3p

A hazai turizmus az utóbbi években megállíthatatlanul növekedett, így a januári adatok akár kellemetlen meglepetésként is felfoghatók. Az év első hónapjában ugyanis a kereskedelmi szálláshelyek forgalma, ha csak kis mértékben, de visszaesett.

Az elmúlt négy-öt évben szerencsére nem fordult elő túl gyakran az, ami januárban megesett, a KSH szerdán közölt adatai szerint ugyanis 2019 első hónapjában a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 1,2, a belföldi vendégek által eltöltötteké 0,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az idegenforgalmi vállalkozások számára némi gyógyírt jelenthet, hogy a bázisidőszakhoz képest emelkedett a szolgáltatások ára, így – a folyó áron számolt – összes bruttó árbevételük 9,4 százalékkal növekedett, a magasabb szobaárak, illetve a vendéglátó tevékenységből származó növekvő bevétel hatására.

A brit bulizókra mindig lehet számítani

Ha megbontjuk a statisztikákat a hazai és a külföldi vendégekre, akkor érdekes folyamatokat láthatunk. A külföldi vendégek száma ugyanis hiába nőtt 1,1 százalékkal, és közelítette meg a 310 ezret a szálláshelyeken kevesebb időt töltöttek el, mint egy évvel korábban. Ennek megfelelően januárban a külföldi vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma 1,2 százalékkal csökkent, és 780 ezer éjszakát tett ki. Meglepőnek tűnhet az évszak alapján, hogy januárban az üdülőházakban és kempingekben emelkedett a vendégéjszakák forgalma, igaz, ez az alacsony bázisnak is betudható. A szállodákban viszont a statisztikusok visszaesést regisztráltak. Érdemes megemlíteni, hogy a más országokból jövő vendégek számára évszaktól függetlenül szinte csak Budapest létezik, nem volt ez másképp most sem. A külföldiek a vendégéjszakák közel héttizedét ugyanis ismét a Budapest–Közép-Duna-vidék régióban töltötték.

Ha megnézzük a külföldi vendégek összetételét, akkor azt láthatjuk, hogy általában az európaiak által eltöltött vendégéjszakák visszaesése okozta a csökkenést. Ezen belül pedig a német nyelvterületről, vagyis Németországból és Ausztriából is a korábbiaknál kevesebben érkeztek hozzánk. Emellett érezhetően visszaesett az olasz és az orosz desztináció is. Üde színfolt, hogy a britek továbbra is töretlenül jönnek bulizni Budapestre.

Rosszul jött ki az év vége?

Ami a magyar vendégeket illeti, itt még a külföldieknél is kisebb eltérés volt az egy évvel korábbiakhoz képest. A KSH adatai szerint ugyanis a belföldi vendégek száma 0,7 százalékkal volt magasabb, és megközelítette a 338 ezret. Az általuk eltöltött vendégéjszakák száma 0,1 százalékkal kevesebb, 743 ezer volt. Ebben egyébként könnyen szerepet játszhatott az, hogy a statisztika az év végi wellnessezésnél "2018 felé lejtett", a szilveszter ugyanis hétfőre esett. Így az év végén hosszú hétvégére utazók "oda számítottak", és a 2019 januári adatokat kevésbé tolták meg.



Jöjjön el a 2019-es év egyik legizgalmasabb KKV-eseményére! Több mint 50 előadó és panelbeszélgetés-résztvevő 5 szekcióban! Hogyan tudják kihasználni a magyar KKV-k a digitalizációban rejlő lehetőségeket, és miből tudják ezt finanszírozni? A geopolitikai kihívások, a Brexit és a kereskedelmi háború tükrében mi vár a magyar KKV-kra?
Néhány név az előadók közül: MAGYAR LEVENTE - Külgazdasági és Külügyminisztérium, miniszterhelyettes - JAKAB LÁSZLÓ - Innovációs és Technológiai Minisztérium, miniszteri főtanácsadó - FÁBIÁN GERGELY - Magyar Nemzeti Bank, igazgató - WOLF LÁSZLÓ - OTP Bank, vezérigazgató-helyettes - JELASITY RADOVAN - Erste Bank, vezérigazgató - BALOG ÁDÁM - MKB Bank, elnök-vezérigazgató - HEGEDÜS ÉVA - Gránit Bank, elnök-vezérigazgató - BÚZA ÉVA - Garantiqa, vezérigazgató - RASKÓ GYÖRGY - agrárközgazdász - SALGÓ ANDRÁS - BMW Group Magyarország - FERNBACH ZOLTÁN - Mercedes-Benz Hungária Kft., Hálózatfejlesztési és tréning igazgató - LAUFER TAMÁS - IVSZ, elnök
*/

A belföldivendég-éjszakák 81 százalékát realizáló szállodákban 0,6 százalék volt a csökkenés mértéke. A belföldivendég-éjszakák száma Észak-Alföld, Dél-Alföld és Balaton régiókban visszaesett, a többi turisztikai régióban bővült.

Az adatok azt mutatják, hogy míg év közben sokan "zsebből fizették" a pihenés, most többen használták a SZÉP-kártyájukat. Széchenyi Pihenőkártyával ugyanis a kártyatulajdonosok 7,4 százalékkal többet, összességében több mint 1,1 milliárd forintot fizettek a kereskedelmi szálláshelyeken.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!