3p

Rétvári pechjére a napokban frissült az a statisztika, amire alapozva azt bizonygatta, egyre kisebb terhet jelentenek a magyar háztartásoknak a lakhatással összefüggő kiadások.

Június 17-én Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára az MTI-nek nyilatkozott és egy friss(en megtalált, közel egyéves) statisztikára hivatkozva a kormányzati intézkedések eredményeit fényezte. Az államtitkár által említett intézkedések pozitív hatásait nem áll szándékunkban alapjaiban megcáfolni, abban viszont van valami komikus, hogy ugyanaz a statisztika mennyire hamar cáfolt rá Rétvárira.

Az állami hírügynökség az alábbiakat jelentette meg:

"A legfrissebb Eurostat-adatok szerint 2012 óta 15-ről 9 százalék alá csökkent azon magyar háztartások aránya, ahol a lakhatás költségei a teljes bevétel több mint 40 százalékát teszik ki. Ez azt jelenti, hogy egyre kevésbé megterhelő a háztartások alapvető kiadásainak előteremtése, és egyre nagyobb arányban jut a családokban pénz fogyasztásra, kényelmi kiadásokra (...) A pozitív változás elsősorban a rezsicsökkentésnek, az adócsökkentéseknek és a béremeléseknek köszönhető."

Fotó: MTI
Fotó: MTI

A csökkenés ténye és az vitathatatlan, hogy 2012-ben a teljes népesség körében 14,7 százalék volt azon háztartások aránya, ahol a jövedelem több mint 40 százalékát elvitték a lakhatási kiadások. A Rétvári Bence által említett 9 százalék alatti arány azonban nem nevezhető friss adatnak, hiszen 2016-ra vonatkozott. Bár abban nem kételkedük, hogy június 17-én még ez lehetett az elérhető legfrissebb. Azóta viszont az Eurostat frissítette az adatait és megjelent a Magyarországra vonatkozó 2017-es arány is, ami szerint tavaly nem, hogy egyre kevesebb, hanem hirtelen több háztartásnak jelentettek terhet a lakhatási kiadások. Az arány a teljes népesség körében 8,8 százalékról 10,7-re ugrott.

A növekedés tényénél már csak annak 1,9 százalékpontos mértéke a megdöbbentőbb. Legutóbb ennél nagyobb mértékű emelkedés ugyanis a válság kitörését követően, 2010-ben volt. Akkor 8,9 százalékról 11,3-ra emelkedett az érintett háztartások aránya.

A statisztikát kicsit részletesebben megnézve könnyen következtethetünk arra, hogy a szegényebb, átlag alatti jövedelemmel rendelkezők kerültek a korábbinál még rosszabb helyzetbe.

Míg 2016-ban még "csak" 32,9 százalékuknál vitte el a lakásfenntartás a jövedelem közel felét, addig tavaly már 49,4 százalékuk ilyen nehézségekkel küzdött. Az igazán megdöbbentő pedig az, hogy ilyen sokan 2005 óta egyszer sem voltak érintettek, még a válság utáni időszakban sem volt ennyire nehéz a helyzetük.

Igaz, ebben a tavalyi megugrásban az elszálló albérletáraknak is köze lehetett.

Ezzel párhuzamosan az átlag feletti jövedelemmel rendelkező háztartásoknak változatlanul a 4,7 százaléka érintett, ami 2005 óta az egyik legalacsonyabb arány. Ennél kisebb érintettséget a körükben csak 2015-ben mutatott ki az Eurostat.





LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!