3p

Donald Trump ellenzi az egész üzletet, mert szerinte ezzel túl nagy médiakontroll összpontosulna egyetlen vállalat kezében.

Az amerikai trösztellenes hivatal a CNN hírtelevízió eladását kéri az AT&T telekommunikációs vállalattól a Time Warner médiaóriás felvásárlásának engedélyezéséhez. A döntést az igazságügyi minisztérium részeként működő trösztellenes hivatal új vezetője, Makan Delrahim hozta. Ennek értelmében a 84.5 milliárd dolláros üzlet engedélyezéséhez az AT&T-nek el kellene adnia a megvásárlandó Time Warner portfoliójából a Turner Broadcasting médiaszogáltatót. Ennek a része a CNN hírtelevízió és a DirectTV.

A várható üzlet részleteiről ellentmondásos információk kerültek napvilágra szerdán, különösen azután, hogy a brit Financial Times című lap amerikai minisztériumi forrásokra hivatkozva kiszivárogtatta, hogy az AT&T felajánlotta a CNN eladását. A telekommunikációs vállalat vezérigazgatója, Randall Stephenson közleményben ezt cáfolta. Az igazságügyi minisztérium hivatala második lehetőségként a DirectTV eladását is felvetette, ám az AT&T ezt sem tartotta reális igénynek.

Az AT&T és a Time Warner közötti tárgyalások több mint egy éve folynak. A Time Warner tulajdonában nemcsak a Turner Broadcasting van, hanem az HBO televíziós csatorna és a Warner Bros filmstúdió is. Ráadásul a Turner Broadcasting - amelynek a CNN és a DirectTV mellett része a TBS, a TNT és a Cartoon Network is - a Time Warner birodalmának legjövedelmezőbb része. A médiabirodalom felvásárlásával az AT&T a mobilszolgáltatását szeretné bővíteni videón elérhető szórakoztató-programokkal és filmekkel.

A CNN esetleges eladására a politika árnyéka vetül, Donald Trump elnök ugyanis többször összeütközésbe került a hírtelevízióval, amelyről azt állította, hogy "hamis híreket" közöl. Egyes kommentátorok most úgy vélik, hogy az elnök "bosszút áll" a hírtelevízión az őt ért bírálatokért.

Donald Trump azonban korábban sem rejtette véka alá, hogy ellenzi az üzlet létrejöttét. Tavaly, az elnökválasztási kampányban azt ígérte, hogy amennyiben elnök lesz, azonnal elutasítja a felvásárlást, mert megítélése szerint ezzel egyetlen vállalat kezében túlságosan is nagy médiakontroll összpontosulna.

Álláspontjához szerdán csatlakozott egy demokrata párti politikus is: Al Franken minnesotai szenátor szintén állást foglalt a mega-felvásárlás ellen. Franken ugyanakkor aggodalmát fejezte ki a CNN esetleges eladása miatt. "Minden arra utaló jel, hogy a kormányzat felhasználná hatalmát a neki nem tetsző médiumok gyöngítésére, nagyon aggasztó fejlemény lenne" - nyilatkozta a szenátor. Franken 11 demokrata párti szenátorral együtt az idén júniusban levelet intézet Jeff Sessions igazságügyi miniszterhez, azt követelve, hogy a minisztérium ne engedélyezze a Time Warner felvásárlását. A demokrata párti politikusok azzal érveltek: attól tartanak, hogy magasabbak lennének az előfizetési árak, például az HBO esetében, kisebb lenne a választék és szegényesebb a minőségi szolgáltatás.

A Fehér Ház nem kommentálta a szerdai fejleményeket. Egyik tanácsadója, Kellyanne Conway vasárnap a CNN hírtelevízióban azt mondta: a kormányzat nem avatkozik be a felvásárlás ügyeibe.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!