4p

Az új programot olyan üzletember hirdeti, aki benne volt a kötvényesben is, derítette ki a Direkt36.

Az elmúlt hetekben egy új magyar letelepedési programot kezdett reklámozni Kínában egy olyan cég, amelynek tulajdonosa részt vett a sok kritikát kapó letelepedésikötvény-programban is – írta meg a Direkt36 a 444-en megjelent cikkében.

A hongkongi székhelyű, LSP International nevű cég 25 millió forintnyi ingatlanbefektetés és 50 ezer eurós (15,7 millió forintos) ügyintézési díj ellenében kínál magyarországi tartózkodási engedélyt.

A cikkre reagálva a Kormányzati Tájékoztatási Központ az alábbi közleményt adta ki:
A magyar kormány semmiféle ingatlanalapú letelepedési programot nem indított és nem támogat. Erről tegnap is tájékoztattuk az újságírókat, mégis félrevezető írások jelentek meg a mai napon az online sajtó egy részében. Az úgynevezett program egyszerűen hazugság, a szóban forgó cég ellen a Külügyminisztérium megteszi a szükséges lépéseket. Aki ingatlanvásárlásra hivatkozva ad be kérelmet, nem kap automatikusan sem tartózkodási, sem letelepedési engedélyt Magyarországon.


A cikk szerint a hongkongi székhelyű cég a hirdetésben azt állítja, hogy a magyar Bevándorlási Hivatallal folytatott tárgyalások garantálják a projekt működését. A Bevándorlási Hivatal azonban azt közölte a Direkt36-tal, hogy nem áll kapcsolatban a programot reklámozó céggel, nem kötött megállapodást és nem vállalt garanciát.

Az új lehetőségről szóló hirdetés a WeChat elnevezésű, főként kínaiak által használt közösségi felületen jelent meg. Az LSP International Limited a befektetési bevándorlásprogram „hivatalos indulását" április 21-én jelentette be. Az LSP International Limited egyetlen részvényese és igazgatója Lian Wang kínai üzletember, aki feltűnt a letelepedésikötvény-programban is: őt nevezték meg a kínai kötvényárusítással megbízott Hungary State Special Debt Management Fund (HSSDF) egyik részvényeseként.

Budapesten élő kínaiak köszöntik az idelátogató kínai miniszterelnököt 2017. novemberében. (MTI)
Budapesten élő kínaiak köszöntik az idelátogató kínai miniszterelnököt 2017. novemberében. (MTI)


Az új programról már hónapok óta beszélnek a piacon, mondták a Direkt36-nak olyan ügyvédek, akik külföldiek magyarországi letelepedésével foglalkoznak. A konstrukció ugyanazt a törvényi lehetőséget használja ki, amelyre korábban a letelepedésikötvény-program is épült.

A 2007-es, külföldiek tartózkodását és beutazását szabályozó törvény teszi lehetővé, hogy magyar papírokat kapjanak azok a külföldiek, akiknek „beutazásához és tartózkodásához magyarországi befektetéseire tekintettel nemzetgazdasági érdek fűződik". A beadott kérelmekről a Bevándorlási Hivatal egyedi mérlegelés alapján dönti el, hogy nemzetgazdasági érdek fűződik-e a külföldi állampolgár magyarországi tartózkodásához.

A Rogán Antal által kezdeményezett, 2013 és 2017 között működő kötvényprogram az elmúlt évek egyik legellentmondásosabb kormányzati projektje volt. Míg a kormány évek óta harcias migránsellenes kommunikációt folytat, tehetős külföldiek a kötvényprogramon keresztül 250-300 ezer euróért (78-94 millió forintért) vásárolhattak magyar papírokat, többnyire offshore-cégeken keresztül. A programban közel húszezer EU-n kívüli állampolgár kapott magyar letelepedési engedélyt, köztük olyanok is, akik komoly biztonsági kockázatot jelenthetnek az ország és az EU számára.

Az elmúlt években számos cikk mutatta be, hogy kötvényprogramban óriási bevételt szerző vállalkozók kapcsolatban állnak vezető politikai szereplőkkel, többek között Orbán Viktor kabinetjét vezető miniszterrel, Rogán Antallal és a miniszterelnök informális tanácsadójával, Habony Árpáddal.

Bár a kötvények árusítását tavaly március 31-én felfüggesztették, pár hónappal később már rebesgették, hogy csak átmenetileg állt le a program. „Meg tudja azt ígérni, hogy a letelepedési kötvényeket nem vezetik vissza a választás után?" – kérdezte tavaly júniusban a HírTV Orbán Viktort, de a miniszterelnök nem adott erre egyértelmű választ.



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!