2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ma lejárnak azok a TBSZ-számlák, amelyeket 2013-ban nyitottak, ez akár 600 milliárd forint értékű befektetés is lehet. A trendek szerint azonban a számlákon elhelyezett vagyon értéke szinte folyamatosan emelkedett a korábbi években, sok számlát várhatóan meghosszabbítanak vagy később újranyitnak majd.

 

Az év utolsó napján, azaz ma lejár a 2013-ban nyitott tartós befektetési számlák (TBSZ) megtakarításainak ötéves tartási ideje. A Magyar Nemzeti Bank adatai alapján több mint 100 ezer darab számla tulajdonosa – több mint 600 milliárd forint értékű befektetés után – juthat hozzá most a hozamaihoz adómentesen e számlákról.

Ez azonban nem kötelező, a számlákon levő összeget újra tbsz-re lehet helyezni. Így újabb öt naptári éves tartás után újra adómentessé válnak a hozamok. Amint korábbi ábránkon látható, a TBSZ-számlák száma januárban mindig visszaesik, majd az év során általában nő, és a rajtuk levő összegek hosszú távú trendje is szinte töretlenül emelkedik - írja a Privátbankár

Az MTI azt írja, az MNB honlapján elérhető legfrissebb adatok szerint összesen 354,4 ezer tartós befektetési számlát nyitottak a hitelintézetek, a befektetési vállalkozások és a fióktelepek október végéig. A TBSZ-eken elhelyezett befektetések összértéke 2 614,1 milliárd forint.

A tartós befektetési számlák lényege, hogy a megtakarítás után nem kell adót fizetni, amennyiben a számla tulajdonosa öt évig a számlán tartja az elhelyezett összeget. Három év után is van már kedvezmény, ekkor 10 százalékos személyi jövedelemadó (szja) terheli a hozamokat pénzfelvétel esetén.

A szabályozás alapján tbsz keretében kétfajta számla létezik: az egyiken bankbetéteket, a másikon értékpapírokat lehet tartani. A számlákra csak a nulladik évben, az úgynevezett gyűjtőévben lehet befizetni, azt követően, hogy 25 ezer forintos kötelező nyitóbefektetéssel megnyitotta a számlát.

“A lekötési időszak végén a megtakarítás részben vagy egészben is felvehető, illetve újra be is fektethető” – írja az MTI. Érdemes még tudni, hogy ha idő előtt felvesszük a pénzt, akkor sem éri különösebb hátrány vagy büntetés az ügyfelet, csak ki kell fizetni azt az adót, ami egyébként is esedékes lett volna a TBSZ nélkül.

(Privátbankár)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!