4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Törökország stratégiai partnere Magyarországnak a biztonság és a migráció kérdésében is - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök, miután tárgyalt Recep Tayyip Erdogan török elnökkel Budapesten.

Orbán Viktor a Várkert Bazárban tartott közös nemzetközi sajtótájékoztatón az MTI szerint azt mondta: a magyar külpolitikai gondolkodás abból indul ki, hogy Törökország nélkül nem lehet megállítani az Európába irányuló migrációt.

Elismerés a törököknek

Így a budapesti megbeszélésen is áttekintették az ezzel összefüggő kérdéseket, és Magyarország elismerését fejezte ki Törökországnak, amely csak az idén 350 ezer illegális határátlépőt tartóztatott fel eddig - közölte a kormányfő.

Orbán Viktor és Recep Tayyip Erdogan a Karmelita kolostor előtt.  (MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)
Orbán Viktor és Recep Tayyip Erdogan a Karmelita kolostor előtt. (MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

Szerinte ha Törökország ezt nem tette volna, ezek az emberek már mind itt lennének, Magyarország déli határának környékén.

2021-ben jöhet a gáz a Török Áramlaton

A magyar-török gazdasági együttműködésre kitérve Orbán Viktor közölte: jelenleg 3,1-3,2 milliárd euró körül van a két ország közötti kereskedelmi forgalom, amelyet 6 milliárd euróra szeretnének növelni.

Az energetikában ugyancsak stratégiai partnere Törökország Magyarországnak, amelynek az energetikai szuverenitáshoz szüksége van az Ankarával való együttműködésre is - fejtette ki. Jó hírnek nevezte, hogy hamarosan létrejön az a vezeték, amelyen keresztül Törökországból gáz érkezhet majd Közép-Európába. Úgy számolnak - tette hozzá -, hogy Magyarországra 2021 végére jöhet gáz ezen az ágon.

A kormányfő felelevenítette, a napokban megtörtént a magyar gazdaságtörténet legnagyobb Magyarországon kívüli tőkebefektetése: a Mol nagy értékű üzletrészt vásárolt egy azeri gázmezőben és az ahhoz kapcsolódó, Törökországig futó csővezetékben. Megjegyezte, az ügylethez még szükséges a török versenyhivatal jóváhagyása.

Megadja a tiszteletet

Azzal kapcsolatban, hogy Magyarország nem ítélte el Törökországot észak-szíriai offenzívája miatt, Orbán Viktor egyrészt azt mondta: Magyarország mindig meg fogja adni a tiszteletet Törökországnak, és "ha Magyarországon valaki nem adja meg ezt a tiszteletet Törökországnak, nekem az a dolgom, hogy miniszterelnökként elnézést kérjek esetleg Törökországtól". "Mi nem törődünk abba bele, hogy gúnyolódni lehessen egy másik ország vezetőjén, egy másik országon" - hangsúlyozta.

Másrészt megismételte: Magyarország nem akarja, hogy déli határainál kelljen feltartóztatni több százezer embert, ezért "nekünk támogatni kell Törökországnak azokat a törekvéseit, hogy biztonsági zónákat hozzon létre a szomszédságában, és oda visszatelepítse" a migránsokat.

"Attól, hogy az EU tagjai vagyunk, nem veszek át rossz szokásokat. (...) Magyarország így tekint Törökországra is" - közölte.

Erdogan is elégedett

A török elnök kifejtette: nagyon jók a magyar-török kapcsolatok, és a jövőben is ilyen jó együttműködésre van szükség.

Mint mondta, csaknem négy millió menekült tartózkodik Törökországban, közülük sokan mennének tovább Európába, de "az együttműködés miatt mi türelmesen feltartóztattuk ezt a tömeget". Biztonsági zónára van szükség, hogy visszaküldhessék őket a hazájukba - közölte.

Recep Tayyip Erdogan kitért arra is, hogy hat milliárd dolláros kereskedelmi forgalmat határoztak meg célként. Szerinte Magyarország és Törökország képes ennek elérésére.

Egyezményeket írtak alá

A sajtótájékoztató előtt Orbán Viktor és Recep Tayyip Erdogan jelenlétében a magyar és a török fél több megállapodást írt alá: levéltári együttműködési megállapodást, postai együttműködési szándéknyilatkozatot, családügyi együttműködési szándéknyilatkozatot, oktatási, valamint kulturális megállapodást, közúti fuvarozási megállapodást, szándéknyilatkozatot a Stipendium Hungaricum program keretében történő együttműködésről, űrkutatási együttműködési szándéknyilatkozatot és egy diplomáciai együttműködési szándéknyilatkozatot. A 10. dokumentum egy politikai nyilatkozat volt, amelyet Orbán Viktor és Recep Tayyip Erdogan írt alá.

Eközben a város több helyén is tüntetés zajlott/zajlik Erdogan látogatása ellen. Ezt a képet a Széll Kálmán téren készítette munkatársunk:

Tüntetés Erdogan ellen. (Privátbankár.hu/mfor.hu)
Tüntetés Erdogan ellen. (Privátbankár.hu/mfor.hu)

A Lánchíd környékén gyakorlatilag megszűnt mindenféle mozgási lehetőség, kollégánk a Fő utca egyik mellékutcájában található szerkesztőségből az utcára sem tudott kilépni, a rendőrök közölték, hogy 20 percig semerre sem lehet közlekedni (Frissítés, a 20 perc fél órája letelt, a helyzet változatlan). Az utcán kisebb csoportnyi járókelő gyűlt össze, ott ragadva a helyszínen.

Erdogan látogatása: A Kapucinus utca és Jégverem utca sarkán várakoznak a járókelők
Erdogan látogatása: A Kapucinus utca és Jégverem utca sarkán várakoznak a járókelők

Előzetes cikkünk a témában: Gáz, migránsok, fegyverek – bevonult Budapestre Erdogan. Exkluzív fotónkat pedig itt tekintheti meg: A nap képe: lefotóztuk, ahogy a törökök beveszik a Várat – már megint.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!