminimumot kapja (Pintér Tamásnak ezzel szemben 5000 érintettről van tudomása), és 16-18 szociálisjuttatás-alapot határoz meg ez az összeg.

Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay

Ugyanakkor részben egyetértett Pintér felvetésével, miszerint a szegény embereket segíteni kell, az viszont

"nem biztos, hogy a szegény emberek segítését csak a nyugdíjreformon keresztül lehet megtenni, hiszen van szociális ellátórendszere az országnak, és azon hátrányos helyzetű emberek kapcsán az önkormányzatok közvetlenül állami segítséggel kiegészíthetik azokat a jogosultságokat, amelyeket egyébként a biztosításból fakadó nyugdíjellátási alapok képeznek".

A fideszes képviselő úgy véli:

"nagyon kevés pénzből élnek a nyugdíjasok, de ezek a nyugdíjasok a biztosítási jogviszonyba nagyon keveset fizettek be, nagyon keveset dolgoztak".

Vagyis ezzel Rétvári Bence írásbeli válaszában is foglaltakhoz hasonlóan a nyugdíjrendszer arányosságára kívánt utalni a képviselő. Kovács azért hozzátette: ezeket az alacsony nyugdíjakat a szociális rendszer, akár az ellátórendszer, a természetbeli vagy a pénzbeli juttatások ki tudják egészíteni.

Ehhez kapcsolódóan Selmeczi Gabriella a nyugdíjasok erősödő egzisztenciális helyzetére tért ki és kihangsúlyozta a kormány őket érintő eddigi lépéseit. Selmeczi a Nők40 program, valamint a rezsicsökkentésen túl a konkrét emeléseket is összegezte. Szerinte ha

"2010 után beleszámoljuk a nyugdíjemeléseket, a nyugdíjprémiumot és az Erzsébet-utalványokat, akkor 2,7 millió ember, nyugdíjas életszínvonalát tudtuk emelni szám szerint plusz 129 milliárd forinttal".

Röviden összefoglalva tehát a fideszes képviselők szerint a nyugdíjrendszer arányos, probléma nincs vele, hiszen az állam egyéb csatornákon keresztül támogatja a leginkább rászorultakat. Csak emiatt nem szükség az évek óta bebetonozott nyugdíjminimum emelésére. És bár az erre támaszkodó egyéb szociális juttatások miatt indokolt lehetne a nyugdíjminimum emelése, ahhoz pontról pontra végig kellene venni az egyéb ellátásokat, a lehetőségeket, és azt, hogy ennek milyen költségvetési vonzata lenne. Ezekről viszont konkrétan nem szólt az előterjesztés, így nem is volt mit tárgyalni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!