4p

A Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat a Központi Maradványelszámolási Alap terhére 102 milliárd forint átcsoportosítását rendelte el. Ennek több mint felét két minisztérium, a Lázár János vezette építési és közlekedési tárca, illetve a Szijjártó Péter által irányított külgazdasági és külügyi tárca kapta. E két költségvetési fejezeten belül is jelentős többletforráshoz jut a vasútfejlesztés, valamint a rejtélyes megnevezésű „külügyi fejlesztési és kutatási programok”.

A Központi Maradványelszámolási Alap terhére összesen 102 milliárd forintos átcsoportosítást rendelt el Orbán Viktor miniszterelnök, az intézkedést a kedd este megjelent Magyar Közlöny ismerteti. A költségvetési pénzek átrámolása összesen kilenc minisztériumot, a Központi Statisztikai Hivatalt (KSH), az állami vagyonnal történő gazdálkodásért felelős Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-t (MNV), valamint állami beruházásokat érint.

A legnagyobb összeget 28,9 milliárd forintot a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium kapja,

ebből a tetemes pénzből 26,5 milliárd forintot vasúti fejlesztésekre kell fordítani.

Ez nem meglepő, hiszen a nyár a Magyar Államvasutak tragikus állapotáról, illetve a kisiklott InterCity-szerelvény esetéről szólt, utóbbit a vizsgálat szerint a váltó korszerűtlensége és karbantartásának elmulasztása okozta.

Lázár tárcájától alig „pár fillérrel” marad le a pénzosztás másik nagy nyertese, a Külgazdasági és Külügyminisztérium, amelyik 28,8 milliárd forint forráshoz jut. Ennek zömét, 15 milliárd forintot külügyi fejlesztési és kutatási programokra szánják, bármit is jelentsen ez. Emellett szintén Szijjártó Péteréknek kell elkölteniük 9,6 milliárd forintot nemzetközi tagdíjakra és uniós befizetésekre.

Szijjártó Péter további 28,8 milliárd forint fölött rendelkezhet
Szijjártó Péter további 28,8 milliárd forint fölött rendelkezhet
Fotó: Privátbankár/Bánkuti András

Összesen 16,2 milliárd forintot kap a számos területet felügyelő Belügyminisztérium. Ennek az összegnek több mint felét, 8,5 milliárd forintot ágazati informatikai feladatok ellátására fordítják, de kap 3 milliárd forintot a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK), 2,3 milliárdot a Klebelsberg Központ, valamint a büntetés-végrehajtás is személyi juttatásokra és annak járulékaira 1,1 milliárd forintot.

Rogán Antal sem panaszkodhat, a Miniszterelnöki Kabinetiroda majdnem 8,5 milliárd forintban részesül, melyből 6,5 milliárd forintot kormányzati infokommunikációs feladatokra fordítanak. Emellett 1,9 milliárd forintot költhetnek el „kiemelt nemzetközi sportesemények és egyéb kiemelt állami rendezvények lebonyolítása” címen.

A Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) 2,25 milliárd forintot fordíthat a Művészetek Palotája működtetésére, míg a Kulturális és Innovációs Minisztérium egyetemek és főiskolák dologi kiadásaira költhet el 2,22 milliárdot. A honvédelmi tárca 825 millió forintot kapott, ezt Szalay-Bobrovniczky Kristóf miniszter sportfejlesztésre költheti, míg a Nagy István által irányított agrártárca 453 millió forintot költhet el agrárszakmai feladatokra. A Gulyás Gergely irányította Miniszterelnökségnek potom 40 millió forint jutott.

Az állami vagyonra 11,2 milliárd forintot költünk, ebből az MNV 4,8 milliárdot a Nemzeti Filmintézet működésére, míg az NGM 6,4 milliárdot állami társaságok forrásjuttatásaira, beruházásaira fordíthat. További 1,1 milliárd forint jut még a Pázmány Péter Egyetem józsefvárosi campusának beruházására.

Állami közútfejlesztésre a fent megmozgatott 102 milliárdhoz képest aprópénzt, mindössze 400 millió forint többletforrást adnak.

A határozat a következő évekre is tartalmaz kötelezettségvállalási irányelveket. Eszerint a Honvédelmi Minisztérium 2025-ben 31 milliárd, 2026-ban 16,3 milliárd, 2027-ben 15,7 milliárd forintot fordíthat ingatlanjai fenntartására és üzemeltetésére, ebből sportcélú ingatlanokra rendre 14,6 milliárd, 6,9 milliárd, illetve 7,6 milliárd forint költhető.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal zárjegyekre jövőre 6,6 milliárd, 2026-ban pedig 6,7 milliárd forintot költhet, de az idei költségvetési évben is köthet szerződéseket az eNyugta rendszer megvalósításához 5,7 milliárd forint összegig.

További intézkedés még a határozatban, hogy az NGM a turisztikai fejlesztésekre szánt keretösszeget 8,2 milliárd forinttal túllépheti.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!