3p

Egyetlen hónap alatt 577 milliárd forinttal nőtt az államháztartás központi alrendszerének hiánya – ehhez a Pénzügyminisztérium szerint a koronavírus miatti egészségügyi eszközbeszerzések 190 milliárd forinttal járultak hozzá. Az uniótól később beérkező pénzek javíthatják majd az egyenleget, de a koronavírus viszi a bevételt, növeli a költségeket.

A kormány eddigi járványügyi és gazdaságvédelmi intézkedései – a hiteltörlesztési moratórium, a végrehajtások, árverések felfüggesztése, valamint azon ágazatok megsegítése, amelyek a járvány következtében bajba kerültek – a költségvetés bevételi és kiadási oldalára egyaránt döntő mértékű hatást gyakorolnak – írja friss közleményében a Pénzügyminisztérium. Az államháztartás központi alrendszerének egyenlegét bemutató friss közleményben azt írják: márciusban kiemelkedő összegeket tettek ki a koronavírus-járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzések, közel 190 milliárd forintot költött a kormány védőmaszkok, védőeszközök, lélegeztető gépek vásárlására. Ezzel együtt a költségvetésnek a járvány elleni küzdelemhez, illetve a gazdaságvédelmi akciótervhez szükséges forrásokat biztosítani kell - írja a PM.

2020 első három hónapjában az államháztartás központi alrendszere 831,9 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ez lényegesen meghaladja a tavaly első negyedévi 142 milliárd forintos kumulált hiányt. A központi költségvetés 746,7 milliárd forintos deficitet, az elkülönített állami pénzalapok 1,7 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 86,9 milliárd forintos hiányt értek el.

A 831,9 milliárdos hiány egyébként az eredileg meghatározott éves előirányzat 227 százaléka -  ezt az előirányzatot Orbán Viktor hétfői bejelentése alapján a gazdaságvédelmi akcióterv keretében 990 milliárd forintra emelik, ennek a módosított előirányzatnak a 84 százaléka jött össze március végére.

A mostani havi deficit (577,3 milliárd forint) a központi alrendszerben jelentősen meghaladja az ilyenkor szokásosat: ahogy alábbi grafikonunkon is látszik, 2004 óta az adatsor második legnagyobb havi deficit-értéke is 200 milliárd forinttal elmarad a mostanitól. Ez minden idők legmagasabb márciusi hiánya.

Pedig az adóbevételek az előző évi adatokhoz képest továbbra is növekedést mutatnak az első negyedévben: 2020. március végéig az általános forgalmi adóból (áfa) 90,3 milliárd forinttal, a személyi jövedelemadóból (szja) 55,0 milliárd forinttal, a társasági adóból 37,9 milliárd forinttal több folyt be. A központi alrendszer bevételeit érintően kiemelhető továbbá, hogy az idei első negyedévben áfából az éves előirányzat 22,7 százaléka, az szja-ból az éves előirányzat 24,1 százaléka, míg a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból és a szociális hozzájárulási adóból összesen az éves előirányzat 24,2 százaléka teljesült.

Az uniós programok kiadásai viszont lényegesen meghaladják a bevételeket: 2020 első három hónapjában összesen 63,4 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, szemben az egy évvel korábbi 283,7 milliárd forinttal, miközben az uniós programok kiadásai megközelítették a 691,2 milliárd forintot. Az uniós programok egyenlege tehát -627,8 milliárd forint, ez a 190 milliárd forintra tehető egészségügyi eszközbeszerzéssel együtt megközelíti a teljes havi deficit összegét.

Az év hátralévő részében a koronavírus-járvány miatti bevételkiesések, többletköltségek ronthatják az egyenleget, az uniós programokra beérkező bevételek viszont javíthatják.

Többet majd a részletes adatok közzétételekor tudhatunk meg.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!