6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Míg erre az évre az Egészséges Budapestért Programra (EBP) 42 milliárd forintot tervezett be a kormány, addig a 2022-es költségvetési törvényjavaslatból az derül ki, hogy jövőre ennek még a felét sem nyújtaná fővárosi egészségügyi fejlesztésekre. 

A kormány a 2022-es büdzsé tervezetében jövőre jóval kevesebbet szán a fővárosi egészségügyi rendszer támogatására. Pedig ezeknek a fejlesztéseknek prioritást kéne élvezniük, ugyanis 2019-ben ez lett az alapja a kormány és a főváros megállapodásának: az Atlétikai Világbajnokságra felépülő stadionért cserébe Budapest járóbeteg- és szakellátásának fejlesztése. 

Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások minisztere az év elején azt mondta, hogy 11 milliárd forintot fordít a kormány az EBP keretében kórházfejlesztésekre. A jövő évre tervezett 15 milliárd forint azért is furcsa, mert kiemelte:

"A 2026-ig tartó programra a kormány 700 milliárd forintot biztosít."

A Ferencvárosi Szakrendelő látványterve. Fotó: Ferencváros Önkormányzata
A Ferencvárosi Szakrendelő látványterve. Fotó: Ferencváros Önkormányzata

Tóvizi Attila, az EMMI miniszteri biztosa Facebook-oldalán márciusban pedig arról tájékoztatott, hogy 31,2 milliárd forint értékben több mint 10 ezer orvostechnikai és 70 ezernél is több informatikai eszközt kaptak az elmúlt időben a kórházak. 

"Az Egészséges Budapest Program egy 2017-ben indított kormányprogram, melynek csak egy része, kiegészítése az az 50 milliárd forint, melyről a főváros új vezetése és a kormány állapodott meg 2019 év végén a budapesti alapellátás és járóbeteg-szakellátás fejlesztése érdekében. De a program egészének a tervezésére és teljesülésére nincs rálátásunk" - jelentette ki lapunk megkerésésére a Fővárosi Önkormányzat a jövő évi alacsonynak tűnő EBP-összeg kapcsán. Mint mondják, az EBP teljesen átláthatatlan, azon kívül, hogy minden évben legalább kétszer bejelenti a kormány, nem tudják, hogy mikor, mire és mennyit szeretnének költeni. 

"Bízunk benne, hogy lesz fedezet arra az évii 10 milliárdra, amelyről megállapodtunk a kormánnyal. A fővárosi önkormányzat a budapesti alapellátás és járóbeteg-szakellátás fejlesztése érdekében érte el a kormánynál az EBP 50 milliárdos kiegészítését, tehát erre fordítjuk ezt az összeget a kerületi önkormányzatokkal folytatott egyeztetéseknek és az ő igényeiknek megfelelően" - teszi hozzá.a Főpolgármesteri Hivatal. A 2020. évi támogatásnak egyébként csak a kisebbik része, 2 milliárd forint érkezett a fővárosi önkormányzathoz, melyet a CT- és MR-várólista-csökkentési programjukra fordítanak. A támogatás nagyobbik része, 8,4 milliárd forint közvetlenül a támogatott kerületi önkormányzatoknál landolt. Az idei pluszforrás elosztásáról pedig a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa márciusban már döntött.

A Főpolgármesteri Hivatal szerint a támogatásokról még szükséges egy kormányhatározatot is hozni, mely alapján az önkormányzatokkal várhatóan az EMMI egyezteti a részletes terveket, a folyósítás a támogatói okiratok aláírása után történhet meg. 

Egészségügyre Brüsszelből is jöhet pénz a koronavírus okozta válság következményeinek enyhítésére szolgáló helyreállítási terv (RRFT) nyomán, de

"a kormány ezirányú terveiről sajnos nincsenek pontos információink, csak annyit tudunk, hogy a Dél-budai Centrumkórház kikerül az EBP-ből és átkerül az RRF-be" - teszik hozzá.

Volt, ahonnan mégis elvontak EBP-forrást

Bár az idei források elosztását már fixálták, azok nem mindenhol alakultak a tavalyi ígéreteknek megfelelően. A 2020 végén megjelent kormányhatározatoknak köszönhetően például a kormány komoly EBP-forráselvonásról döntött a II., III., illetve XV. kerület esetében. Így összesen 10 milliárd forinttal csökkentette az eredeti tervek szerinti egészségügyi fejlesztésekre fordítandó kormányzati támogatás összegét a három ellenzéki vezetésű kerületben – vette észre az Átlátszó.hu.

Így a II. kerülettől 6 milliárd forintot vett el a kormány az év végi döntéssel, a III. kerülettől pedig 3,3 milliárd forint egészségügyi fejlesztési támogatást vont meg. A III. kerületi önkormányzat úgy nyilatkozott lapunknak, hogy a maradék 1,687 milliárdnak is kétséges a sorsa annyiban, hogy a hozzá kapcsolódó Támogatási Okirat 2021. június 30-ig érvényes. Többször keresték a támogatót egyeztetés céljából, hogy mire költhetik el a fennmaradó részt, illetve a 2020.12.31.-ig felhasznált támogatásokat milyen módon számolhatják végre el, s épp a minap, május 14-én érkezett válasz, miszerint május 26-án egyeztethetnek a támogatóval.

"Bízunk benne hogy sikerül megállapodnunk a Támogatói Okirat legalább egy évvel történő meghosszabbításához, illetve kapunk egy elvi hozzájárulást a lényegesen csökkentett támogatástartalom projekttervére. Amennyiben itt nem számíthatunk kellő nyitottságra, úgy ennek az 1,687 milliárd Ft egy része is veszélybe kerülhet" - mondja a III. kerületi Polgármesteri Hivatal.

A bizonytalanságot tovább növeli, hogy a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa javasolja a Kormánynak, hogy Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatnak fejlesztési igényét (a Viziorgona utcai gyermekszakrendelő kialakítása I. ütem), hogy 1,25 milliárd forinttal támogassa, s bár pozitív döntésre számítanak, az a mai napig nem született meg. Ezen túlmenően több szakrendelő felújítása is csúszik az elvonás miatt. 

Az EBP-forrás elvonásokkal párhuzamosan viszont két kormánypárti vezetésű kerületben, a XII. és XVII. kerületben tervezett szakrendelő-fejlesztés támogatását 8,8 milliárd forinttal emelték meg a határozat szerint. Ennek köszönhetően 6,1 milliárd forintos forrást biztosítanak az Észak-Közép-budai Centrum, Új Szent János Kórház és Szakrendelő – XII. kerületi (Hegyvidéki) szakrendelő számára, valamint további 2,7 milliárd forintos forrást a Bajcsy-Zsilinszky Kórház XVII. kerületi (Rákosmente) Szakorvosi Rendelőintézet fejlesztésére.

Az is év eleji történet, hogy az Egészséges Budapest Program büdzséjéből január közepén a kormány összegeket csoportosított át, egyebek mellett 1,1 milliárd forintot az MH Egészségügyi Központ dologi kiadásaira. (Bár a Magyar Közlöny 8. számában megjelent információt később az EMMI cáfolta).

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!